Vilniuje sugalvojo būdą, kaip šeimininkus priversti sutvarkyti nutriušusias namų sienas: kirs per piniginę

2022 m. lapkričio 22 d. 15:48
Kaip namų šeimininkus priversti nuvalyti grafičius, nudažyti nutriušusias sienas? Sostinės savivaldybės politikai tikisi, kad neišvaizdžių statinių mieste sumažėtų, jeigu jų savininkai būtų papildomai apmokestinami.
Daugiau nuotraukų (5)
Pastato išvaizdos kriterijus buvo taikomas prieš keletą metų, bet vėliau jo atsisakyta. Jeigu jis vėl būtų įteisintas, pastatų, kuriems taikomas didesnis mokestis, sąrašas gerokai pailgėtų. Dabar jame – 193 objektai.
Šiuo metu 3 proc. tarifas taikomas patalpoms ir statiniams, kurių savininkai nevykdo nustatytų statinių naudotojų pareigų, faktiškai naudojamam nekilnojamajam turtui, kurio statyba neužbaigta, taip pat statiniams, kurie neatitinka esminių projekte numatytų reikalavimų.
Objektų šiek tiek sumažėjo
Dėl daugiabučio Giedraičių gatvės pradžioje pastato šeimininkai ir valdininkai nekart buvo sukryžiavę ietis.
Kitas statinys užmūrytais langais – taip pat savivaldybės pašonėje, Lvivo gatvėje. Jiems ateinančiais metais bus taikomas didesnis nekilnojamojo turto mokestis.
Nors buvusios pirties Grigiškėse, Kovo 11-osios gatvėje, naujieji šeimininkai prižadėjo prikelti pastatą, jiems kol kas taip pat teks daugiau mokėti. Kaip ir statinio Sausio 13-osios gatvėje Karoliniškėse savininkams.
Nors 3 proc. mokesčio sąraše – beveik 200 objektų, lyginant su praėjusiais metais, jis yra sutrumpėjęs. 2022-aisiais daugiau mokėjo 237 nekilnojamojo turto objektų šeimininkai.
Šiuo tarifu apmokestinama ir valstybinė ar privati žemė, ant kurios šie statiniai stovi.
Prieš savivaldybės tarybai kitiems metams patvirtinant nekilnojamojo turto, kuriam bus taikomas 3 proc. mokesčio tarifas, sąrašą atsirado siūlymas papildomai apmokestinti ir grafičiais išterliotus pastatus.
Vietiniai jau nebepastebi?
Tai pasiūlė savivaldybės tarybos Kontrolės komitetas.
Jo pirmininkės Agnės Andriulytės nuomone, didžiulė Vilniaus problema yra grafičiai: „Gimę ir užaugę, daug metų Vilniuje gyvenantys žmonės jau nepastebi terlionėmis išmargintų sienų – tiesiog akys priprato. Bet reikėtų iš šios bėdos gelbėtis.“
Ji prisiminė diskusiją po aukšto vienos valstybės vadovo vizito, kai jis Vilniuje pastebėjo tamsiąją miesto pusę. „Intelektualai pastebėjo, kad tampa labai dideliu iššūkiu garbiems svečiams parodyti gražų miestą.
Tada ir pagalvojau: gal ir mano akys jau nemato visų tų blogybių?“ – pasakojo A.Andriulytė.
Apsileidėliai neatsiskaito
Kontrolės komiteto pirmininkė savivaldybę pavadino įkaite tų pastatų šeimininkų, kurie daugybę metų nuo sienų nenuvalo grafičių.
Ji minėjo ir kitą problemą – padidinto nekilnojamojo turto mokesčio kiekvienais metais surenkama tik apie 50 proc. Dėl to Kontrolės komitetas kreipsis į Valstybinę mokesčių inspekciją.
„Tai giluminės problemos. Pastatai nepuošia miesto arba jų statyba neužbaigta, net nelegali, o jų savininkai dar ir nemoka. Galima sakyti, kad jie dvigubai kenkia sostinei“, – piktinosi A.Andriulytė.
Ją nustebino tai, kad kitų mokesčių surinkimas vyksta sklandžiau: „Surenkame mokesčius iš aktyvių, gerų miesto gyventojų, o apsileidėlius praleidžiame pro akis.“
Ji pasidžiaugė bent tuo, kad maždaug pusės į padidinto nekilnojamojo turto mokesčio sąrašą įtrauktų objektų kitąmet jame jau nebeliks.
apleisti pastatai^Instantgrafitis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.