Nacionalinio stadiono statybų atidėti neketina, todėl imasi kitos strategijos: drebins sprogimais

2022 m. rugpjūčio 25 d. 12:15
Nuo pirmadienio ryto dalį sostinės nacionalinio stadiono konstrukcijų planuojama griauti pasitelkiant sprogmenis. Pirmieji sprogimai pasigirs 8 val. 30 min.
Daugiau nuotraukų (5)
 Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas spaudos konferencijoje kalbėjo, jog, kaip ir planuota, nacionalinio stadiono griaučių griovimo darbai bus baigti šįmet, kitų metų pradžioje prasidės nacionalinio stadiono statybos darbai.
Būtent dėl šios priežasties, nenorint vėluoti, o ir dėl didžiulio triukšmo naudojant hidraulinius kaltus, bus imtasi senųjų pamatų griaučių sprogdinimo.
Rangovas, kuris demontuoja senųjų stadiono griaučių palikimą, įrodė, kad tai būtų patogu ir efektyvu. Be to, apsaugos nuo triukšmo bei nepatogumų ir vilniečius, ir verslus. 
Šiuo metu, V. Benkunsko teigimu, griaunami pamatai, nes antžeminių konstrukcijų, kaip matyti, jau nėra. Siekiant, kad triukšmo dirbant pneumatiniams kaltams būtų kuo mažiau, o procesas kuo greitesnis, imtasi naujos technologijos. 
Pradžioje planuota, kad teritorijoje bus naudojami dešimt hidraulinių kaltų, tačiau tai viršytų visas higienos normas, šiuo metu dirba trys sunkiosios technikos vienetai, kas reiškia, jog visi darbai užtruktų. Panaudoti sprogmenys leistų procesą pabaigti kuo greičiau. 
Bandomasis sprogdimas suplanuotas pirmadienio rytą, vėliau tądien bus atlikti dar keturi. Likusieji bus atlikti remiantis numatytu grafiku. Per dieną vidutiniškai planuojami penki sprogdinimai. Visi tikslūs grafikai bus skelbiami viešai, darbai turėtų tęstis šešias savaites. Pirmiausia bus įspėti artimiausi gyventojai ir verslai. 
Sprogimų garsas ties sklypo riba gali siekti iki 120 decibelų, tačiau bus labai trumpas. Konstrukcijų pamatai bus atkasti, tad sprogimai nesukels vibracijų, bus saugūs. Jokių papildomų nepatogumų gyventojai nepajus. Toks pamatų ardymo būdas nėra naujas, rangovai patyrę, jokių grėsmių saugumui nėra.
Karo Ukrainoje kontekstas, anot pašnekovo, gali išgąsdinti, ne veltui pasirinkta sprogdinimų imtis etapais, ne per dieną, ne per kelias, bet per ilgesnį laikotarpį. Žmonės turėtų girdėti griaustinio garsą, kuris su visu aidu trus apie keturias sekundes. 
„Vilniaus rusai nepuola, kad ir kaip tai keistai skambėtų iš konservatoriaus lūpų“, – kalbėjo V. Benkunskas.
 Sprogdinimų metu budės bent trys policijos ekipažai, saugos tarnybos. Saugumui bus skirta daug dėmesio, jokių problemų neturėtų būti. 
Paklaustas apie naujo stadiono statybas, V. Benkunskas pabrėžė, jog tikslių datų dar nėra, šiuo metu rengiamas techninis projektas, viskas vyksta gana sklandžiai. Statybos darbai žadami pradėti kitų metų pirmąjį ketvirtį. Viskas daroma, kad planas būtų įgyvendintas ir statybos prasidėtų laiku. 
Dėl energijos ir statybos darbų kainų kainos nesikeis, didelio pabrangimo nebus – tokia, anot Vilniaus vicemero, koncecijos sutarties esmė. Vyriausybė ir savivaldybė savo finansinius įsipareigojimus yra užfiksavusios, tad infliacija ar kainų augimas jokios įtakos neturės.
Kainos kol kas nėra indeksuotos, bet neatmetama, kad tas gali būti padaryta. Šiuo metu koncesininkas didesnį dėmesį skiria parengti techniniam projektui, nes bus statomas ne tik stadionas, bet ir kiti – kultūros, infrastruktūros – objektai. 
Pati statybų kaina 98 milijonai eurų. Kainos fiksuotos spalį, jos nepakitusios, kaip ir sutarties sąlygos. Liepos mėnesį sutartis įsigaliojo galutinai. Kiekviena šalis dirba savo darbus. 
Gavus techninį projektą, anot V. Benkunsko, bus įvertinta, ar visi sprendimai atitinka lūkesčius, kurie keliami objektui, ir statybos leidimas bus išduotas. Preliminari data – sausis. 
Buvusio stadiono griaučius ardo bendrovė „Vilniaus BDT“.  
Sprogmenų panaudojimas ardant sunkias konstrukcijas nėra nauja praktika – Vilniaus mieste tokie darbai yra atlikti keletą kartų. Netoli Seimo, dabartinėje biurų centro „Vilniaus vartai“ teritorijoje, tokiu būdu nugriautas buvusio Skaičiavimo centro pastatas.
Taip pat, vykdant Vilniaus gatvėje esančio pastato, kuriame šiuo metu įsikūręs „Verslo centras 2000“, rekonstrukciją, panaudojus sprogmenis sutrupinti pamatai pastato viduje. Taip nugriautas ir vandens bokštas Vilniaus nuotekų valykloje. Didžiausias tokių būdu demontuotas objektas Lietuvoje – Panemunės tiltas Kaune.
Konstrukcijų griovimo darbų kaina nesikeičia – sieks 297 tūkst. eurų, neįskaitant PVM. Darbai įskaičiuoti į Daugiafunkcio komplekso projekto kainą, tad išlaidas jiems padengs Daugiafunkcio komplekso projekto bendrovė UAB „Vilniaus daugiafunkcis kompleksas“. 
 
 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.