Apgadina daugybę daiktų
„Dienos metu žaibavo, trenkus žaibui nustojo veikti apsaugos kameros, trumpam dingo elektra. Elektrai atsiradus, kameros nebeįsijungė. Dėl žaibo iškrovos, elektros įtampos buvo sugadintas televizorius, interneto modemas, kompiuteris, monitorius, LED stalo lempa“, – dėstė į draudimo bendrovę BTA kreipęsis kaunietis Jonas.
Kaip pastebi draudimo ekspertai, kelerius pastaruosius metus gausėja įvykių, susijusių su stichinėmis nelaimėmis, didėja ir draudimo išmokų suma. Per metus BTA draudimas savo klientams už stichinių nelaimių padarytą žalą išmoka daugiau nei 1 mln. eurų.
Bene dažniausiai turtą niokoja audros, pridarančios šimtatūkstantinės žalos: jų metu virsta medžiai, vėjas plėšia stogus, sutrinka elektros tiekimas. Nuo didžiulio vėjo kenčia namų stogai, kiemo statiniai. Vėjas varto medžius, dūžta namų stiklai.
Stichinėms nelaimėms galima pasiruošti
Išgirdus apie atslenkančią audrą, patariama nelaukti ir patiems pasirūpinti savo, aplinkinių bei turto saugumu. „Derėtų atkreipti dėmesį į įvairius batutus ir kitus sezoninius daiktus, esančius kieme. Išardykite juos ar bent jau raskite saugią vietą jiems sandėliuoti. Kitu atveju, kilęs vėjas gali juos pakelti, sugadinti juos pačius ar kitą turtą.
Nepamirškite ir šiltnamių: jie turėtų būti patikimai uždaryti, kad vėjas neatidarytų durų ar ventiliacijos durelių – kitu atveju, šiltnamis it parašiutas gali nuskrieti, taip pridarydamas labai daug žalos.
Taip pat svarbu uždaryti langus, duris, nuolat rūpintis pastatų technine būkle – prižiūrėti, kad visos pastato konstrukcijos būtų tvarkingos, lietaus latakai, lietaus nuotekų ir drenažo vamzdžiai būtų švarūs, kad lietaus vanduo nubėgtų nuo stogo“, – pataria BTA Turto draudimo rizikų specialistė Aurelija Barauskaitė.
Kasmet daug žalos pridaro ir pradėję džiūti medžiai, kuriuos reikėtų pašalinti, mat jie pirmieji neatlaiko gamtos jėgų, kelia grėsmę ne tik transporto priemonėms, pastatams, bet ir žmonėmS.
Pastaruoju metu vis aktualesnė tampa saulės elektrinių, sumontuotų ant stogų, apsauga.
Saulės elektrinėms pavojų kelia įvairios nepalankios gamtinės sąlygos: audros, itin stiprūs vėjai, slėgis dėl per didelio sniego kiekio ir panašiai.
Vidutinė žala saulės elektrinei siekia maždaug 2 tūkst. eurų, didžiausia išmoka pažeidus kolektorinės glikolinės baterijos sekcijas draudimo išmoka siekė 60 tūkst. eurų.
Draudimo ekspertai primena: audros pastaraisiais metais Lietuvoje darosi vis dažnesnės – krušos, uraganinis vėjas ir snygis pridaro milijoninių nuostolių.