Palangoje, Kunigiškėse, šešių hektarų teritorijoje, projektuojamas poilsio kompleksas išsiskirs ne Lietuvai nauja idėja – būsto dalijimosi modeliu, bet ir moderniomis technologijomis, darniais, aplinką tausojančiais, sprendimais.
Aplinka – netradicinė, bet ne mažiau žavi
Projekto architektas, architektų studijos „Fragment“ vadovas Povilas Čepaitis pasakojo, jog teritorija, kurioje bus plėtojamas projektas „Futuristai“, kiek kitokia nei įprasta matyti atvykus į Palangą: čia vyrauja ne kopos ar pušynai, bet pelkės, krūmynai, nendrynai ir beržai. Išskirtinė, bet ne mažiau žavi, o potencialas plėtoti rekreacinę veiklą, išsaugant aplinkos charakterį – išties didžiulis.
Natūrali aplinka, laukinė gamta, architekto žodžiais, būtent tai, ko ieško žmonės, pavargę nuo preciziškai sutvarkytų parkų ir gėlynų – jiems norisi kuo daugiau laiko leisti natūralioje aplinkoje.
Kone 6 hektarų teritorija po maždaug pusantrų metų taps nepriekaištingai veikiančių poilsio kompleksu, kuriame įsikurs viešbutis, 500 kv. m ploto SPA centras, sporto salės, erdvės vaikams (žaidimų erdvė lauke ir žaidimų kambarys viduje), bus įrengti du baseinai (vienas atviras, kitas po stogu), restoranas, bendradarbystės erdvė, apartamentai, kurių plotas nuo 25 iki 100 kv. m – tokios užduoties – sukurti išskirtinį, poilsiui ir darbui, skirtą kompleksą – ir ėmėsi architektai.
Kone pagrindinis architektams tekęs iššūkis, P. Čepaičio žodžiais, 20 tūkst. kv. m ploto komplekse sutalpinti tūkstantį ar daugiau žmonių, sykiu užtikrinti, kad visiems pakaktų privačios ir bendros erdvės.
Viešbutis suplanuotas tik įvažiavus į teritoriją – šis sprendimas priimtas tam, kad atvykstančiuosius į kompleksą pasitiktų gyvybinga erdvė, o ne gyventojų terasos.
Likusioji teritorijos dalis skirta apartamentams, kurie bus formuojami pastatų grupėmis.
Pašnekovo žodžiais, nesiekiama kurti miestui būdingo užstatymo, jis labiau priims ramų žvejų kaimelį, mat projektuojami mažaaukščiai namai, kurių kiekvienas turės kiemelį ar terasą. Privatesnės vilos projektuojamos tolimiausiame teritorijos kampe – čia nebus pravažiuojančio transporto ir itin mažai triukšmo.
Tarp namų grupių bus įrengtos vaikų žaidimų aikštelės, treniruokliai, Pačiame teritorijos centre – 60 arų kūdrų parkas.
„Komplekso teritorija labai įvairi, norėjosi, kad žmonės, kurie jame praleis daugiau nei savaitę ar dvi, galbūt, dirbs, kaskart atrastų vis naujų vietų“, – paaiškino architektas.
Apartamentai, kuriuose galės įsikurti gyventojai – skirtingo ploto, tipo. Tie, kuriems itin svarbus privatumas, galės įsikurti antrame apartamentų aukšte ir laiką leisti privačiame balkone. Vertinantieji didesnę erdvę ir gyvybingą aplinką, galės kurtis pirmame aukšte, turėti didesnę terasą ir privačią žaliąją zoną.
Plėtotojų pasirinkimas – tvarumas
Nors „Futuristų“ komplekse nėra standartinių sprendimų, bene daugiausia dėmesio skirta viešbučio architektūrai. Šis pastatas taps teritorijos ašimi, tad ir jo architektūrinė išraiška – išskirtinė.
Viešbučio pastatas banguojančiomis formomis įsiterps į aplinką, kūdrų parką ir taps jo dalimi.
Projektuodami viešbutį, architektai rinkosi metalą ir stiklą, o architektūriniam pastato futuristiškumui sušvelninti – natūralias apdailos medžiagas.
Namų, kuriuose įsikurs poilsiautojai, architektūrinė išraiška panaši į viešbučio: vyraus ekologiškos, ilgaamžės, šiltos medžiagos, šlaitiniai stogai – tarsi aliuzija į žvejų kaimelį, kuris asocijuojasi su poilsiu ir ramybe.
Planuojama, jog bus pastatyti 300 vieno ir dviejų kambarių bei 50–60 didesnių, 3 kambarių, individualių būstų.
