Jei dar nespėjote namo paruošti žiemai – šie auksiniai eksperto patarimai jums tikrai pravers

2022 m. lapkričio 23 d. 10:00
Atsakingo šeimininko užduotis – pasirūpinti savo namu ir tinkamai jį paruošti žiemai. Statybų ekspertas sudėliojo patarimų sąrašą, kuris, artėjant šaltajam sezonui, pravers individualiųjų namų ar sodybų savininkams.
Daugiau nuotraukų (11)
Gaisro prevencijai – pasirūpinti krosnimi ir kaminu
Bene skaudžiausia nelaimė, dažnai nutinkanti būtent žiemą – gaisras. Lietuvoje kasmet kyla apie 10 tūkstančių gaisrų. Daugiau nei pusė jų individualiuose gyvenamuosiuose namuose įsiplieskia dėl netinkamo krosnių, židinių ir dūmtraukių įrengimo, jų pažeidimų ir gedimų.
Kaip rodo draudimo bendrovės „If“ būsto žalų statistika, vidutinė išmoka po gaisro siekia apie 10 tūkst. eurų. Gaisrų kyla ir senuose, ir naujuose namuose, o jų priežastys būna įvairios. Tačiau žiemą – labai dažnai dėl netinkamai prižiūrimų kaminų. Daugeliu atveju šių gaisrų būtų galima išvengti tinkamai kaminus paruošiant naudoti.
Gyvenantieji senos statybos namuose ir juos šildantys šlapiomis, sakuotomis malkomis turėtų nepamiršti, kad kaminas užsikemša gana greitai: ir dėl vėjo atpūstų lapų, ir dėl paukščių susuktų lizdų.
Visa tai sumažina trauką, neleidžia dūmams pasišalinti ir kelia didelę gaisro grėsmę. Atsižvelgiant į priešgaisrinės tarnybos reikalavimus, iš dūmtraukių, dūmtakių ir krosnių kiekvienais metais prieš eksploatavimo pradžią reikia išvalyti suodžius ir eksploatuojant juos valyti ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius.
Jei įrengtos suodžių pravalos / priežiūros durelės, nusifotografuoti kaminą galima net mobiliuoju telefonu.
Nepriklausomas būsto patikros ekspertas Žilvinas Dževečka patvirtina: kaminu ir krosnimi pasirūpinti privalu, tačiau tai ne vieninteliai darbai, kuriuos dar suspėsite atlikti iki prasidedant žiemai.
Namo paruošimas žiemai prasideda nuo stogo apžiūros
Ž. Dževečka primena, jog ant stogo būtina sumontuoti sniego laikiklius. Kai kurie apie tai nė nesusimąsto, tačiau ant stogo susikaupęs storas sniego sluoksnis gali pridaryti rimtų nuostolių: kristi ant vazonų, augalų, automobilių, sūpynių ar net žmonių. Pašnekovas prisiminė atvejį, kuomet nuo stogo čiuoždamas sniegas sugadino šilumos siurblį. Taigi, nepamirškite pasirūpinti stogeliu virš šio brangaus įrenginio.
Prieš prasidedant šalčiams, svarbu patikrinti, ar nėra įtrūkusių čerpių, ar stogo danga nepažeista. Būna krenta šakos, vaikai meta akmenį, kartais įskilusių čerpių atkeliauja iš gamyklos. Jei pro stogą vanduo nelaša, kaip juokavo Ž. Dževečka, jau neblogai, bet apžiūrėti stogą nepakenks.
Iki prasidedant žiemai svarbu pašalinti pavojingus medžius kieme. Taip pat svarbu nepamiršti, jog lapai nuo stogo krenta į latakus, lietvamzdžius, trapus, šie užsikemša. Kol neužšalo – išvalykite juos.
Patikrinkite, ar nesulaukėte nepageidaujamų įnamių
Artėjant žiemos šalčiams, svarbu patikrinti, ar į patalpas nepatenka nepageidaujamų įnamių. Šis patarimas ypač aktualus karkasinių ar rąstinių namų savininkams. Būna rąstai išsikraipo, įstačius langus aplink juos purškiama montažinių putų, tačiau papildomai neuždengiama kieta medžiaga, tuomet pelės nesunkiai prasigraužia ir žiemoja jūsų kaimynystėje. Kartais jos prasigraužia pro fasadą, priešvėjinę plėvelę.
Verta pagalvoti ir apie paukščius. Jei nebaigta stogo apdaila, pavyzdžiui, pakalimai, įsikuria žvirblių arba zylių. Vertėtų apsidairyti palėpėje, galbūt, įsikūrė šeškų ar kiaunių.
Apdailos darbus svarbu užbaigti neatidėliojant
Iki prasidedant rimtesniems šalčiams, svarbu užbaigti būtinus fasadų tinkavimo, klinkerio plytelių klijavimo darbus, kitaip, atkreipė dėmesį pašnekovas, jie pabrangs arba tiesiog liks nepabaigti. Jeigu dienos metu temperatūra leidžia atlikti apdailos darbus (ji siekia +7–+9 laipsnius), bet naktį nukrenta žemiau nei nulis, galutinis rezultatas gali gerokai nuvilti. Nesilaikant technologinių reikalavimų, pavyzdžiui, tinkui sušalus, fasadas gali likti suaižėjęs.
Jei tinkavimo, mūrijimo darbai tęsiami, būtina naudoti papildomus priedus: neužšąlančias montažines putas, hermetikus, kurie kainuoja brangiau. Jei nutiko taip, kad pradėjus klijuoti klinkerio plyteles atšalo staiga, darbai neužbaigti, ekspertas pataria geriau nerizikuoti darbų atlikti esant neigiamai temperatūrai, juos atidėti pavasariui, kitaip gali tekti tvarkyti visą fasadą.
Tiesa, reikėtų pasirūpinti, kad ant fasado patektų kuo mažiau drėgmės. Jei namas apjuostas pastoliais, šiuos galima uždengti plėvele. Būna, vanduo bėga už klinkerio plytelių, įsigeria į klijus, dėl šalčio plytelės gali atšokti. Taigi, esant neigiamai temperatūrai, geriau neatlikti jokių lauko darbų.
Išvykdami ilgesniam laikui iš namų, pasirūpinkite jų saugumu
Jei žiemą nuspręsite praleisti šiltuose kraštuose arba planuojate išvykti ilgiau nei 3 savaitėms, „If“ ekspertai rekomenduoja apie tai pranešti savo draudimo bendrovei.
Turėdama šią informaciją draudimo bendrovė įvertins situaciją ir galbūt pasiūlys įsigyti papildomą draudimą, nes tuo laikotarpiu, kai būsite išvykę, būstas bus vertinamas kaip ne nuolat gyvenamas. Todėl, norint jaustis saugiai dėl savo būsto išvykus, apie ilgesnę kelionę rekomenduojame pranešti savo draudimo bendrovei.
Svarbu nepamiršti, jog, prireikus skubios pagalbos, turintieji „If“ būsto draudimą, ją gali išsikviesti bet kuriuo paros metu. Pagalba apima ir spynų atrakinimą, ir skubų santechniko iškvietimą sustojus šildymui, ir fizinę būsto apsaugą, atsitikus įvykiui, pavyzdžiui, įsilaužus į būstą.
Žiemadūmtraukiskrosnis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.