Vilnius iš Lazdynų baseino taip ir nepastačiusių rangovų bandys prisiteisti daugiau nei 8 mln. eurų Į kaltinimus sureagavo ir viena iš bendrovių

2023 m. sausio 4 d. 10:13
Papildyta
Kelis kartus atidėliota Lazdynų olimpinio baseino atidarymo data, galiausiai, buvo perkelta į vasarį. Kaip sako Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas, ji neturėtų keistis, tačiau yra daug svarbesnė žinia: Vilnius iš buvusių Lazdynų baseino rangovų sieks prisiteisti 8,6 mln. eurų.
Daugiau nuotraukų (23)
Bandys atgauti prarastus pinigus
Miesto savivaldybė Vilniaus apygardos teismui pateikė ieškinį dėl patirtų nuostolių ir žalos atlyginimo, įskaitant nuostolius, kurių buvo patirta, laiku darbų neatlikus. 
„Tai yra reikšmingos mokesčių mokėtojų lėšos – įsivaizdavimui, už 8,6 mln. eurų būtų galima rekonstruoti 20 mokyklinių stadionų, todėl matau šią bylą kaip žūtbūtinę kovą dėl viešojo intereso“, – sakė V. Benkunskas.
Neabejojama, kad teisminės procedūros užsitęs, kol visi reikalaujami pinigai bus atgauti. Savivaldybei lieka įrodyti žalos dydį. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas jau konstatavo, kad savivaldybė sutartį nutraukė teisėtai,  nes darbai nebevyko, o penkių įmonių grupė atsakinga solidariai. Savo tyrimą atlieka ir Finansinių nusikaltimų tarnyba dėl daugiau kaip 200 tūkst. eurų žalos atlyginimo. Savivaldybė taip pat pateikė civilinį ieškinį dėl konkrečių asmenų galimai nusikalstamos veiklos. 
Kaip paaiškino V. Benkunskas, savivaldybė nenorėjo, kad Lazdynų baseiną ištiktų Nacionalinio stadiono likimas. 
„Turėjome pasirūpinti statybų objekto išsaugojimu, teko iš naujo organizuoti viešųjų pirkimų procedūras, didėjo objekto užbaigimo darbų kaina, augo projekto valdymo išlaidos“, – trečiadienį išplatintame pranešime sakė Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.
Atidarymo mėnuo nebeturėtų keistis
O kita žinia linksmesnė: statybos darbai, anot V. Benkunsko, pabaigti, vyksta valymo darbai, ruošiamasi pastatą atiduoti vertinti, netrukus vilniečiai bus kviečiami į ilgai laukto objekto atidarymą.
Vilniaus miesto savivaldybės Viešosios ir privačios partnerystės skyriaus vedėja Agnė Šataitė patikslino, jog šiuo metu atliekami baigiamieji apdailos darbai, bus sprendžiama dėl objekto tinkamumo ir pridavimo. Į objektą atkeliaus visa įranga, baldai, o tuomet lauks atidarymo renginys.
Taigi, bent kol kas atidarymo planas nesikeičia, šventė planuojama vasario mėnesį, aišku, daug kas priklausys nuo komisijos vertinimo, nes objektas didelis, sudėtingas, daug sudėtingų inžinerinių sistemų. Būtina įsitikinti, kad pastatas tinkamas eksploatuoti, konkreti data paaiškės, kai bus gautos pradinės išvados, jų tikimasi sausio 19 dieną. 
Statybos brango milijonais
Anot savivaldybės, pagal pradinę Lazdynų baseino rangos sutartį, kompleksas turėjo būti pastatytas už fiksuotą 25,9 mln. eurų sumą.
Už atliktus darbus buvusiems rangovams išmokėta 14,5 mln. eurų, likutis buvo 11,4 mln., tuomet bankrutavo pagrindinė penkių įmonių grupės bendrovė, darbus teko konservuoti, galiausiai, šie pabrango 10 mln. eurų.
Pagal naują rangos sutartį dėl darbų užbaigimo komplekse, naujam rangovui jau yra sumokėta apie 19,5 mln. eurų. 
Dar apie 500 tūkst. eurų išlaidų Vilniaus miesto savivaldybė ir jos įstaiga „Vilniaus vystymo kompanija“ patyrė laikotarpiu tarp pirmosios sutarties nutraukimo ir pakeičiančios sutarties sudarymo bei papildomiems projekto valdymo kaštams padengti.
Kaip sakė V. Benkunskas, konkurse dalyvavo konsorciumas, kuris už neįvykdytus įsipareigojimus turėjo atsakyti solidariai, t. y. kompensuoti, ko nepadarė pagrindinis konsorciumo dalyvis – tą patvirtino ir Lietuvos Aukščiausiasis teismas.
