Pasitarimo metu, atsižvelgiant į visas šiuo metu esamas faktines ir teisines aplinkybes, planuojama aptarti konkrečius koordinuotus institucijų veiksmus, būtinus siekiant užtikrinti ilgalaikį teisėtą visuomenės interesą – nevaržomai lankytis miško teritorijoje ir laisvai patekti prie vandens telkinio.
Pažymėtina, kad žemės sklypas yra rekreacinės paskirties, kurio dalyje yra valstybinės reikšmės miškas. Žemės sklypas patenka į saugomas teritorijas, kuriose privalo būti užtikrintas prieinamumas lankytojams. Saugomų teritorijų įstatymo 30 str. 3 d. nustatyta, kad valstybinę saugomų teritorijų kontrolę aplinkos apsaugos ir gamtos išteklių naudojimo srityje vykdo Aplinkos apsaugos departamentas.
Dėl visuomenei apribotos galimybės patekti į mišką greta Gulbinų kvartalo Aplinkos apsaugos departamento Miškų kontrolės departamentas šiuo metu atlieka tyrimą. NŽT tyrimą atliekantiems pareigūnams pateikė išsamią informaciją, reikalingą operatyviam ir sklandžiam tyrimui atlikti.
Primintina, kad šio valstybinės žemės sklypo nuomos sutartį 2002 m. sudarė Vilniaus apskrities viršininkas. 144 859 kv. m sklypas išnuomotas iki 2100 m.
NŽT dar 2020 m., įvertinusi Specialiųjų tyrimų tarnybos ir Prokuratūros išvadas dėl išnuomoto sklypo dydžio saugomoje teritorijoje, kreipėsi į nuomininką (UAB „Gulbinų turizmas“), kad šis parengtų ir NŽT pateiktų derinti žemės sklypo dalių, reikalingų savarankiškai funkcionuojantiems statiniams ar įrenginiams su priklausiniais eksploatuoti, planą. Vadovaujantis šio planu būtų buvęs atliktas žemės nuomos sutarties patikslinimas.
UAB „Gulbinų turizmas“ per nustatytą terminą tokio plano nepateikė, todėl NŽT pati inicijavo plano parengimą, pagal kurį nuomojamas žemės plotas būtų sumažinamas 58 560 kv. m.
Atsižvelgdama į tai, kad nuomininkas nepateikė savo plano, nesutiko keisti nuomos sutarties pagal NŽT parengtą planą, taip pat nustačiusi išnuomotos valstybinės žemės naudojimo pažeidimų, NŽT 2022–05-06 informavo nuomininką (UAB „Gulbinų turizmas“) apie valstybinės žemės sklypo nuomos sutarties (su visais pakeitimais) nutraukimą nuo 2022–07-08.
UAB „Gulbinų turizmas“ Vilniaus miesto apylinkės teismui apskundė NŽT sprendimą nuo 2022–07-08 nutraukti žemės sklypo nuomos sutartį. Vilniaus miesto apylinkės teismo sprendimas šioje byloje dar nėra priimtas, teismo posėdis numatytas 2023–07-18.
Esamos nuomos sutarties nutraukimo atveju (įsiteisėjus teismo sprendimams), žemės sklypas galės būti išnuomotas tik tokio ploto, koks yra reikalingas jame esantiems savarankiškai funkcionuojantiems statiniams ar įrenginiams su priklausiniais eksploatuoti. Be to, į nuomojamą plotą negalės būti įskaičiuota teritorija (3,4 ha), kurią NŽT pastangomis 2022–05-16 Miškų tarnyba įregistravo Miškų valstybės kadastre.
Atkreiptinas dėmesys, kad sudarant naują valstybinės žemės nuomos sutartį Vilniaus miesto savivaldybės administracija, pagal savo funkcijas vykdanti statinių naudojimo priežiūrą (taip pat statinio ar jame esančių patalpų naudojimo pagal paskirtį vertinimą), turės įvertinti, ar sklype esantys statiniai naudojami pagal nustatytą šiems statiniams naudojimo paskirtį.
Pažymėtina, kad Vilniaus miesto savivaldybė 2020–12-22 raštu informavo NŽT, kad 2020–05-14 atliko žemės sklype esančių pastatų ir statinių patikrinimą ir nustatė, kad visi Nekilnojamojo turto registre įregistruoti pastatai ir statiniai yra naudojami pagal tiesioginę jų paskirtį.
