Pasidalijo veiksmingais būdais, kaip sumažinti sąskaitas už elektrą: teks priimti kelis svarbius sprendimus

2023 m. sausio 25 d. 19:00
Ekspertams pasidalijus skaičiais, kiek kilovatvalandžių elektros energijos per metus sunaudoja ir kiek galiausiai kainuoja įjungtas virdulys, plaukų džiovintuvas ar indaplovė, kone visi pripažino – taupyti elektros energiją būtina. Tam nė nereikia sudėtingų formulių ar specialių žinių – pakaks šiek tiek pastangų, laiko ir pakeisti kai kuriuos įpročius.
Daugiau nuotraukų (10)
Sutaupyti – skyrus šiek tiek laiko
Jei sunku patikėti, jog LED lemputės, laiku išjungtas apšvietimas, įjungta pilna skalbyklė ar indaplovė padeda sutaupyti elektros energijos, nepriklausomas elektros tiekėjas – bendrovė „EGTO energija“ – savo klientams, siūlantys tik neterminuotas sutartis ir mokėjimus remiantis „Nordpool“ biržos kaina, pateikia dar vieną išeitį sutaupyti.
Turintieji išmaniuosius naujos kartos skaitiklius, duomenis nuskaitančius kas valandą, iš anksto žinodami kitos dienos elektros biržos „Nordpool“ elektros kainą, o ją bendrovė „EGTO energija“, priešingai nei daugelis kitų nepriklausomų rinkos tiekėjų, savo klientams perskaičiuoja kas valandą, o ne kartą per mėnesį, gali pakoreguoti savo įpročius ir tokiu būdu sumažinti sąskaitas už elektrą.
Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius paaiškino: elektros kaina biržoje „Nordpool“ nuolat kinta: gali pakilti į dideles aukštumas arba nekainuoti praktiškai nieko.
Vartotojai, pasirinkę mokėti biržos kainą ir įsidiegę išmaniuosius naujos kartos skaitiklius, kurie duomenis nuskaičiuoja kas valandą, gali rinktis: elektros kainai pakilus, jei įmanoma, jos vartoti mažiau, atpigus – vartoti aktyviau.
Pašnekovas pasidalijo savo patirtimi: pavyzdžiui, jis elektromobilį įkrauna naktį, iš anksto žinodamas, kada elektros energija bus pigiausia. Pavyzdžiui, nuo antros iki ketvirtos, tuomet nuo penktos iki šeštos valandos ryto. Jei elektros kaina aukšta, stengiasi sumažinti šildymą, nustatyti, kad šilumos siurblys nešildytų karšto vandens ar laikinai neveiktų elektrinis vandens šildytuvas.
Nors kol kas įsirengti elektros energijos kaupiklius ryžtasi retas, M. Nagevičius mano, kad būtent jie – efektyvus būdas sutaupyti dar daugiau – sukauptą energiją pravartu naudoti tuomet, kada rinkoje ji brangiausia.
Nors, pripažįsta ekspertas, tokia investicija nėra pigi, dažniausiai, bent kol kas, neatsiperka, valstybės subsidijos tokiems kaupikliams įsigyti situaciją gali gerokai pakoreguoti.
„Taupymas nėra mažesnis elektros energijos suvartojimas – ji vartojama tuomet, kada yra pigiausia, tokiu būdu sumažinant vidutinę kilovatvalandės kainą“, – paaiškino pašnekovas.
M. Nagevičius skaičiuoja, jog praėjusią žiemą jam vidutinę elektros energijos kainą pavykdo sumažinti iki 20 proc., šįmet – iki trečdalio, nors tenka krauti ir elektromobilį, ir šildytis bei vandenį ruošti šilumos siurbliu oras-vanduo. Jei žmogus į elektros kainos pokyčius biržoje gali reaguoti tik įjungdamas ar išjungdamas skalbyklę, jam vidutinę elektros kainą gali pavykti sumažinti iki 8 proc.
Į pagalbą – išmaniosios sistemos
Pašnekovas pripažįsta: norintiems sutaupyti elektros energijos, kone racionaliausia investicija šiuo metu – įsirengti išmaniąsias sistemas, nes nuolat sekti elektros energijos kainas biržoje gali pabosti.
