Gerą savijautą namuose pirmiausia lemia du dalykai: atkreipkite dėmesį į juos rinkdamiesi būstą

2023 m. kovo 11 d. 14:38
Tai, kokiuose namuose gyvename, mus veikia labiau nei galime įsivaizduoti. Namų interjeras ir suplanavimas daro poveikį mūsų hormonų pusiausvyrai, o pastaroji yra atsakinga už tokias psichologinės sveikatos ligas kaip depresija, gali daryti įtaką mūsų miego kokybei ir virškinimui. Tad kas namuose veikia mūsų organizmus ir ką daryti, kad užtikrintume gerą savijautą?
Daugiau nuotraukų (1)
Namus suvokiame ir pasąmoningai
„Erdves, kuriose mes leidžiame laiką, suvokiame ne tik racionaliai, fiziškai, t. y. jaučiame ne tik, ar patalpa didelė, ar maža, ar joje judėti patogu, ar ne. Erdves kartu suvokiame ir savo mintyse, emociniame lygmenyje.
Pasąmoninis erdvės suvokimas vyksta nuolatos: juk kai nepažįstamas žmogus prieina per arti mūsų, jis tarsi įeina į mūsų erdvę. Tai parodo, kad mes save psichologiškai suvokiame plačiau nei mūsų kūno ribos, priimdami fizinę erdvę aplink mus kaip savo dalį. Tad namai yra tarsi mūsų pratęsimas erdvėje.
Būtent todėl tai, kokie yra mūsų namai, kokius interjero dizaino elementus juose turime, gali turėti tiesioginę teigiamą arba neigiamą įtaką mūsų emocinei, psichologinei būsenai“, – namų ir savijautos ryšį komentuoja interjero dizainerė, studijos „Unique design“ įkūrėja Justina Petrauskė.
Pasak jos, interjero dizaino sprendimais galima lengvai manipuliuoti kuriant norimą būseną namuose, todėl prieš kuriant interjerą itin svarbu nuspręsti, kokį jausmas norima sukurti erdvėje: „ Įprastai, namų erdvė turi būti raminanti, kurianti atsipalaidavimo ir komforto būseną, tačiau svarbu suprasti ir tai, kad žmonės yra skirtingi: vieniems gėlių raštas kurs būtent ramybę, kitiems priešingai – aktyvins ir stimuliuos.
Todėl sprendimus reikia priimti labai individualiai, pasikliaunant emociniu atsaku į galimus pasirinkimus“.
Kas namuose tiesiogiai veikia hormonų pusiausvyrą?
Įprasta manyti, kad namų interjere žmonių savijautą labiausiai veikia spalvos. Interjero dizainerės teigimu, spalvos svarbią įtaką daro, tačiau dažnai yra pamirštamas arba nuvertinamas kitas labai svarbus dizaino elementas – šviesa.
„Šviesa tiesiogiai veikia žmogaus hormonų pusiausvyrą, daro įtaką melatonino kiekiui, o pastarasis veikia mūsų miego kokybę ir virškinimą. Šviesos trūkumas lemia seratonino kiekio žmogaus organizme mažėjimui, kas gali padidinti depresijos riziką.
Tad šviesos planavimas interjere yra bene svarbiausias: numatant šviesos šaltinius, būtina apgalvoti kiekvieną planuojamą funkciją erdvėje. Taip pat įdomu ir tai, kad naudojant šviesą galima kurti skirtingas būsenas namų erdvėje: šviesa gali aktyvinti arba slopinti“, – sako J. Petrauskė.
Interjero poveikio žmogaus būsenai ekspertė sako, kad dar vienas svarbus ir mūsų būseną namuose lemiantis aspektas yra erdvės: „Mažos uždaros erdvės mus spaudžia, verčia susigūžti, todėl renkantis namus būtina atkreipti dėmesį, ar juose jums yra pakankamai erdvu.
Taip pat, bent vieną namų erdvę, tą, kurioje leidžiate daugiausiai laiko, reikia palikyti kuo erdvesnę – stengtis laikyti neapkrauti baldais ir daiktais, nes įrodyta, jog per didelis kiekis daiktų tiesiogiai veikia mūsų streso hormonus“.
Žmonės ima labiau rūpintis būsto daroma įtaka savijautai
Vis dėlto namų erdvumas irgi yra individualus dalykas: kur vieniems erdvės – per akis, kiti gali jaustis suspausti, komentuoja nekilnojamojo turto (NT) vystymo bendrovės „Homa“ projektų pardavimų vadovė Julija Bykova. „Ne vienerius metus vystydami NT projektus susiduriame su daugybe žmonių ir matome, kad visų poreikiai yra labai skirtingi. Kur vieniems atrodo, kad erdvės mažoka, kiti džiaugiasi erdvumu.
Vystydami visus savo projektus daug dėmesio skiriame psichologiniam namų aspektui, planuojame erdves pagal šiandienos žmonių gyvenimų aktualijas, jau pradėdami vystyti žinome, kokiai auditorijai mūsų projektas tiktų. Pagal tai projektuojame šviesos šaltinius, erdves, jų funkcionalumą“, – komentuoja J. Bykova.
Jos teigimu, pastaruoju metu ji pastebi, kad žmonės ima daugiau domėtis ir rūpintis tuo, kokius namus renkasi: „Nors kaina vis dar išlieka svarbiausiu veiksniu renkantis būstą, greta šio aspekto atsiranda ir kiti: pirkėjai rūpinasi, į kurią pusę yra būsto langai, atėję apžiūrėti potencialių namų, praleidžia erdvėje kur kas daugiau laiko nei tai darydavo anksčiau.
Panašu, kad būsto psichologijai daroma įtaka visuomenėje tampa svarbesne tema. Tai NT vystytojus tikrai džiugina, nes verčia pasitempti“.
Namų nereikia įsirengti vienu kartu
Interjero dizainerė Justina Petrauskė sako, kad šiandien dažna naujakurių klaida yra skubėti ir visą interjerą iki mažiausių detalių įsigyti iš karto: „Savo namų erdves reikia planuoti pagal pajautimą, kad namai atspindėtų jus, o ne naujausias mados tendencijas.
Tai reiškia, kad kur kas geriau yra kurtis palengva, vis papildant, klausiant savęs, ko dabar norisi, kas atspindi dabartinį mano gyvenimo etapą.
Ypač svarbu, kad erdvėje aplink jus vyktų nuolatinis pokytis ir atsinaujinimas, tai leis jaustis gyvenant dinamiškai, nuolatiniam judėjime, o ne užstrigus viename gyvenimo etape“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.