Vienas iš pirmųjų dalykų, kuriuos reikėtų padaryti planuojant būsto apdailą – išsiaiškinti, kokia yra būsto plėtotojo paliekama dalinė apdaila, teigia vidaus apdailos darbų įmonės „Build more“ vadovas Kęstutis Ribačauskas.
„Taip žinosite, su kokiomis medžiagomis bus dirbama rengiant pilną apdailą. Be to, kartais pasitaiko atvejų, kai dalinė apdaila gali būti įtraukiama į galutinės apdailos sprendimus. Pavyzdžiui, viena ar kelios „plikos“ sienos gali puikiai tikti rengiant minimalistinio stiliaus būstą“, – pasakoja K. Ribačauskas.
Kaip patikslina NT plėtros grupės „Omberg group“ Pardavimų ir klientų patirčių vadovė Edita Gudauskienė, išsiaiškinti, kokia yra plėtotojo paliekama dalinė apdaila, galima atidžiai peržiūrėjus atliekamų statybos darbų sąrašą.
„Šiame dokumente aprašomi dalinės apdailos sprendimai. Prireikus pagalbos arba patikslinimų, rekomenduoju kreiptis į būsto plėtotoją, kuris paaiškins, kodėl parinkti vieni ar kiti sprendimai, kokios jų techninės savybės“, – pataria ekspertė.
Apsvarstykite savo norus ir išsigryninkite bendrą stiliaus viziją
Kitas svarbus žingsnis – nuspręsti, kokio stiliaus ir suplanavimo bus jūsų būstas, ir nusistovėti ties viena jo vizija. Anot K. Ribačausko, nenusimačius vizijos ar nežinant, kokia linkme einama, sunku dirbti ne tik patiems, bet ir potencialiems pagalbininkams – dizaineriams, apdailos darbus atliekantiems darbuotojams.
„Vienas iš mūsų praktikoje labiausiai pasiteisinančių ir kiekvienam prieinamų būdų, padedančių išsirinkti būsimų namų stiliaus kryptį – "Pinterest". Jame apstu labai įvairių stilių ir jų sprendimų pavyzdžių. Prieš akis matant įvairių patinkančių sprendimų koliažą, vadinamą „mood board“, daug lengviau išsiryškinti jų bendrą stilistinę liniją“, – pataria K. Ribačauskas.
Identifikavus, kokio stiliaus namų siekiama, reikėtų išsiryškinti ir koks bus būsto suplanavimas. Jį rengiant pagelbėti gali ir būsto plėtotojas, sako E. Gudauskienė. Jis, turėdamas patirties konsultuojant klientus dėl jų lūkesčių, gali papasakoti, kokie sprendimai paprastai priimami konkretaus dydžio būste ar projekte.
„Nors daugelis plėtotojų dar net prieš statybas numato optimalų būsto suplanavimą, su kuriuo gali susipažinti bet kuris pirkėjas, tačiau būtina atsižvelgti ir į asmeninius naujakurių poreikius. Pavyzdžiui, vienas gali tapti darbo kambariu, tačiau, planuojant gausesnę šeimą, gali būti aktualu vėliau jį paversti miegamuoju. Jei būste numatyta vietos dviem vonios kambariams, gali reikėti vieną iš jų paskirti vaikams. Jei svetainės siena ribojasi su miegamuoju, galbūt būtent prie jos nenorėsite statyti televizoriaus“, – dažnus išplanavimo pasirinkimus vardija E. Gudauskienė.
Konsultuokitės su ekspertais ir apskaičiuokite biudžetą
Nusprendus dėl bendros stiliaus krypties ir svarbiausių išplanavimo momentų, metas imtis detalios sąmatos skaičiavimo. Anot vidaus apdailos darbų įmonės „Iki raktų“ vadovo Mindaugo Pūro, klientas privalo žinoti bent preliminarią apdailos darbų kainą, kaip ji kinta keičiant medžiagas ir darbus. Todėl šiame etape gali būti ypač svarbu kreiptis pagalbos į ekspertus – interjero dizainerius ir apdailos darbų paslaugas teikiančias įmones.
