Vien tik vandens užkaitinimo kovoje su legionelėmis nepakanka

2023 m. gegužės 17 d. 09:47
Vandens inžinerinių sistemų specialistai perspėja, kad vien tik karšto vandens užkaitinimas nepadės visiškai išvengti legioneliozės. Tam dar būtina imtis priemonių, kad vandentiekio sistemoje vanduo neturėtų galimybės užsistovėti.
Daugiau nuotraukų (3)
Klaidingai manoma, kad apsisaugoti nuo žmogaus gyvybei pavojingos legioneliozės galima vien tik palaikant aukštą vandentiekio vamzdyne esančio vandens temperatūrą. Ideali temperatūra legionelėms veistis – tarp 20–50 laipsnių. Šaltesniame – legionelė nesiveisia, karštesniame – žūna. Tačiau vien tik užkaitinti vandenį toli gražu nepakanka.
Kad vanduo cirkuliuotų
Pavojingiausia, kai iki pavojingos temperatūros atvėsęs vanduo ilgai užsistovi vamzdyne. O tokių vietų neteisingai įrengtuose vamzdynuose yra daug. Jei toks vanduo kažkur užsistovi kelioms dienoms ar savaitei, tai legionelių gali prisiveisti tiek, kad žmonėms užtenka tik pabūti kažkur netoliese. Legionelės patenka į organizmą oro lašiniu keliu, per garus.
„Nejudantis vanduo kaupiasi prie maišytuvų, tarp guminių tarpinių, arba toliausiai nuo boilerio ar kito vandens šaltinio nutolusiuose vietose. Teisingai įrengtoje vandentiekio sistemoje vanduo turi nuolatos cirkuliuoti, suktis ratu. Tam montuojamos specialios sienines alkūnės su pratekėjimu, cirkuliaciniai siurbliai, rekomenduojamos vamzdžių jungtys prie maišytuvų be gumos tarpinių“, – pasakojo Gintautas Petravičius, bendrovės „TECE Baltikum“ produktų grupės vadovas.
Vokiečių vandentiekio inžinerinių sistemų gamintojas TECE yra vienas iš nedaugelio, kuris turi ir mechanines priemones legionelių prevencijai. Šios kompanijos sukurti sprendimai tinka tiek individualiems namams, tiek butams, tiek ir visuomeninės paskirties objektams.
Vandens taupymas turi ir neigiamą pusę
Regis visi žino, kad atėjus į patalpas, kuriomis ilgai niekas nesinaudojo, reikia nuleisti šiek tiek vandens, kad atbėgtų švarus. Tačiau žmonės kartais užmiršta tai padaryti, nuleidžia per mažai arba per daug vandens.
Vienas naujausių gaminių – TECEprofil unitazų modulis su jame integruotu higieninio vandens nuleidimo bloku. Jį įsirengus galima visam laikui pamiršti užsistovėjusį vandenį vamzdynuose, o kartu pavojingas bakterijas -legioneles. Higieninio vandens nuleidimo blokas yra įrengtas tiesiog vandens bakelyje ir yra valdomas per programėlę mobiliajame telefone. Galima pasirinkti vandens nuleidimo periodiškumą, kiekį. Nuo vandens įvado iki unitazo vamzdynuose esantis vanduo nuleidžiamas automatiškai, vamzdynas užsipildo nauju, švariu vandeniu. Todėl svarbu, kad unitazas būtų įrengtas vandentiekio grandinės gale – po praustuvo, dušo ir kitų prietaisų. Toks sprendimas ypač patogus ne nuolat naudojamuose objektuose – vasarnamiuose, nuomojamuose butuose arba kai bute niekas negyvena, nuomininkai atostogauja, žmonės linkę taupyti vandenį.
Vamzdžių jungtys be tarpinių
Guminės tarpinės užtikrina vamzdžių jungčių sandarumą, tačiau aplink jas susidaro kad ir nedidelės, bet bakterijoms veistis pakankamos užsistovinčio vandens sritys.
Todėl buvo sukurtas inovatyvus ašinio presavimo vamzdžių jungimo principas, kai jungtis užsandarinama mechaniškai užspaudžiamu žiedu. Nėra tarpinių, nėra ir užsistovėjusio vandens.
Pati didžiausia klaida, pasak specialisto, iš kurios kyla ir visos kitos, yra ta, kad vandentiekis, ypatingai individualiuose namuose, yra įrengiamas be jokio projekto. TECE kompiuterinė projektavimo programa į vandentiekio projektus vandens cirkuliaciją užtikrinančias priemones įtraukia kaip privalomas dalis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.