Eilė gauti subsidiją pirmam būstui – nė iš vietos: neapsikentusi vilnietė ėmėsi aiškintis, kas vyksta

2023 m. birželio 7 d. 12:06
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai (SADM) paskelbus apie papildomai skirtus 3 mln. eurų jaunoms šeimoms finansinei paskatai pirmajam būstui įsigyti ir kad šių lėšų turėtų pakakti daugiau kaip 200 jaunų šeimų, į portalą lrytas.lt kreipėsi pasipiktinimo neslepianti skaitytoja vilnietė Lina. Jos giminaičio šeima taip pat – laukiančiųjų sąraše, būstą rezervavo Vilniaus rajone, tačiau, prašymą pateikusi šių metų pradžioje, paskatos nė nebesitiki sulaukti – bent ne šiais metais.
Daugiau nuotraukų (2)
Suabejojo programos skaidrumu
Kaip komentavo Lina, eilė subsidijai pirmajam būstui gauti sudaroma visos Lietuvos mastu, todėl ankstesnių metų paraiškos, jeigu pareiškėjai jas atnaujino sistemoje, pagal įstatymą teisėtai perkeliamos į naujus kalendorinius metus.
Situacija, moters žodžiais, tokia, kad iš tiesų pagal šią priemonę finansavimas šiais kalendoriniais metais neskirtas nei pagal vieną 2023 metais registruotą paraišką.
Jos giminaičio šeima paraišką registravo šių metų sausio pirmomis dienomis. Kadangi sistema buvo tvarkoma, taip šeimai paaiškino ministerijos specialistai, jos niekaip nepavyko registruoti iš karto metams prasidėjus, tik po maždaug po 5 dienų. Registracijos numeris didesnis nei 700, kuris vėliau vis didėjo dėl paraiškų, susijusių su papildoma subsidija gimus vaikui, registravimu.
Skyrus papildomą finansavimą eilė pakilo tik per kelias pozicijas, o giminaičiui, kai šis kreipėsi pasidomėti, kodėl, buvo paaiškinta, kad 4 mln. iš skirtų 8 mln. įšaldyti ankstesnių metų išduotoms paraiškoms, susijusioms su būsto statyba, pridavimu 100 proc.
„Deja, SADM oficialioje informacijoje šių detalių nei ankstesniuose pranešimuose, nei dabar nesivarginama skelbti – buvo skelbiama apie 8 mln. šių metų poreikiui tenkinti, dabar apie dar 3 mln. patenkinti dalį poreikio.
Esu tikra, kad ši informacija aktuali visoms jaunoms šeimoms, atsižvelgiant į jų situaciją: sumokėtus avansus, skaičiuojamus delspinigius už delsimą sudaryti galutinį sandorį, eilėje laukiant subsidijos, prarandamus avansus bei pasipiktinimą socialiniuose tinkluose“, – komentavo moteris.
Paaiškino, kaip viskas vyksta
SADM pasiteiravus, ar tikrai pagal priemonę finansavimas šiais kalendoriniais metais neskirtas nei pagal vieną 2023 m. registruotą paraišką, specialistai paaiškino, jog iš tiesų pagal nustatytą tvarką finansinė paskata pirmajam būstui įsigyti teikiama laikantis eiliškumo, išskyrus atvejus, kai kreipiamasi dėl papildomos subsidijos gavimo.
Šiuo metu finansinės paskatos laukia daugiau kaip 1300 jaunų šeimų, maždaug pusė jų pateikė prašymus dar praėjusiais metais. Todėl šiemet, skyrus finansavimą, pažymos formuojamos toms jaunoms šeimoms, kurios iki 2022–12–31 buvo įrašytos į eilę, taip pat toms, kurios kreipiasi dėl papildomos subsidijos, padidėjus šeimoje auginamų vaikų skaičiui ir kurių prašymai nagrinėjami prioriteto tvarka.
Kodėl, kaip teigė Lina, 4 mln. iš skirtų 8 mln. įšaldyti ankstesnių metų išduotoms paraiškoms, susijusioms su būsto statyba, pridavimu 100 proc.?
SADM specialistai pakomentavo, jog statant būstą šeimai priklausančios lėšų subsidijai gauti sumos rezervavimas automatiškai atšaukiamas iki statybos užbaigimo metų, o lėšų subsidijai gauti suma automatiškai rezervuojama statybos užbaigimo metais. Todėl, įvertinus 2023 m. planuojamų užbaigti būsto statybų skaičių, ne visos šiems metams numatytos lėšos galėjo būti skirtos naujoms pažymoms formuoti.
Atsižvelgiant į šių metų finansavimą (įskaitant papildomai skiriamas lėšas), naujų pažymų, patvirtinančių jaunų šeimų teisę į finansinę paskatą, turėtų būti suformuota apie 500–600. Žinoma, ne visos jaunos šeimos, gavusios savivaldybės administracijos suformuotą pažymą, sudaro kreditavimo sutartį, todėl joms rezervuotos lėšos naudojamos kitoms šeimoms, kurios laukia eilėje. Tad realus naujai išduotų pažymų skaičius per metus gali šiek tiek keistis.
Siekdama finansinės paskatos efektyvumo, SADM planuoja koreguoti Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymą (peržiūrint finansuojamų teritorijų kriterijų ir kita), kurio projektą planuojama Seimui pateikti šių metų trečią ketvirtį.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.