„Atvažiavę iš savo būsto, nesvarbu, kur gyvena, individualiajame name ar bute, urbanizuotoje aplinkoje, čia poilsiautojai pateks į kitokią erdvę, kur tikrai nesijaus kaip individualiųjų namų kvartale, tik nebe Vilniuje ar Kaune, bet Palangoje, nors tokio charakterio užstatymas kurorte nėra retenybė.
Būtent to norėjosi išvengti: reaguojant į aplinką pasirinktas užstatymo mastelis, tarpusavyje derančios apdailos medžiagos, pastatų siluetų žaismas – pasirinkti sprendimai padeda kurti harmoningą ir vientisą, o ne chaotišką vaizdą“, – kalbėjo architektas.
Sprendimai – ne standartiniai, bet saugūs aplinkai
Komplekso statybas planuojama pradėti 2023-ųjų vasarą, tad kol kas architektai dėlioja netipines idėjas – projekte nori panaudoti kaip įmanoma daugiau novatoriškų sprendimų, ekologiškų, perdirbamų medžiagų.
Pavyzdžiui, įprastą, tačiau taršų betoną, pakeisti pluoštinių kanapių betonu, rinktis ekologišką kamštinę dangą fasadams.
Saulės jėgainę galima įrengti ant stogo, bet tai keičia architektūrinį vaizdą. Rinkoje, anot architekto, jau galima rasti alternatyvų, pavyzdžiui, čerpės su integruotais saulės elementais – toks sprendimas taip pat svarstomas.
Vienu projektu spręs du iššūkius
Paklaustas, kodėl ėmėsi ne standartinio projekto – „dėžučių“ – statybos, mat pajūryje būstai perkami noriai ir negailint lėšų, vienas „Futuristų“ sumanytojų ir investuotojų Mindaugas Mizaras pabrėžė, kad tokį sprendimą komanda priėmė dėl dviejų priežasčių.
Viena vertus, kuriant poilsio kompleksą Palangoje, norėjosi kas jis būtų kuo tvaresnis. Pajūrio Lietuvoje nėra daug, o individualių būstų kvartalai, kurie didžiąją metų dalį lieka tušti, nėra geriausias sprendimas kurorto gyvenimui. Jis kone pusmetį tarsi sustoja, netolygiai vystosi maitinimo ir laisvalaikio veiklų infrastruktūra – norėjosi šį vaizdą pakeisti.
Galvodama apie pajūrio miestų tvarumą, projekto komanda pasirinko naują NT verslo modelį, paremtą būsto dalijimosi koncepcija, kuri bus taikoma projekte numatytiems individualiems būstams.
Antroji sumanymo priežastis – ta, kad tiek būstų įsigijimo, tiek nuomos kainos pajūryje sparčiai auga ir Lietuvos kurortus pamėgusiems gyventojams tampa vis sunkiau įkandamos. Kasmet vis daugiau žmonių kartoja, kad verčiau ir pigiau važiuoti kitur, kur vasara tęsiasi ištisus metus, tačiau lietuviams Baltijos jūra svarbi – ir nors kartą per metus čia atvykti daugeliui šeimų tapo tradicija.
Dalijimosi būstu modelis padės spręsti abu šiuos iššūkius: įsigydami dalijimosi būstu taškų programą klientai užsitikrins nekintančią kainą ateinantiems 25 metams, ir, kas svarbiausia, ji bus gerokai mažesnė nei kainuoja įprasta viešnagė viešbučiuose ar apartamentuose – viena nakvynė kainuos maždaug 18 eurų.
„Pradėdami kurti šio projekto strategiją, supratome, kad „vakarėlis“ antrojo būsto NT rinkoje ilgai nebesitęs ir reikia kurti tiek kokybiškai pranašesnį produktą, tiek ir ieškoti naujų būdų, kaip išsiskirti rinkoje. Jei žmogus nusprendė, kad nori leisti laiką Lietuvos pajūryje, norime, kad mūsų projektas taptų pirmuoju jo pasirinkimu“, – apibendrino verslininkas.
Projektas, pašnekovo žodžiais, skirtas tiems, kurie nebenori nuolat nerimauti dėl augančių pajūrio viešbučių kainų ir jų užimtumo. Lietuvos gyventojų noras atostogauti Palangoje neslūgsta, todėl „Futuristai“ – galimybė suteikti būsto alternatyvą su gerai išvystyta poilsio ir kitų veiklų infrastruktūra.
Paslauga bus skirta ir klientams, kurie vertina tvarumą, pajūryje lankosi nebūtinai vien tik vasarą, poilsį derina su darbu, mėgsta prabangią šiuolaikišką aplinką, tačiau nenori pirkti brangaus NT ar nuolat medžioti laisvų vietų viešbučiuose.
„Futuristus“ turėtų pamėgti ir jauni profesionalai, jaunos šeimos, kurioms svarbu atostogų metu gerai pažinoti aplinką, o ši būtų pritaikyta vaikams.
