Septyni savininkai
Per tiek metų pramogų komplekso „Euro link“ pastatuose išbyrėjo langai, ėmė trupėti sienos, griūti stogas. Pastatas tiesiog virto sąvartynu, į kurį, nelegaliai, iki šiol užsuka smalsuoliai vedini nuotykių.
Pastatų kompleksą sudaro septyni statiniai. Įdomu tai, kad kiekvienas iš jų priklauso atskiram savininkui. Penki iš jų priklauso juridiniams asmenims.
Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Statybos ir infrastruktūros skyriaus vyr. specialistė Ernesta Žiaunienė, kuri kuruoja bešeimininkių statinių tvarkymo sritį, atskleidė, kad 2020 m. Savivaldybė atliko statinių naudojimo priežiūrą.
„Po apžiūros, surašyti statinio techninės priežiūros patikrinimo aktai su reikalavimais užtikrinti pašalinių asmenų nepatekimą į pastatus ir įrengti priemones, apsaugančias pastato konstrukcijas nuo ardančio klimato poveikio.
Aktai išsiųsti visų statinių savininkams. Tuo metu savininkai pašalino šiukšles iš teritorijos, uždengė atvirą betoninę duobę ir pastato teritorijoje esančius atvirus inžinerinių komunikacijų šulinius, vienoje sklypo pusėje paklojo betonines konstrukcijas, kad automobiliais nebūtų galima privažiuoti prie statinių, kitoje – įrengė užtvarą“, – komentavo ji.
Pasak moters, Savivaldybė atlikdama statinių naudojimo priežiūrą, ragina ir toliau ragins statinių savininkus juos prižiūrėti ir tvarkyti.
Vilioja lobių paieškos
Vis dėlto, patys panevėžiečiai atviravo, kad smalsuolius į šių pastatų kompleksą kviečia ne tik unikali istorija, įvykiai bei griuvėsiai, bet ir lobių paieška. Miške, miesto erdvėse ar apleistuose pastatuose kažko įnirtingai ieškantys žmonės nebūtinai ką nors pametė. Tai, neretai – lobių ieškotojai bei „Geocaching“ žaidimo žaidėjai, ieškantys nuotykių.
Lobiavimas, arba vadinamasis geocaching‘as, yra nemokamas žaidimas, žaidžiamas visame pasaulyje. Jis reikalauja sumanumo, geografinių žinių ir noro pajudėti. Norint rasti slėptuves, prireiks mobiliojo telefono, jame įdiegtos programėlės ir sumanumo užuominoms perprasti.
Panevėžio rajone esantys pastatai vaiduokliai vilioja lobių ieškotojus. Visgi, E. Žiaunienė tikino, kad turto valdytojai tūrėtų pasirūpinti, kad pašaliniai asmenys nepatektų į jų valdomą turtą.
„Tačiau ir pašaliniai asmenys netūrėtų būti jiems nepriklausiančiuose pastatuose“, – pridūrė ji.
Viena didžiausių šio žaidimo vertybių – pažinimas. Slėptuvės dažniausiai įrengiamos prie dėmesio vertų objektų: paminklų, pažintinių takų, atokių – tik vietiniams pažįstamu – vietovių. Tokių lobių paieškos gali užtrukti ir mažiau nei minutę, ir kelias valandas.