Lems ne tik išskirtinė vieta
Ar buvusiai Vilniaus infekcinei ligoninei priklausęs lavoninės pastatas galėtų būti patrauklus nekilnojamojo turto (NT) plėtotojams? „Inreal“ grupės investicijų ir analizės vadovas Tomas Sovijus Kvainickas mano, kad priimant sprendimą pirkti NT tokiose išskirtinėse teritorijose itin svarbūs galiojantys paveldosaugos reikalavimai.
Vilniaus infekcinės ligoninės pastatų komplekso lavoninės pastatas, pastatytas XX amžiaus pradžioje – paveldo objektų sąraše. Saugomas jo tūris, suplanavimas, fasadų puošyba ir t. t. – vertingųjų savybių išties nemažai.
Pašnekovas svarstė, jog šis objektas, galbūt, galėtų būti aktualus buvusios Vilniaus infekcinės ligoninės komplekso pirkėjams. Galbūt, jį įsigyti nuspręstų investuotojas, kurio idėja, kaip buvusį lavoninės pastatą pritaikyti naujai funkcijai, sykiu įprasminti ar pagerbti jo istoriją, taptų tikru išsigelbėjimu apleistam pastatui.
Ar įmanoma panaikinti tokių teritorijų stigmą? Buvusios Vilniaus infekcinės ligoninės pastatus planuota pritaikyti sveikatingumo paslaugoms, išsaugant pastatų architektūrą.
Tiesa, bendrovė „Power Group Property“ portalui lrytas.lt komentavo, jog dar nėra priėmusi jokių sprendimų, kokią konkrečią veiklą būtų galima vykdyti buvusios Vilniaus infekcinės ligoninės komplekso teritorijoje – vis dar vyksta galimų šios teritorijos vystymo variantų svarstymas.
Pastačius naują psichikos sveikatos centrą Vasaros 5, senieji kultūros vertybių registre esantys pastatai taip pat turėtų būti pritaikyti naujai veiklai.
Ar buvusi lavoninė galėtų būti pritaikyta gyvenamajai funkcijai? Eksperto nuomone, realesnė – socialinė funkcija.
Mano, kad dėmesio sulauks
Kodėl šis Vilniaus infekcinės ligoninės lavoninės pastatas nebuvo parduotas 2021 metais? Kaip paaiškino Turto banko specialistai, Vilniaus miesto savivaldybė žemės sklypus istoriniame Žvėryno senosios infekcinės ligoninės kvartale padalijo į dvi dalis, iš ligoninės teritorijos atidalindama parką ir priskirdama jį viešosioms reikmėms.
Tuomet parko pakraštyje stovėjęs ligoninės lavoninės pastatas buvo atskirtas nuo infekcinės ligoninės pastatų komplekso, nepateko į jo žemės sklypą ir, atitinkamai, negalėjo būti parduotas kartu su ligoninės pastatais.
Visiems Turto banko parduodamiems NT objektams pradinė kaina aukcione nustatoma nepriklausomo vertinimo būdu, ir tai yra vienas iš vėliausiai vykdomų objekto parengimo pardavimui etapų. Kai objektas bus parengtas pardavimui, nepriklausomi vertintojai taip pat nustatys jo pradinę kainą – tuomet ir bus skelbiamas aukcionas.
Kokia bus pradinė kaina kol kas Turto banko specialistai atsakyti negalėjo, bet, mano, ji turėtų būti nemaža.
Šiuo metu lavoninės pastatas rengiamas pardavimui: suformuotas žemės sklypas, nustatyta jam skirta žemės sklypo dalis, rengiama projektinė dokumentacija dėl statinio paskirties ir naudojimo keitimo, tuo sykiu bus keičiamas ir pastato pavadinimas.
„Šie darbai imlūs laikui, tačiau suteikia papildomos vertės parduodamam valstybės turtui. Kada jie bus baigti ir kada tiksliai objektas galėtų būti parduodamas aukcione, šiuo metu dar sudėtinga pasakyti. Tačiau prognozuojama, kad aukcionas galėtų būti paskelbtas ne anksčiau kaip kitais metais.
Atsižvelgiant į tai, kad pagal Vilniaus miesto bendrąjį planą, objektas yra vidutinio užstatymo intensyvumo zonoje, kurioje leidžiami įvairūs teritorijos naudojimo būdai, įskaitant gyvenamosios paskirties pastatų vystymą. Todėl manome, kad objektas išties bus įdomus ne tik NT projektų vystytojams, bet ir privatiems asmenims, ieškantiems išskirtinių objektų“, – rašoma Turto banko komentare.
Vertingosios šio objekto savybės yra nustatytos, o 2021-aisiais Turto banko iniciatyva buvo patikslintos. Tais pačiais metais parengtas šio objekto individualus apsaugos reglamentas, kuriame aiškiai įvardytos saugomos objekto savybės bei galimi darbai ir rekomendacijos dėl pastato pritaikymo.
Žvėrynas išlieka populiarus
Upės lankstas, pakankamai žalumos, palyginti nedidelė teritorija – šiuos privalumus įvardytų dauguma būsto Žvėryne besidairančių pirkėjų. Tiesa, nusipirkti būstą šiame rajone tampa ne tik vis brangiau, bet ir sudėtingiau – vietų plėtrai mažėja.
Buvusios Vilniaus infekcinės ligoninės pastatus Birutės g. 1 verslininkai aukcione nupirko daug brangiau nei tikėtasi, tiesa, tokiu būdu norėjo paremti valstybę – mat gautus pinigus planuota skirti naujai vaikų ligoninei statyti. T. S. Kvainickas neabejoja: ta teritorija bet kuriuo atveju būtų buvusi parduota brangiai.
Žvėrynas ir toliau išlieka prestižine, patrauklia vieta. Ir nors NT rinkos aktyvumas sumažėjęs, tai, pašnekovo žodžiais, nereiškia, kad Žvėrynas, kaip ir Senamiestis, Antakalnis, Valakampiai, Šnipiškės, Žirmūnų dalis tarp Šnpiškių ir Antakalnio, Paupys ar Markučiai, prarado savo patrauklumą.
Vis mažiau patrauklūs – monofunkciai sovietmečiu statyti miegamieji rajonai, kur žmonės grįžta tik pernakvoti.
Tiek miegamieji mikrorajonai, tiek naujai statomi projektai periferijoje dėmesio, eksperto žodžiais, sulaukia konkuruodami kaina, o ne koncentruodamiesi į pridėtines vertes. Taip pat dėl susiformavusio kainų lygio bei socialinio požiūrio į dalį mikrorajonų, apskritai susiformuoja zonos, kuriose nauja plėtra nors ir galima, tačiau ją vykdo tik pavieniai vystytojai ir ypač retais atvejais.