Atskira potencialių klientų grupė – įmonės, norinčios suteikti savo darbuotojams papildomų privalumų ir erdvę populiarėjančioms darbostogoms. Čia patogu rengti kasmetinius mokymus, strategines sesijas arba suteikti darbuotojams nakvynę pajūryje kaip solidų priedą.
Pašnekovo žodžiais, jų ambicija – sukurti bendraminčių ir panašaus gyvenimo būdo gyventojų bendruomenę, kuriai būtų malonu leisti laiką pajūryje kartu. Tai žmonės, kuriems rūpi tvaraus vartojimo kultūra, kūrybiška aplinka ir šiuolaikinis erdvių dizainas.
Komplekso pastatus administruos viešbučio administratorius – tiek atvykstant, tiek išvykstant klientai galės būti ramūs, kad patalpomis bus pasirūpinta, jos bus sutvarkytos, kitaip tariant, neteks spręsti jokių buities rūpesčių.
Pavyzdžiui, už mažiausią sumą, 2000 eurų, arba 10 taškų, komplekse bus galima ilsėtis vieną vasaros savaitgalį arba du savaitgalius ne sezono metu 25 metus, taip pat priklausys vienas namo valymas.
„Klientams suteikiame garantiją, kad jie galės pasinaudoti kompleksu šiltuoju metų laiku, todėl išleidome tik tokį taškų skaičių, kad visiems pavyktų komplekse apsistoti nuo gegužės iki rugsėjo pabaigos, arba, žinoma ir kitais metų laikais. Dalis žmonių rinksis leisti laiką per moksleivių atostogas, kiti šaltuoju metų periodu.
Nei „grūsties“ vienu metu, nei klientų, nespėjusių rezervuoti laiko šiltuoju sezonu, nebus. Be to, šiltuoju metų laiku nakvynės kaina skiriasi – tikime, kad daliai klientų bus patraukliau praleisti daugiau laiko už tą patį taškų kiekį gegužės ar rugsėjo mėn., ir tai padės subalansuoti srautus“, – paaiškino M. Mizaras.
Nenuvertino naujovių
Projekte bus naudojamos ne tik natūralios, ekologiškos apdailos medžiagos, kurios natūraliai įsilies į aplinką, sukurs malonesnį įspūdį komplekso gyventojams ir svečiams, paliks mažesnį CO2 pėdsaką, bet ir tvaresni inžinieriniai sprendimai – pirmą kartą tokio dydžio projekte bus panaudotas geoterminis šildymas, taip pat montuojamos saulės jėgainės bendrų patalpų energijos poreikiams užtikrinti, talpose renkamas lietaus vanduo ir panaudojamas aplinkos laistymui.
O pats dalijimosi būstu modelis taip pat anokia naujovė – jau tapo įprasta dalytis automobiliais, paspirtukais, dviračiais, daiktais ar darbo erdvėmis.
Dalijimasis būstu nėra nauja idėja ir užsienio šalyse – ji gana plačiai paplitusi bei sparčiai populiarėjanti. Užsienyje yra įvairių dalijimosi būstu modelių: ilgalaikės nuomos, jungtinės nuosavybės, investiciniai projektai ir panašūs, tokias paslaugas galima rasti tarp „Marriott“, „Hilton“ ir kitų garsių prekės ženklų.
Atsirandu įvairių modelių ir antrojo būsto segmente, pavyzdžiui, brangią vilą, kurios kaina siekia du milijonus eurų, įsigyja dešimt žmonių, o vėliau tarpusavyje dalijasi poilsio laiką ir eksploatacijos išlaidas.
„Futuristų“ projekte, atsižvelgus į lietuvių įpročius ir poreikius, dalijimosi būstu modelį pavyko pritaikyti Lietuvos rinkai.
„Futuristai“ – pirmasis Baltijos šalyse dalijimosi būstu projektas, į kurį investuojama 50 mln. eurų.
Šiuo metu yra rengiamas „Futuristų“ projekto teritorijų detalusis planas. Atlikus visus būtinus paruošiamuosius darbus, statybos darbams vadovaus projekto rangovė ir investuotoja, bendrovė „Gilesta“. Statybų pradžia planuojama 2023 metų vasarą.
„Futuristų“ komplekso statybos bus vykdomos keliais etapais.
Pirmojo, kuomet iškils viešbučio pastatas, bendrosios erdvės ir vienas poilsio apartamentų kvartalas, pabaiga numatyta 2024 metų pabaigoje – 2025-ųjų pradžioje.
Įsigyti būsto dalijimosi paslaugas ir užsitikrinti nesikeičiančią jų kainą klientai gali jau nuo šios vasaros, o pirmiesiems pirkėjams yra skirti patraukliausi pasiūlymai.