„Interjero dizaineris gali pagal kliento pageidavimus parengti funkcinius brėžinius, padėti su medžiagų pasirinkimu, prireikus suprojektuoti baldus ar parengti būsimo vaizdo vizualizacijas“, – teigia M. Pūras.
Kita vertus, kitaip nei interjero dizaineris, apdailos darbų vadovas gali pagelbėti sprendžiant įvairius techninius niuansus, kuriuose interjero dizaineriai ne visada yra patyrę. Jis gali patarti, kas geriausiai atlieps naujakurių poreikius, gyvenimo būdą ir įpročius ne tik dėl estetikos, bet ir praktiškumo, ilgaamžiškumo ir finansinių galimybių.
„Nešališkas ir tik naujakurių pasitenkinimu suinteresuotas apdailos vadovas padės atpažinti kokybiškas ir ilgaamžes medžiagas bei sprendimus. Vienas iš daugelio pavyzdžių – jeigu pasirinkote šviestuvus su integruotu LED šviesos šaltiniu, jiems perdegus reikės keisti visą šviestuvą, gal net kviesti elektriką. Paprastesnis ir praktiškesnis pasirinkimas būtų rinktis šviestuvus su lemputėmis, bet šioje srityje nepatyrę naujakuriai gali to tiesiog nežinoti. Dėl to verta kreiptis į profesionalus“, – pataria K. Ribačiauskas.
Suplanuokite darbų eiliškumą
Kitas žingsnis po biudžeto apskaičiavimo – darbų eiliškumo planavimas. Anot ekspertų, jis turėtų būti atliekamas ypač kruopščiai, nes galimybė atlikti didžiąją dalį darbų tiesiogiai priklauso nuo to, ar anksčiau suplanuoti darbai – kokybiški.
„Paprastai būsto apdailos darbai planuojami tokiu eiliškumu: instaliaciniai – t. y., elektros, santechnikos, rekuperacijos sistemos įrengimas, tada – pertvarų ir lubų montavimas, sienų ir lubų dažymas, plytelių klijavimas, grindų ir durų montavimas, šviestuvų montavimas, santechnikos prietaisų jungimas ir, galiausiai, postatybinis valymas“, – vardija M. Pūras.
Patikėkite darbus profesionalams
Galiausiai, reikėtų nuspręsti, kas atliks apdailos darbus – ar juos atliksite patys, ar patikėsite profesionalams. Kaip pastebi „Omberg group“ Pardavimų ir klientų patirčių vadovė, ne paslaptis, kad įsirengiant būstą savo jėgomis galima sutaupyti nemažai pinigų.
„Vis dėlto, visus darbus atliekant patiems, reikės paskirti nemažai kito mums visiems brangaus resurso – savo laiko. Be to, jeigu pirmą kartą darote kai kuriuos darbus, lieka didelė tikimybė padaryti klaidų, kurios gali atsiliepti ir finansiškai. Tad rekomenduočiau gerai apsvarstyti, ar neverta jų patikėti profesionalams, kurie juos atliks greičiau ir geriau“, – pataria E. Gudauskienė.
Lietuvoje vis labiau populiarėja ir NT plėtotojų siūlomi būstai su jau įrengta pilna apdaila arba, pageidaujant naujakuriams, šių darbų patikėjimas plėtotojų partneriams.
„Pastebėjome, kad, nors būsto su daline apdaila įsigijimas naujakuriams suteikia daug laisvės ir galimybę sutaupyti, tačiau jis – ne visiems. Kai kurie gyventojai nori greitai, kokybiškai ir be rūpesčių įrengto būsto, tad įsigyti namus su jau įrengta vidaus apdaila jiems yra pats geriausias patarimas“, – komentuoja E. Gudauskienė.