Vis dėlto ilgą laiką nenaudoti ir tinkamai neprižiūrimi tokio tipo įrenginiai dažniausiai atneša tik dar daugiau nuostolių. „Lietuvos draudimo“ duomenys rodo, kad gaisrai paprastai gyventojams atneša brangiausiai kainuojančius nuostolius iš visų galimų nelaimingų nutikimų ir bendrovės ekspertai prognozuoja, kad šiemet, dėl žmonių bandymo sutaupyti, tų gaisrų skaičius tik augs.
Daugiau nuostolių nei pernai
Praėjusiais metais per pirmus 9 mėnesius draudimo bendrovė „Lietuvos draudimas“ šalies gyventojams išmokėjo 2 milijonus eurų gaisrų padarytiems nuostoliams atlyginti. Šiemet per tą patį laikotarpį jau išmokėta virš 2,3 milijonų eurų, o, kaip sako ekspertai, nuostolingiausi mėnesiai dar tik prieš akis.
„Dažniausia gaisrų priežastis deja būtent ir yra netinkamai eksploatuojami kieto kuro šildymo prietaisai, kaminai. Prognozuojame, kad šiemet tokių gaisrų tikimybė dar labiau augs, nes žmonės, siekdami sutaupyti, galimai kūrens ne tik tinkamą kietąjį kurą, tačiau ir įvairias atliekas, netinkamai išdžiovintą medieną, siekdami uždegti drėgną kurą naudos ir degų skystį.
Visa tai tik skatina gaisrų tikimybę, įvyksta sprogimai, suskyla židinių stiklai, kyla gaisrai dūmtraukiuose“, – situaciją apžvelgia bendrovės Žalų departamento vadovas Artūras Juodeikis.
Naudoja primirštus židinius ir krosnis
Anot draudimo eksperto, daugiau nei 3,5 karto nelaimės įvyksta nuosavuose namuose, o ne butuose ir to priežastis yra netinkamai prižiūrima ar neišvalyta šildymo įranga, kuri sukelia gaisrus. Todėl būtina įranga pasirūpinti iš anksto. Kaminų valymo paslaugas teikiančios įmonės atstovas teigia, kad kaminų valymo sezonas prasideda jau rugpjūčio mėnesio viduryje, tada po truputį žmonės pradeda rūpintis šildymo įrangos tvarkingumu.
„Vis dėlto, iš ilgametės darbo patirties žinome, kad aktyviausiai žmonės ima valyti kaminus būtent prieš pat šildymo sezono pradžią – rugsėjo-spalio mėnesiais. Svarbu kiekvienam prisiminti, kad kaminus privaloma valyti bent kartą per metus, norint išvengti nelaimingų nutikimų.
Blogiausia būna, kai žmonės ilgą laiką nenaudoja krosnies, židinio ir staiga sugalvoja jį naudoti be papildomo pasirengimo. Tada ir kyla nemalonumai bei nuostoliai, kai kamine susidaro kreozoto kamštis. Labai aiškiai matome šių metų tendenciją, apie kurią kalba ir mūsų klientai – židinius ir krosnis žmonės stengiasi atgaivinti dėl pakilusių elektros kainų – taip siekiama sutaupyti“, – sako įmonės „Kamino švara“ atstovas Edgaras.
Gaisrų pikas – šildymo sezono metu
Draudimo ekspertas Artūras Juodeikis sako, kad bendrovės skaičiai rodo būtent lapkričio-kovo mėnesiais augančius gaisrų skaičius.
„Šiemet išsiskyrė kovo mėnuo, kai klientams dėl gaisrų išmokėjome beveik 60 tūkst. eurų sumą. Pavyzdžiui šių metų liepos mėnesį dėl gaisrų gyventojams išmokėjome 16 tūkst. eurų. Tai išties didžiulis skirtumas ir akivaizdu, jog būtina tinkamai įrengti šildymo prietaisus kietu kuru, laikytis priešgaisrinių reglamentų tokių įrenginių įrengimui“, – pažymi „Lietuvos draudimo“ ekspertas.
Kad žiemos sezonas būtų saugus
Anot jo, ugnies padaryti nuostoliai atneša didžiausių nuostolių būstui, nes gaisras negrįžtamai suniokoja būsto apdailą, jame esančius daiktus. Taip pat nukenčia pastatų dalys – sienos, grindys, lubos, langai, durys, ne išimtis ir namų turtas.
„Taigi, nelaimių skaičių pavyktų sumažinti, jei gyventojai išties atsakingai pasirūpintų šildymo įranga – laiku ir tinkamai išvalytų kaminus, mažiausiai kartą per metus. Geriausia būtų kas tris mėnesius valyti suodžius iš dūmtraukių, krosnių. Taip pat šalia pečių, krosnių reikėtų nedžiovinti skalbinių, nelaikyti greta sukrautų malkų, kitų degių medžiagų, kurios gali sukelti gaisrą, vertėtų naudoti tinkamą kietąjį kurą“, – patarimais dalinasi A. Juodeikis.
Kaip jis sako, svarbu atkreipti dėmesį, ar dūmtraukiai įrengti laikantis reikalavimų ir yra saugūs eksploatuoti, nes gaisro žalos nėra atlyginamos, kai gaisrai kyla kamine, dėl susikaupusių suodžių, tačiau gaisras iš dūmtraukio neišplinta.
„Galiausiai itin didelę vertę turi dūmų detektoriai. Jie išties gelbėja gyvybes ir vaidina svarbų vaidmenį, jei gaisras kyla patalpoje, kur yra žmonių, o ypač naktį. Jei gyvenate daugiabutyje ar netoliese yra kaimynų, detektorius taip pat gali išgelbėti jūsų turtą. Signalą išgirdę asmenys greitai sureaguoja, imasi teisingų veiksmų ir eliminuoja gaisro židinį“, – pasakoja draudimo bendrovės ekspertas A. Juodeikis.