Šeima statybų procesą kontroliavo ypatingai: 240 tūkst. eurų už 120 kv. metrų ploto namą Vilniuje

2023 m. gegužės 7 d. 22:19
Suprantama, kad baisu pradėti – statybų sektoriuje daug nežinios ir neužtikrintumo, išlaidas ir statybų trukmę tiksliai planuoti labai sunku, tačiau įveikus visą procesą galutinis rezultatas išties džiugina. Tuo neabejoja šį kelią įveikusi vilniečių pora.
Daugiau nuotraukų (12)
2020 metais, pradėję nuo projektavimo darbų, po metų ėmęsi statybų, šiuo metu Rasa ir Jaunius jau pusmetį šeimininkauja savo svajonių namuose sostinėje, o patirtimi: statybų procesu, įkurtuvėmis ir net kainomis dalijasi socialinio tinklo „Instagram“ paskyroje „Jonio troba“.
Būtinai norėjo namo
Kaip prisiminė pašnekovė, ji buvo tikra – anksčiau ar vėliau norės namo, nes pati užaugo individualiame name, tad puikiai žino, kiek atsakomybės, darbo, sykiu kiek laisvės ir džiaugsmo namas teikia.
Jaunius turėjo tokią pačią viziją, tad vienintelis klausimas, kuris porai vis nedavė ramybės – kada pagaliau sukaups pakankamai finansų ir pradės savo vizijos įgyvendinimo darbus.
Susitaupę šiek tiek pinigų, abu pradėjo ieškoti būsto: svarstė pirkti butą, o svajonę apie namą atidėti vėlesniam gyvenimo etapui. Tačiau, gavę galimybę namą statyti šeimos sodo sklype, tvirtai apsisprendė ir pradėjo projektavimo darbus.
Pora ilgai svarstė ir kūrė scenarijus, kokio namo norėtų ir kokio ne, savo lūkesčius išsakė architektui, o šis padėjo viziją ir poreikius perkelti į namo projektą ir paversti realybe.
Namas pastatytas iš SIP skydų: šie pagaminami gamykloje ir atvežami į statybų aikštelę, visa vadinamoji namo dėžutė su stogu surenkama per porą savaičių.
Šis sprendimas nėra itin dažnas, mat lietuviai vis dar ištikimi mūrui. Visgi Rasa ir Jaunius rinkosi būtent juos – dėl greitos statybos ir universalumo. Tokio namo statybos procesas pasirodė paprastesnis, greitesnis, kol kas gyvendami name jokių pasirinkimo trūkumų nepastebėjo.
Namas atitinka A+ energinio naudingumo klasę. Žiemos metu jis šildomas šilumos siurbliu oras-vanduo, šis naudojamas ir karštam vandeniui ruošti. Vasarą vėsintis įrengtas kondicionierius, rudenį ir pavasarį juo taip pat galima šildyti patalpas.
Ant stogo sumontuota saulės elektrinė, anot Rasos, labiausiai džiugina dėl to, kad, viena vertus, name naudojami tik atsinaujinantys energijos šaltiniai, antra vertus, smagu matyti atsiperkamumą – programėlėje galima sekti sutaupytą sumą, palyginti, kiek už tą patį sunaudotos elektros energijos kiekį būtų tekę sumokėti rinkos kaina.
Išties smagu matyti sutaupytą sumą – po daugiau nei 100 eurų per mėnesį.
Nustebino sumos, išleistos darbams
Savo dvejus metus kurtuose namuose pora gyvena jau pusmetį. Kaip pasakojo Rasa, kai ką, galbūt, norėtų patobulinti, bet kritinių klaidų nepastebėjo. Mano, kad pasiteisino nuoseklus darbas planuojant – name apgalvotas kiekvienas centimetras.
Labiausiai naujakurius nustebino pagal užsakymą gaminamų baldų kaina. Korpusinius baldus pora norėjo pritaikyti pagal savo poreikius ir patalpų matmenis, todėl ėmėsi juos gaminti, o ne pirkti jau pagamintus, o šie, žinoma, kainuoja.
„Pradėjus statybas, šokiravo sumos už atliktus darbus, bet po dvejų metų nuolatinių išlaidų tūkstančio eurų suma ėmė atrodyti visai nedidelė“, – dalijosi Rasa.
Rasa ir Jaunius socialiniame tinkle „Instagram“ paviešino ir detalias statyboms ir namo įrengimui išleistas sumas – namo statybos atsiėjo apie 240 tūkst. eurų.
Idėjas tobulino daugybę kartų
Namo interjerą pradėjo kurti kartu su dizainere, kuri paruošė techninius baldų išdėstymo, elektros planus, bet daug patobulinimų atliko ir patys, analizavo savo individualius poreikius ir prie jų pritaikė namo sprendinius.
Interjero įgyvendinimą pradėjo nuo grindų dangos, kurios spalvą derino prie augintinio, tuomet baldo fasadus derino prie grindų, sienas prie baldų fasadų ir grindų, minkštuosius baldus prie kietųjų baldų fasadų – grandinėle, taip ieškodami spalvų ir tekstūrų dermės.
Žinoma, padėjo ir „Pinterest“ surastos nuotraukos. Būtent jos padėjo galutinai apsispręsti, kad namuose vyraus natūralios medžiagos: medis, akmuo, metalas.
Naujakuriai pasiliko galimybę žaisti akcentais, spalvomis, mat namo lubos ir sienos baltos, grindys neutralios, taigi, būtent akcentai: vazos, augalai, tekstilė – kurs spalvinę gamą ir žaismingumą, o namų jaukumą po truputį kuria organiškai į namus atkeliaujantys daiktai ir aksesuarai.
Nors, kaip juokauja Rasa, tėvai nemanė, kad jų dukra kada nors užsiims sodininkyste, šį sezoną vyksiantys darbai susiję būtent su aplinkos tvarkymu, pakeltų lysvių bei šiltnamio įsirengimu.
Pataria ir kitiems
Anot Rasos, jų, jau įveikusių statybas, draugai nuolat klausia patarimų, prašo pasidalyti žiniomis. Klausiantiems, kaip nepridaryti klaidų statant namą, Rasa pataria nusiteikti investuoti daug laiko: planuoti, rinkti informaciją, susipažinti su procesais, dalyvauti juose. Tai padės susikurti patogius, individualiems norams ir poreikiams pritaikytus namus, suvaldyti procesus, kartais – sutaupyti pinigų.
Patys statybų metu ėmėsi darbų, kuriuos atliekant sunku suklysti, nebūtinos specifinės techninės žinios – tai leido šiek tiek sutaupyti. Ten, kur reikėjo specifinių žinių, darbus patikėjo savo sričių specialistams.
Juos rinkosi ne tik pagal darbų kainą, bet ir pagal komunikacijos įgūdžius, vizijos sutapimą, rekomendacijas. Labiausiai pasiteisino pačių meistrų rekomendacijos, kuomet vienos srities specialistai rekomenduodavo pažįstamus kitos srities specialistus.
Nors, kaip teigia naujakuriai, statybos pareikalavo nemažai laiko, kantrybės, finansinių išteklių, bet priimto sprendimo visiškai nesigaili – nors dar yra smulkių nepabaigtų darbų, tačiau namai jau teikia džiaugsmą. 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.