Jis pats pernai entuziastingai stebėjo būsimos dienos elektros kainas biržoje, susiplanuodavo, kada krauti elektromobilį, naudoti šilumos siurblį, kaip pakoreguoti apšvietimą, galiausiai, apsisprendė – geriau viską spręsti šiuolaikiškai, pasitelkus išmaniąsias sistemas.
Pašnekovas pasakojo Danijoje matęs, kaip apie padidėjusią arba sumažėjusią elektros kainą išmaniosios sistemos perspėja naudotoją – tokios priemonės Lietuvoje, nors ir efektyvios, bet dar retos.
Dvejojantiems, ar rinktis fiksuotą elektros kainą, ar mokėti remiantis biržos kaina, M. Nagevičius tikslaus atsakymo neturi. Bent pastaruoju metu daugiausia laimi pasirinkusieji mokėti būtent biržos kainą. Sausio mėnesio vidurkis, pašnekovo žodžiais, mažesnis nei 10 centų už kilovatvalandę – tokios kainos buvo įprastos iki prasidedant karui Ukrainoje.
Pasirinkusieji kelerius metu mokėti fiksuotą elektros kainą, tą ir darys kas mėnesį – tiesiog jiems nebus jokių staigmenų. Mokėti biržos kainą įprastai renkasi tie, kurie nebijo rizikos, ir tie, kurie tikisi, jog situacija rinkoje ir toliau gerės.
Kai kurie tiekėjai skelbia tiekiantys elektros energiją biržos kaina, tačiau skaičiuoja kainų vidurkį, o ne jas perskaičiuoja kas valandą – tokiais atvejais daug sutaupyti, net ir sekant biržos kainas, sudėtinga. Jei elektros kainos perskaičiuojamos kas valandą, kaip tą daro „EGTO energija“, klientai, investavę į išmaniąsias sistemas, vidutinę elektros kainą gali gerokai sumažinti.
„Ne visiems žmonėms įdomu sekti biržos kainas, kai kurie nenori keisti savo įpročių ir taupyti, tad ir renkasi fiksuotą kainą“, – atkreipė dėmesį M. Nagevičius.
Norintiems pradėti taupyti, pašnekovas priminė kelis patarimus: nepalikti įjungtų šviestuvų ten, kur nereikia, pasikeisti elektros lemputes į efektyvesnes ir virdulyje vandens kaisti tik tiek, kiek tuo metu reikia. Taip pat – sumažinti lauko apšvietimą.
Planuojantiems pirkti buities prietaisus, pataria investuoti į efektyvesnius, sunaudojančius mažiau energijos. Kiekvienas vatas per metus galiausiai virsta nemenkomis išlaidomis.
Patarimai, pritaikomi kiekvienuose namuose
Bendrovės „EGTO energija“ specialistai taip pat pasidalijo keliais patarimais, kuriuos savo namuose gali pritaikyti kiekvienas.
Išnaudokite dienos šviesą, o kai jos nebepakanka, naudokite atskirų zoną apšvietimą.
Nepalikite įjungtų ir nenaudojamų elektros energiją vartojančių prietaisų, tai sąskaitas už elektros energiją gali padėti sumažinti net iki 20 proc.
Buities darbus planuodami atsakingai, elektros prietaisuose pasirinkite ekorežimą, naudokite vėsesnį vandenį – tai jums padės sumažinti elektros energijos suvartojimą iki 25 proc.
Atkreipkite dėmesį ne tik į prietaisų žymėjimą, bet ir elektros lempučių energijos suvartojimo efektyvumo ženklinimą (A priskiriami mažiausiai energijos suvartojantiems, o G – daugiausia). Taip sumažindami visų elektros prietaisų eksploatavimo išlaidas iki 25 proc.
Dulkės – efektyvaus prietaisų veikimo priešas. Nuvalykite jas nuo kompiuterio, televizoriaus, elektronikos, elektros lempučių.
Išsiugdyti efektyvaus energijos vartojimo įpročius nėra sudėtinga. Užtenka kasdienėje veikloje laikytis kelių paprastų taisyklių. Taip pat – nuolat domėtis ir savo žinias pritaikyti kasdienėje veikloje. „EGTO energija“ specialistai paruošė testą, kurį atlikę, galėsite įsivertinti, kaip pavyko įsiminti pateiktą informaciją.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.