Neteko to, ką pats sukūrė
Plungės rajone gyvenantis Rytis praėjusių metų rugpjūtį namus paliko tik trumpam – nusprendė pagrybauti. Grįždamas, pastebėjo atvira liepsna degantį namą, ugniagesius iškvietė pats šeimininkas.
Ryčiui dar pavyko patekti į koridorių išnešti keletą darbo drabužių. Vyras mėgino patekti ir miegamąjį: nors kambaryje nebuvo liepsnos, tačiau daugybė aitrių dūmų, todėl gelbėjantis teko šokti pro langą.
Ugnis sunaikino viską, šeima liko kaip stovi – nebeturėjo jokių daiktų.
Ekspertai mano, kad gaisro priežastis – elektros instaliacijos gedimas, tačiau pats vyras įtaria, kad gaisro kaltininku galėjo tapti jau kurį laiką kaitęs telefono įkroviklis – juolab gaisro židinys buvo ten, kur šis įprastai laikytas.
Namo karkasas medinis, sienos mūrinės – Rytis sodybą savo jėgomis rekonstravo dar prieš 13 metų.
Pašnekovas pripažįsta: daiktų, kuriuos sunaikino ugnis, negaili, kur kas labiau apgailestauja dėl to, kad per tokį trumpą laiką neteko visko, ką sukūrė savo rankomis. Planavo sodyboje ir daugiau pokyčių, tačiau nespėjo.
Ar sudegusią sodybą atstatys, nėra tikras, kol kas, pripažįsta, nekyla rankos, nors gauta draudimo išmoka tapo nemenka paspirtimi greičiau pradėti darbus.
Patarė atsakingai įvertinti draudimo sumą
Kaip paaiškino draudimo bendrovės BTA Turto draudimo rizikų specialistė Aurelija Baranauskaitė, sumą, kuria tikslinga drausti būstą, įprastai pasiūlo draudimo kompanijos.
Klientas nurodo tam tikrus draudžiamo būsto parametrus: paprastai – plotą, konstrukcijas, statybos metus, tuomet draudimo ekspertai pasiūlo vidutinę draudimo sumą.
„Gavus pasiūlymą, labai svarbu įvertinti, ar siūloma draudimo suma yra pakankama ir atitinka jūsų situaciją, galbūt, būstas buvo įrengtas panaudojant ypač brangias ir kokybiškas medžiagas, panaudoti inovatyvūs sprendimai, galbūt, jūs turite daug brangios buitinės technikos, elektronikos, baldų ar vaizdo ir garso technikos.
Taigi, jei, įvertinus siūlomą draudimo sumą, matoma, jog šios sumos nepakaktų atkurti tokios pat būklės turtui, rekomenduojama kreiptis į draudimo kompaniją dėl individualaus vertinimo ir didesnės draudimo sumos“, – paaiškino A. Barauskaitė.
Kaip rodo ekspertės patirtis, klientai, nutikus nelaimei, vis dar dažnai renkasi draudimo išmoką ir patys imasi remonto, tačiau, supratę, kad ne viskas taip paprasta, kaip atrodė, skuba ieškoti specialistų pagalbos, atsiranda pasiryžusiųjų net grąžinti draudimo išmoką, kad užlietą ar gaisro apgadintą būstą visgi tvarkytų profesionalai.
Draudimo ekspertai gyventojams pataria iš anksto pasikonsultuoti su specialistais, nes patirta žala gali būti ne tik matoma vizualiai. Pavyzdžiui, gaisro metu, aprūkus patalpoms, gali pasirodyti, kad žada nedidelė, tačiau, pradėjus valyti, suodžiai ne tik neišsivalo, bet ir dar labiau pasisklaido.
Kita dažna klaida, kurią savo praktikoje pastebi ekspertai, atnaujindami draudimo sutartis klientai neperžiūri turimų draudimo sąlygų bei draudimo sumų, draudikui nepraneša apie pasikeitimus (atliktus renovacijos darbus, naujus objektus ir pan.), kas taip pat turi įtakos ir bendrai draudimo sumai.
Rytis taip pat apgailestavo, kad sodybą draudė ne vienerius metus, tačiau draudimo sąlygų bėgant laikui nepakoregavo. Tą padaryti planavo, tačiau vis atidėliojo – manė suspės.
Priekaištų draudimo ekspertams vyras pasakojo neturintis: šie, nutikus nelaimei, savo darbą atliko profesionaliai, visas detales pavyko suderinti telefono skambučiu, nereikėjo niekur važiuoti, o draudimo išmoka šeimai išties svarbi pagalba.
Kol kas šeima gyvena kitose patalpose, kurias įsirengė. „Visą gyvenimą dirbau statybose, sakiau – sau nebestatysiu nieko, tačiau viskas pasikeitė per vieną dieną“, – apgailestavo pašnekovas.