Įsigijo vieną objektą, tačiau to neužteko
Utenoje pirmąjį NT D. Ridikas įsigijo 2013 metais, rekonstravo į 380 kv. m ploto patalpas, suformavo ir išnuomojo keturis objektus. 2016-aisiais nusipirko pirmąjį butą nuomai. Paskutinis jo įsigytas objektas – nereikalingas kavinės pastatas miesto centre. Jį rekonstravo, įrengė komercines patalpas ir butą, kurį taip pat iškart išnuomojo.
Kaip pasakojo „Žinių radijo“ laidoje „Tarp keturių sienų“, panašių objektų ieško nuolatos, bet ne kainos, nes, anot D. Ridiko, nelabai svarbu, kiek būstas kainuoja, daug svarbesnė nuomos grąža. Pardavęs vieną butą Utenoje, pripažįsta – gailisi iki šiol, kitiems taip pat pataria pirkti ir nieko neparduoti.
Utena, pašnekovo žodžiais, unikali, kaip ir daugelis regiono miestų. Nei prieš dešimt, penkerius metus ar dabar juose nėra naujos statybos būsto. Paskutinis naujos statybos daugiabutis šiame mieste užbaigtas 2008 metais.
„Nuosavų namų kvartalai miesto pašonėje dygsta, o senos statybos butų trūksta. Trūkstant butų nuomai, pardavimui, kyla ir kainos. Lyginant 2016 metais nusipirktą butą ir šiuo metu toje pačioje laiptinėje parduodamą vieno kambario butą, jo kaina pakilusi dvigubai. Dviejų, trijų kambarių butų kaina kilo mažiau“, – pastebėjo D. Ridikas.
Skelbimai laikraštyje išlieka populiarūs
D. Ridikas, kilęs iš Utenos, tačiau gyvena Vilniuje, į Uteną betoniniu keliu keliauja kasdien. Kodėl rinkosi pirkti NT būtent Utenoje? Pripažįsta – dėl grąžos. Nors dauguma NT ekspertų kalba tik apie NT rinką trijuose didžiausiuose Lietuvos miestuose, imant statistinį dviejų kambarių butą Vilniuje, senos statybos name, kainuojantį 100 tūkst. eurų, išnuomoti jo už 800–900 eurų, kas reikštų 10 proc. grąžą, nepavyks, nebent už 400–600 erų, sumokėjus mokesčius, gaunama grąža tuomet sieks 4–5 proc.
„Nebendrauju su NT brokeriais Vilniuje, tačiau Utenoje kalbuosi su daug žmonių, kurie į mane kreipiasi patys, publikuoja skelbimus laikraštyje. Skelbimai laikraštyje vis dar populiarūs, Utenoje veikia trys NT agentūros, kurios ir pačios reklamuojasi vietos laikraštyje“, – pasakojo investuotojas.
Butų nuomos rinkoje, pašnekovo žodžiais, per dešimtmetį nepasikeitė niekas, tad jis pats ieško pirkti itin prastos kokybės butų, iškart atlieka kapitalinį remontą. Daug žmonių, kurie gyvena kituose miestuose, Utenoje ieško buto trumpalaikei nuomai. Žinoma, jie nenori keliasdešimt metų remonto nemačiusio senos statybos buto.
Pirmąjį butą D. Ridikas nusipirko už 14 tūkst., jo, itin apleisto, nuoma siekė 80 eurų, per tris mėn. investavęs 6 tūkst., butą išnuomojo jau už 160 eurų.
Nors netrūksta nerimaujančių, kad išnuomotą butą nuomininkai nusiaubs, pašnekovo patirtis priešinga: nupirkus kokybišką santechniką, buitinę techniką, niekas nenusidėvi. Jis pats pardavė butą Vilniuje, kuriame neprireikė net kosmetinio remonto, nors per 9 metus jame gyveno keturi nuomininkai. Svarbiausias patarimas – parengti kokybišką nuomos sutartį, ją įregistruoti, mokėti mokesčius, tuomet nuomininkai saugo išsinuomotą butą.
Iki prasidedant koronaviruso pandemijai, sodybos Utenos apylinkėse stovėdavo tuščios, dauguma jų buvo nupirktos 2007–2008 metais. Pandemijos metais sodybų itin aktyviai ieškojo vilniečiai.
Ką buvo galima nusipirkti ir rekonstruoti, tas buvo nupirkta, akivaizdu, jog penktadieniais iš Vilniaus Molėtų kryptimi vyksta intensyvus judėjimas.
Perka emigrantai ir vietinės šeimos
Būsto poreikis, pašnekovo žodžiais, didelis, nes vaikai, patys gyvendami užsienyje, butų ieško savo tėvams. Tad vieno kambario butas pirmame ar antrame daugiabučio aukšte – deficitas, kai kuriose Utenos dalyse ir jų kainos neadekvačios.
Butų ieško ir nemažai jaunų šeimų, kurios dirba Utenoje. Pradžioje kuriasi vieno kambario, vėliau dviejų kambarių bute, galiausiai, statosi namą. Yra ir grįžtančiųjų iš užsienio. Pradžioje butą nuomojasi, tuomet perka.
Kalbant apie būstą investicijai, D. Ridikas pataria pirmiausia pasidomėti, tuomet pasikalbėti su kuo daugiau žmonių, galiausiai pirkti NT. Jis pats neperka butų Marijampolėje ar Tauragėje, nes neišmano tų miestų NT rinkos.
Utenoje jam užtenka pasidomėti, koks buto suplanavimas, kaina ir jau aišku, kokia galima jo nuomos kaina. Kalbant apie antrą ar trečią turtą, sodybą ar butą pajūryje, pašnekovo žodžiais, viskas priklauso nuo žmogaus ir jo poreikių.
„Man nėra svarbu butas pirmame ar penktame aukšte, o grąža. Kai perki sau, krizė ar ne, imi ir perki būstą, tuomet jame gyveni. Aš NT neperku Vilniuje, nes čia investuotojų ir taip pakankamai, Utenoje keli, turintieji keletą objektų, konkurencija mažesnė“, – kalbėjo investuotojas.
Įdėjus skelbimą apie buto nuomą per penkias valandas galima sulaukti 20 skambučių. Sausį, pradėjęs įrengti butą, D. Ridikas pasakojo nufotografavęs dar apleistas patalpas ir parašęs, kad nuomos suremontuotą butą. Tą pačią dieną pasirašė sutartį, būsimi nuomininkai sumokėjo užstatą.