Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienėapie jai svarbiausią aspektą – vartotojų (būstus įsigyjančių asmenų) apsaugą prieš porą dienų pasidalino savo feisbuko paskyroje:
„Turėjom aibę diskusijų apie statybos įstatymo pataisas. Taip pat nagrinėjome žmonių skundus, per kuriuos gryninomės įstatymų spragas. Kai kurie skundai buvo labai panašūs, skyrėsi tik adresai ir pavardės tų, kurie ieško teisybės.
Patys ryškiausi – vienbutis namas, kuris staiga virsta septinbučiu, tokiu būdu programuojant daugybę ateities problemų būsimiems gyventojams bei sukuriant nepatogumus jau gyvenantiems kaimynystėje, nes natūraliai vietoj vienos šeimos, šalia įsikuria septynios, su savo transportu, gyvenimo būdu, atliekomis, poreikiais ir t. t.
Kita problema – perki butą, bet gauni poilsio paskirties patalpas. Čia vėl savos problemos – parkavimo vietų skaičius, vaikų žaidimų aikštelės, mokesčiai, kiti klausimai. Jau nekalbame apie tai, kad miestas „apgaunamas“ vaidinant, kad statome viešbučius ar jaunimo namus, bet realiai iškart planuojant, kad tas viešbutis bus parduodamas atskiromis poilsio patalpomis, neva butais.
Tai tik pora problemų, kurias išskyrėme. Nutarėme, kad būtina kuo greičiau tvarkyti teisės aktus taip, kad miestai būtų planuojami tvarkingai, žmonės įsigytų tikrus butus, o esantys kaimynai vietoj vienbučio negautų daugiabučio.
Taigi, kaip spręsime šias problemas?
Apibrėšime paskirtis, kurioms būdinga daugelio savininkų sudėtis (kaip daugiabučiai) nuo paskirčių, kuriose yra statomas vieno savininko objektas, kaip viešbutis arba vienbutis gyvenamasis namas. Kitaip tariant, viešbučiai nebegalės būti skirstomi į atskirus turtinius vienetus ir išparduodami kaip poilsio ar kažkokios kitokios patalpos. Aiškiai įvardinsime, kad laikinojo apgyvendinimo (co-living) pastatai yra skirti būtent laikinojo apgyvendinimo paslaugų teikimui. Jie taip pat būtų formuojami kaip vienas turtinis vienetas (butais, poilsio patalpomis parduoti nebus galima). Tokie pastatai bus statomi tik ant komercinės paskirties žemės.
Inžinerinių tinklų ir išteklių (dujų, vandens, elektros) apskaitos sistemas susiesime su turtiniais vienetais. Jei vienas turtinis vienetas (t. y. pastato savininkas yra vienas), tai jam suteikiama tik viena apskaitos sistema. Jei daugiau turtinių vienetų, tada daugiau apskaitos sistemų. Taip būtų išvengiama situacijų, kai vienbučiame name staiga atsiranda septyni atskiri butai, kuriems reikia septynių atskirų apskaitų. Norint sudaryti galimybę gauti skirtingas apskaitas, bus būtina keisti pastato (ir žemės) paskirtį ir sukurti reikalingą infrastruktūrą.
Bus ir daugiau pakeitimų, kurie įneš aiškumo visoje statybos ir planavimo sistemoje, bet šie man atrodo, reikšmingai sumažins suklaidintų būstus įsigyjančių žmonių skaičių, o taip pat užtikrins tvarkingesni miestų planavimą. Galų gale nebebus viešbučiais „apsimetusių“ pastatų, pastatytų gražiose rekreacinėse teritorijose, ir vėliau išparduotų pastoviam gyvenimui.
Skeptikai pasakytų – žiūrėk, ką perki, ir neturėsi problemų. Bet aš manau, kad žmogus pirkdamas butą, investuodamas didžiulius pinigus, imdamas paskolas dešimtmečiams, turi būti maksimaliai apsaugotas nuo įvairių pagudravimų, kurie ateityje virs problemomis. Valstybė turi užtikrinti, kad ši sritis būtų sureguliuota taip, kad žmogus pirkdamas neturėtų galvoti „o kur čia kas nors mane bando apgaut?“