 Būtent to savivaldybė ir nori, kad darbus pradėjusios, tačiau taip ir nepabaigusios bendrovės, kompensuotų visą patirtos žalos sumą. Ji, manoma, dar gali keistis. 
Ieškinyje atsakovais nurodomos visos įmonės, kurios vykdė rangos sutartį – UAB „Montuotojas“, UAB „HSC BALTIC“, UAB „AXIS POWER“, UAB „Mitnija“. UAB „Active Construction Management“ (buvusi UAB „Irdaiva“) ieškinyje nurodyta trečiuoju asmeniu, kadangi yra bankrutuojanti, o pagal teisės aktus bankrutuojančiai įmonei negalima kelti reikalavimų teisme.
„Nesąžiningi „Irdaivos“ veiksmai, sukompromitavę ir jos partnerius, paralyžiavo projektą daugiau nei metams, jau nekalbant apie paliktą broką ir prarastą visuomenės pasitikėjimą projektu. Skeptiškiau nusiteikę gyventojai apskritai netikėjo, kad projektą pavyks užbaigti, tačiau mobilizavome resursus ir šiuo metu vykdome objekto pridavimo procedūras“, – teigė V. Benkunskas.
Atsakomybės reikalaus ir patys
„Šiuo metu informacijos apie pateiktą ieškinį nesame gavę, taip pat iki šiol nesame sulaukę jokios pretenzijos ar panašaus pobūdžio prašymo iš savivaldybės dėl tariamos žalos atlyginimo.
Įdomu tai, kad šiandienos spaudos konferencijoje vėl buvo nutylėti esminiai Lazdynų baseino statybų istorijos faktai. Mūsų žiniomis, šiuo metu teisme nagrinėjama baudžiamoji byla, kurioje dėl galimai nusikalstamų veikų, statant Lazdynų baseiną, kaltinamaisiais patraukti net keli savivaldybės atstovai iš Vilniaus vystymo kompanijos. Dar vienas tyrimas dėl Lazdynų baseino vyksta ikiteisminėje stadijoje.
Tegalime pasikartoti, kad esame sąžininga sandorio šalis, akivaizdžiai patyrusi žalą dėl galimai neteisėtų Vilniaus miesto savivaldybės ir UAB „Irdaiva“ atstovų veiksmų. Tačiau tam, kad apgintume savo teisėtus interesus, turime sulaukti visų teisminių procesų ir tyrimų pabaigos bei kaltinamųjų patraukimo baudžiamojon atsakomybėn.
Šiandien paskelbtą Vilniaus miesto savivaldybės ieškinį vertiname kaip priešrinkiminės kampanijos dalį, kuria be reikalo bus apkrautas teismų darbas ir švaistomi mokesčių mokėtojų pinigai teisinėms išlaidoms“, – teigiama bendrovės „Mitnijos“ komentare, atsiųstame portalui lrytas.lt.
„Nesame gavę ieškinio, tad komentarų dėl jo negalime pateikti. Tačiau, kaip ne sykį esame sakę, bendrovė „Montuotojas“, kuri tebuvo atsakingas už 5 proc. darbų Lazdynų baseine atlikimą ir jų nė nebuvo pradėjusi, nelaiko savęs atsakinga už bet kokią galimą žalą Vilniaus miesto savivaldybei.
Žala, mūsų nuomone, jei ir galėjo kilti, gali būti sąlygota pagrindinio baseino rangovo veiksmų ir kitų aplinkybių susijusių su proceso organizavimu ir valdymu“, – komentavo Bendrovės „Montuotojas“ generalinis direktorius Nerijus Eidukevičius.
Istorija tęsiasi ne vienerius metus
Baseino su 50 metrų takeliais 1,2 tūkst. vietų žiūrovams, pirtimis ir treniruočių salėmis vietoje nugriauto sovietmečiu statyto baseino pradėtas statyti 2017-aisiais, tačiau jo užbaigimo terminas buvo atidėtas kelis kartus.
Baseino statybų sutartį su „Active construction management“ (buvusia „Irdaiva“) ir jos partnerėmis – bendrovėmis „Montuotojas“, „Mitnija“, „HSC Baltic“, „Axis power“ – savivaldybė nutraukė 2020-ųjų pradžioje, teigdama, jog rangovai atsisako tęsti darbus.
Savivaldybės teigimu, šie rangovai buvo atlikę apie 40 proc. darbų, jiems buvo sumokėta apie 14 mln. eurų. Statybas perėmė naują konkursą laimėjęs Panevėžio statybos trestas. Skaičiuojama, kad nuo pradinės beveik 22 mln. eurų sumos projekto kaina išaugo iki 35 mln. eurų.
Baseiną valdys savivaldybės įmonė „Active Vilnius“, vėliau bus skelbiamas privataus operatoriaus konkursas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.