Efektyvus, greitai sumontuojamas ir paprastai eksploatuojamas – būtent šiuos šilumos siurblių oras-vanduo privalumus netruko įvertinti naudotojai. Ši alternatyva pakeitė ir pasiruošimą žiemos sezonui, mat namo šildymas tapo efektyvus ir be streso.
Kokybiškas įrenginys – ne viskas
Pažangūs, efektyvūs, itin tylūs (54 dB) ir ekonomiški, o kone svarbiausias privalumas – praktiškai visas įrenginys surinktas gamykloje Europoje, kas reiškia mažiau klaidų montuojant – tokius šilumos siurblio oras-vanduo „Protherm“ privalumus įvardijo „Vaillant Group International GmbH Baltics filialo“ techninis ir aptarnavimo atstovas Baltijos šalyse Gintautas Gaudinskas.
Jei projektuojant inžinerines sistemas visuomeniniuose pastatuose itin svarbus vaidmuo tenka architektams, projektuotojams, o montuotojams įprastai nelieka vietos intepretacijoms, tik įgyvendinti projekte numatytus sprendinius, tai individualiuose namuose būtent montuotojai tampa kūrėjais: tiek parinkdami vietą šilumos siurbliui, tiek jį montuodami. Rezultatas – užsakovas rizikuoja likti vienas spręsti nuolat iškylančias problemas.
Patikimi šilumos siurblių pardavėjai, anot pašnekovo, ne tik parduoda įrenginius, bet ir prisiima kitas funkcijas: atsižvelgdami į klientų poreikius ir lūkesčius parenka reikalingą įrangą, pasiūlo kompetentingų montuotojų paslaugas, o prireikus – pasirūpina garantiniu aptarnavimu. Tuomet klientas gali būti ramus, jog įrenginys veiks efektyviai, o problemos – sprendžiamos laiku.
Bendrovėje „Celsis“ visos paslaugos vienose rankose: įsigijus „Protherm“ šilumos siurblį oras-vanduo, jį sumontuos bendrovės rekomenduoti montuotojai, o vėliau pasirūpins ir tinkama įrangos priežiūra.
„Protherm“ pasirūpino ne tik kokybišku ir efektyviu šilumos siurbliu oras-vanduo, gaminamu, testuojamu ir surenkamu čia pat, gamykloje, bet ir visa reikalinga valdymo įranga, paleidimu ir derinimu bei garantine priežiūra.
Konsultacija su specialistu į naudą
„Žmogus, apsisprendęs įsigyti šilumos siurblį, žino, kad jam reikalingas šilumos šaltinis, tačiau tai – tik pusė sėkmės. Įrangos gamykliniai energetinio efektyvumo sertifikatai galioja ne tuomet, kai tinkamai sumontuota ir prižiūrima įranga – visa sistema su valdymo sprendimais turėtų būti įrengta taip pat be priekaištų.
Jei neišvengiama klaidų montuojant, eksploatuojant, prižiūrint įrenginį, kritikos strėlės įprastai skrieja gamintojui, nebandant ieškoti priežasčių, kodėl šilumos siurblys oras-vanduo veikė prastai ar sugedo.
Naudotojai nėra energetinio audito specialistai, projektuotojai, jų tikslas dažniausiai – už kuo mažesnę kainą gauti maksimalų rezultatą. Parduodantieji net ir prasčiausius įrenginius žada, kad jie veiks be priekaištų, tačiau dažniausiai pažadais tenka nusivilti“, – paaiškino G. Gaudinskas.
Ydinga jis vadino ir kai kurių įrangos pardavėjų praktiką šilumos siurblio oras-vanduo galingumą skaičiuoti pagal pastato plotą. „Galia matuojama kilovatais, plotas – kv. m. Kaip galima kilogramus lyginti su sekundėmis? Naujos statybos butas, kotedžas ar individualusis namas turi energinio naudingumo sertifikatą. Jame nurodyta, kiek vatų šilumos išspinduliuoja kv. m ar visas pastatas per metus. Parinkdami įrangą, turėtume kompensuoti viso pastato energijos nuostolius ir suvartojimą. Visgi tai – tik teoriniai skaičiai.
Pakanka sumontuoti ne tokius kokybiškus langus, palikti šalčio tiltelių, nesandarių vietų, juolab net ir geriausi specialistai padaro klaidų, ir teoriniai skaičiavimai nebeatitiks realybės.
Mano siūlymas senesnės statybos name – remtis 3–5 metų statistika: įvertinti, kiek sukūrenta malkų, sunaudota dyzelinio kuro ar dujų, tuomet bus akivaizdu, kiek energijos sunaudojama šildymui ir karštam vandeniui ruošti, kiek jos reikės kompensuoti. Paklaida tokiu atveju gali siekti 10–15 proc.