Lankysis ir Seimo nariai
Visuomenės informavimo priemonėse paviešinus situaciją apie galimus pažeidimus, kuomet ribojamas lankymasis prie Gulbinų ežero ir Verkių regioniniame parke esančiame miške, Antikorupcijos komisijos pirmininkas Algirdas Stončaitis taip pat inicijuoja bendrą komisijos ir Seimo Aplinkos apsaugos komiteto išvažiuojamąjį posėdį į Gulbinų kvartalą.
Numatoma, kad posėdis vyks birželio 21 d. Skelbiama, kad dar 2021 m. komisija atliko tyrimą dėl minėto Gulbinų kvartalo ir konstatavo, kad, dokumentuose atvaizduojant šią teritoriją, joje esantis miškas neteisėtai pažymėtas kaip ne miško žemė. Šia situacija susidomėjus Specialiųjų tyrimų tarnybai, komisijai dedant aktyvias pastangas ir siekiant apginti viešąjį interesą, dokumentuose teritorijai miško statusas buvo sugrąžintas.
Komisija, vykdydama šio klausimo parlamentinę kontrolę, ilgą laiką siekė, kad, taip, kaip numato teisinis reglamentavimas, visuomenei būtų sudarytos nevaržomos galimybės lankytis minėtoje miško teritorijoje ir Gulbinų ežero pakrantėje. Tačiau, akivaizdu, kad atsakingos institucijos tik formaliai atstovavo viešajam interesui ir reali galimybė visuomenei naudotis mišku bei Gulbinų ežero pakrante nebuvo sudaryta.
Atsižvelgdamas į neeilinę situaciją, A. Stončaitis kreipėsi į Aplinkos ministeriją, kad pastaroji pateiktų informaciją, kokių priemonių ministerija ėmėsi, kad būtų apgintas viešasis interesas.
ELTA primena, kad portalo „Delfi“ žurnalistai atliko eksperimentą, kurio metu nuvyko į Gulbinų kvartalą, mėgindami nueiti į valstybinį mišką, prieiti prie Gulbino ežero. Žurnalistai aptiko teritoriją juosiančią tvorą, juos pasitiko apsaugos darbuotojas, kuris paaiškino, kad į mišką galima patekti per vartelius.
Tiesa, kaip skelbta anksčiau, šie varteliai ne visada būna atrakinti. Kaip nurodoma publikacijose, Aplinkos ministerija ir jai pavaldus Aplinkos apsaugos departamentas teigia, kad tvoros šalinti iš miško nėra pagrindo, nes yra varteliai ir pro juos visi gali patekti į mišką.
Prokuratūra priminė, kad dėl valstybinės žemės sklypo, esančio Didžiųjų Gulbinų g. 25, Vilniuje, naudojimo Vilniaus apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras dar 2020 m. birželio 19 d. priėmė nutarimą reikalauti pašalinti teisės pažeidimus (kad Nacionalinė žemės tarnyba imtųsi priemonių žemės naudojimo valstybinės priežiūros srityje nustatytiems pažeidimams pašalinti).
„Vykdydama minėtą nutarimą, Nacionalinė žemės tarnyba 2022 m. rugsėjo 30 d. kreipėsi į teismą su priešieškiniu dėl valstybinės žemės sklypo nuomos sutarties nutraukimo. Šiuo metu civilinė byla yra nagrinėjama teisme, teismo sprendimas nepriimtas“, – teigiama prokuratūros pranešime spaudai.
Anot prokuratūros, Valstybinė miškų tarnyba 2022 m. priėmė sprendimą, kuriuo 3,4 ha miško plotą, esantį minėtame žemės sklype, įregistravo į Lietuvos miškų valstybės kadastrą. Šis sprendimas yra apskųstas Vyriausiajai administracinių ginčų komisijai.
„Reaguojant į viešojoje erdvėje skelbiamą informaciją, taip pat atsižvelgiant į tai, kad valstybės institucijose, atsakingose už rekreacinių teritorijų apsaugą, šis visuomenei aktualus klausimas nėra sprendžiamas, t. y. nesiimama priemonių galimiems pažeidimams nustatyti bei juos pašalinti, Vilniaus apygardos prokuratūros viešąjį interesą ginantys prokurorai pradėjo tyrimą dėl tvoros statybos teisėtumo“, – akcentuojama prokuratūros pranešime spaudai.