Prabangiausių būstų nuomininkams Lietuvoje ši aplinkybė apkartina gyvenimą: įsivertinkite

2022 m. rugsėjo 11 d. 09:56
Nors visame pasaulyje nieko nenustebintų visas gyvenimas nugyventas išskirtiniame, erdviame nuomojame būste, Lietuvoje jis tėra tik laikina stotelė, lietuviai vis dar vos atsiradus progai įsigyja savo būstą. Šią tendenciją pastebi ir išskirtinio nekilnojamojo turto „Baltic Sotheby’s International Realty“ ekspertai. Tiesa, jų teigimu, taip yra ne tik dėl nusistovėjusio požiūrio ar noro turėti kažką savo, bet ir padiktuota pačios nuomos rinkos.
Daugiau nuotraukų (5)
„Šiuo klausimu tendencijos svyruoja, bet radikaliai nesikeičia. Mums, lietuviams, nuosavas gyvenamas būstas tikrai yra svarbus ir kai galime sau leisti įsigyti tai, ko ieškome, kas patinka, tai ir įsigyjame“, – sako „Baltic Sotheby’s International Realty“ ekspertė Egidija Bružienė.
Vis dėlto tam tikroms žmonių grupėms nuoma gali būti puiki išeitis. „Išskirtinio ir kokybiškai įrengto būsto nuomininko portretas yra labai įvairus. Viena kategorija, apie kurią lygindami su perkamu būstu nekalbame, yra užsieniečiai, atvykstantys čia laikinai gyventi – diplomatai, tarptautinių įmonių atstovai vadovai, darbuotojai, turintys pakankamai aukštą biudžetą.
Taip pat išskirtinio būsto nuomininkas dažniausiai yra dar pakankamai jaunas, norintis pabandyti gyvenimą konkrečiame mieste ar rajone, pavyzdžiui, dvejojantis, ką pasirinkti sostinėje – Paupį, Senamiestį ar kažkurį atokesnį nuo centro rajoną, kur namai būtų su savo kiemu ir sodu.
Kita klientų grupė yra tie, kuriems reikia laikino sprendimo, pavyzdžiui, senieji namai dėl vienų ar kitų priežasčių tampa nebetinkami gyventi, išaugti savo dydžiu, kokybe, tada jie neradę, ką greitai įsigyti, renkasi sprendimą išsinuomoti jų kriterijus atitinkantį būstą, mokėti pakankamai aukštą nuomos kainą ir ramiai ieškoti, to, ką norėtųsi įsigyti“, – klientų, kurie dažniausiai dairosi būsto nuomai, kategorijas įvardija NT ekspertė.
Laikinumo rinka
Neužsibuvimą nuomojamame būste lemia ir rinkos ypatumai – išskirtinių, didesnio ploto ir kokybiškai įrengtų butų, kotedžų ar namų šioje rinkoje pasitaiko ne taip ir dažnai bei ne tiek ir daug.
Kaip pastebi E. Bružienė, toks išskirtinis būstas, 100 kv. m ar dar didesnis dažniausiai įsigyjamas sau, įrengiamas pasitelkiant kokybiškas medžiagas ir naujas technologijas, jį nuomoti nusprendžiama tik pasikeitus kokioms nors gyvenimo aplinkybėms, tačiau reikėtų susitaikyti finansinė grąža iš tokio būsto yra palyginti nedidelė – iki 5 proc.
„Dažniausiai tokio būsto nuoma yra tik laikinas sprendimas, nes šeimininkai savo būstą nuomoja nenoriai.
Santykis su nuomininku yra pastovus, žinoma, yra ir labai savarankiškų nuomininkų, tačiau dažnai tenka rūpintis remontu, retai būna taip, kad išnuomavau, pasirašiau gerą sutartį, gaunu stabilias pajamas ir tiek, tad visas rūpestis dažniausiai paskatina parduoti būstą, o tai lemia, kad nuomininkas neturi stabilumo, nes būstas, kuriame jis gyvena pateikiamas pirkimo rinkoje, namuose prasideda apžiūros, gali tekti bet kuriuo metu atlaisvinti būstą“, – pastebi specialistė.
„Baltic Sotheby’s International Realty“ nekilnojamojo turto ekspertė pastebi, kad gyvenimą nuomininkams apkartina tai, kad Lietuvoje įprastai nepasirašomos griežtos nuomos sutartys, kurios yra tapusios įprasta praktika užsienyje. Tokios sutartys lemia, kad norint iškraustyti nuomininką reikia labai svarių argumentų, pasirašytos sutartys dažnai yra pakankamai griežtos ir varžančios nuomotojų laisvę. „Lietuvoje tokių sprendimų dar nėra, be to nuomai neturime tiek daug pasiūlos“, – sako ji.
Padedanti apsispręsti
Vis dėlto tam tikrais atvejais E. Bružienė sako, kad laikinas gyvenimas nuomojamame būste, gali padėti apsispręsti, kas jums tinka. Ypač naudinga, jeigu abejojate dėl gyvenamosios vietos pasirinkimo – Vilnius ar Kaunas, Senamiestis ar užmiestis. „Tie keli metai tikrai padės suprasti, ar toje vietoje jaučiatės gerai ir smagiai, ar visgi verčiau rinktis kitą vietą“, – sako NT ekspertė.
Taip pat nuomojamas būstas gali padėti pajusti erdvę ir įsivertinti, ar pakanka konkretaus kvadratų skaičiaus, ar užtenka kambarių, vietų daiktams sandėliuoti. „Žinoma, į šiuos klausimus atsakymus dažnai randame ir tiesiog kalbėdamiesi, bet vieta ir objekto plotas yra tai, ko įsigijus būstą negali koreguoti, todėl naudinga žinoti savo poreikius“, – akcentuoja E. Bružienė.
Vis dažniau nekilnojamojo turto ekspertai pastebi, kad klientai taip stipriai neprisiriša prie įsigyto būsto ir pajutę, kad namai neatitinka jų lūkesčių – parduoda. Pasak E. Bružienės, įsigydami būstą klientai įvertina jo likvidumą ir neretai netgi išlošia paleisdami tai, kas jiems netinka, žinoma, tokiu atveju labai svarbu įvertinti ir savo finansinę padėtį.
Planuojantys ieškoti būsto turėtų nusiteikti, kad taisyklės, kiek tai užtruks, nėra. NT ekspertė sako, kad pasitaiko atvejų, kai būtent pirmasis apžiūrėtas variantas ir yra tas vienintelis. „Tikrai nereikia apeiti visos rinkos, svarbu įvertinti konkretų objektą, jo pliusus ir minusus, galimus kompromisus, apsvarstyti, ko ieškote, kas tinka, o jeigu atitinka kriterijus, nedvejoti ir negaišti laiko tolimesnėms paieškoms“, – apibendrina NT specialistė.
butų nuomaprabangus butas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.