Bet jei pradėsime rinkti įrangą neįvertinę pastato, gyventojų poreikių, šildymo sistemos, tik pagal kv. metrus, bus blogai“, – paaiškino specialistas.
Kad šilumos siurblys oras-vanduo veiktų efektyviai ir patikimai, būtina nepriekaištingai atlikti jo paleidimo ir derinimo darbus – to gamykloje padaryti neįmanoma.
Visos sistemos keisti nebūtina
Pasirinkus „Protherm“ šilumos siurblį oras-vanduo, papildomai galima naudoti dujas, kitas sistemas, pavyzdžiui, saulės elektrines. Ta pati patalpų mikroklimato – ne tik temperatūros, bet ir drėgmės – valdymo įranga tinkama valdyti ir šilumos siurblį, ir dujinį katilą ar saulės fotovoltinius elementus bei kitas sistemas.
„Tai svarbus privalumas, nes dauguma gamintojų valdymo sprendimus pritaiko tik konkrečiai įrangai. Namuose sumontuojama kelių skirtingų gamintojų įranga, kuri tarpusavyje nesuderinama, tuomet prarandama dalis komforto, valdymo patogumo ir švaistomi energetiniai ištekliai, kurie vis labiau brangsta“, – atkreipė dėmesį pašnekovas.
Apsisprendus diegti šilumos siurblį oras-vanduo, specialistas pataria įsivertinti, ar esama šildymo sistema vis dar atitinka jūsų poreikius, taip pat – vamzdynų skersmenį, būklę, radiatorius, jų dydį, valdymo sistemą.
Populiarumas tik auga
Šildymo, vėdinimo, kondicionavimo ir vonios kambario įrangos prekybos bendrovės „Celsis“ atstovas Gediminas Pečkaitis patvirtino: šiuo metu susidomėjimas šilumos siurbliais oras-vanduo išties didelis, įrenginių gali tekti netgi kurį laiką palaukti, mat toks pat susidomėjimas – visoje Europoje. Stinga komponentų, vis dar trūkinėja tiekimo grandinės, o gamintojai vos spėja įgyvendinti pateikiamus užsakymus.
Pavyzdžiui, Latvijoje šįmet pirmąsyk skirta parama, ketinantiems seną, taršų katilą pakeisti šiuolaikiška, efektyvia šildymo sistema. Lietuvoje tokia parama skiriama jau ketverius metus, ir kasmet ji vis populiaresnė.
„Protherm“ šilumos siurblio išorinis blokas surenkamas Prancūzijoje, Europoje gaminama dauguma įrenginio detalių, kas supaprastina įrangos tiekimą, o, prireikus, ir remontą – reikiamų detalių netenka konteineriais gabentis iš atokiausių šalių.
Sugedus šilumos siurbliui, jo remontu pasirūpina kvalifikuoti meistrai – tokių yra visoje Lietuvoje. Gamintojas „Protherm“, įsigijus įrangą, atsarginių dalių tiekimą užtikrina net ir po 10 ar 15 metų – to dauguma kitų tiekėjų pasiūlyti negali.
Vienu pagrindinių „Protherm“ privalumu G. Pečkaitis įvardijo jo šaltnešį R290 – tokį gamintojas pradėjo naudoti vienas pirmųjų rinkoje.
Šis šaltnešis ekologiškas, nekenksmingas aplinkai, jo Visuotinio atšilimo potencialas (GWP) – 3. Dar vienas išskirtinumas – aukšta srauto temperatūra. Karšto vandens temperatūra iki 75 laipsnių pakeliama naudojant tik kompresorių, be papildomo kaitinimo elemento.
„Protherm“ šilumos siurblys oras-vanduo – racionalus sprendimas senos statybos name, kuriame buvo šildoma radiatoriais. Vis dažniau šilumos siurbliai keičia kietojo kuro katilus. Šiuo metu bene populiariausias lietuvių pasirinkimas – derinti šilumos siurblį oras-vanduo ir saulės modulius.
Žiemos Lietuvoje nėra itin šaltos, „Protherm“ šilumos siurbliai efektyviai ir patikimai veikia net ir esant -25 laipsnių temperatūrai – tą patvirtino atlikti bandymai.
Beje, įdiegti šilumos siurblį oras-vanduo, anot G. Pečkaičio, kiek kebliau būtų tik vienu atveju – jei elektros galia per maža, bet net ir ši problema išsprendžiama. Daugiau apribojimų nėra. Pašnekovas patvirtina: įsidiegus šilumos siurblį ir fotovoltinius modulius pavyks džiaugtis mažiausiomis išlaidomis šildymui, kitos, dar pigesnės, alternatyvos tiesiog nėra: pigesnis nebus nei dujinis, nei kietojo kuro katilas ar kita sistema.
Kadangi „Protherm“ šilumos siurblys veikia itin tyliai, jis tikrai tiks tankiai apstatytame rajone ar netoli kaimyno tvoros.