Paprašė patys
Skandinavijos ir Baltijos šalyse veikiančios įmonės „Adapteo Baltics“, statančios pritaikomus namus vaikų darželiams, mokykloms ir biurams, atstovai patys pasiūlė savo paslaugas rokiškėnams. Kadangi darželių ar mokyklų plėtra šiuo metu nėra aktuali, prasidėjo diskusija apie galimybę modulinius pastatus pritaikyti soc. būstams Rokiškio mieste.
Būtent ieškodami alternatyvų būsto nuomai Rokiškyje rajono savivaldybės vadovai: meras Ramūnas Godeliauskas, administracijos direktorius Andrius Burnickas ir jo pavaduotojas Valerijus Rancevas ir susitiko su įmonės „Adapteo Baltics“ atstovais aptarti galimybes, kaip modulinius namus būtų galima pritaikyti soc. būstui.
„Didžioji dalis lėšų soc. būstams kompensuojama iš valstybės biudžeto, tačiau mes susiduriame su problema, kad tiesiog jų negalime nupirkti, nes būstų pasiūla Rokiškyje yra per maža. Soc. būstų nuoma susideda iš trijų šaltinių: savivaldybės, valstybės ir nuomininko. Paradoksali situacija: pinigų turime, įsigyti neįmanoma, todėl ir ieškome įvairių kitų būdų, kaip išspręsti šią opią problemą“, – sakė meras.
Laukia atsakymo
Įvyko tik pirmasis savivaldos ir įmonės atstovų susitikimas, kuriame kalbėta apie soc. būstų įrengimą moduliniuose nameliuose. Šiuo metu laukiama „Adapteo Baltics“ preliminarių paskaičiavimų, kiek atsieitų tokios statybos, kiek kainuotų nuoma, įrengimas.
„Lietuvoje šį įmonė nėra stačiusi soc. būsto, tačiau mes tikimės sulaukti mums palankaus sprendimo. Žinoma, kol kas tik vyksta konsultacijos“, – sakė R. Godeliauskas.
Atsakymą rokiškėnai tikisi gauti artimiausiu metu.
Negali pasiūlyti
Šiuo metu Rokiškio rajono savivaldybėje trūksta 65 socialinių būstų, o eilėje jį gauti laukia 115 rajono gyventojų. 23 šeimos (iš jų 5 šeimos, kuriose auginama 3 ir daugiau vaikų), 12 žmonių su negalia, 29 vieniši asmenys, 1 asmuo netekęs tėvų globos.
Kaip „Rokiškio Sirenai“ aiškino rajono meras, kai savivaldybė perka nekilnojamą turtą, jis turi būti įvertintas turto vertintojo ir pagal Vyriausybės nutarimą savivaldybė gali mokėti tik jo nustatytą sumą, todėl dauguma pardavėjų nesutinka savo būsto parduoti už tokią kainą, kokią nurodė turto vertintojas, nes ji būna mažesnė nei rinkos kaina.
„Kadangi Rokiškyje būsto rinka yra maža, todėl kainos yra didesnės, o norinčių pirkti butus tikrai atsiranda nemažai, tad šioje vietoje savivaldybė yra nekonkurencinga, nes negali pasiūlyti didesnės kainos“, – teigė R. Godeliauskas.
Planuose – daugiabutis
Dėl tokios padėties nekilnojamo turto rinkoje, Rokiškio rajono savivaldybė ir ieško kitų variantų, kaip galėtų lėšas, skirtas soc. būstui, panaudoti tikslingai. Vienas iš sprendimo būdų – statyti soc. būstą, kitas – nupirkti arba nuomoti, šis, kaip paaiškėjo dėl situacijos nekilnojamo turto rinkoje, atkrenta.
„Iš dabar turimų lėšų pastatytume tikrai nedaug soc. būstų ir tai nepatenkintų esamo poreikio, tačiau pagal 2021–2027 metų naują finansavimo etapą per Panevėžio regiono plėtros tarybą planuojame lėšas soc. būstų plėtrai ir numatome statyti daugiabutį, kuriame būtų soc. būstai, specialiai pritaikyti žmonėms su negalia“, – sakė rajono vadovas.
Turės kitąmet?
Tačiau apie 30 vienišų rokiškėnų soc. būstui finansavimo iš niekur kitur savivaldybė negaus, belieka tik nuoma, todėl ir buvo pagalvota apie vieną iš variantų – modulinius namus ir jų ilgalaikę nuomą.
„Faktas, kad savivaldybė ketina eiti tuo keliu, įvertinus visas dedamąsias, manau, jog realu, kad kitąmet turėsime soc. būstų moduliniuose namuose, įrengtuose su visa infrastruktūra ir tinkančių gyventi vienišiems asmenims arba dviejų asmenų šeimai. Jie greit pastatomi, vizualiai patrauklūs, mediniai, ekonomiški, nebrangus šildymas“, – kalbėjo R. Godeliauskas.
Galimybė plėsti
Iš pradžių planuojama statyti namus, kurių viename – 5–6 soc. būstai. Vienas butas – maždaug 20 kv. metrų naudingo ploto. Kiek tokių būtų pastatyta iš viso, kol kas neaišku.
„Tokį sprendimą priimsime žinodami preliminarias kainas. Ateinančiais metais tikimės pastatyti du–tris tokius modulinius namus, turinčius 10–15 soc. būstų. Nors tai nepatenkintų šiuo metu esamo poreikio rajone iš karto, tačiau būtų ženklus postūmis į priekį. Žiūrėsime pagal finansines galimybes. Privalumas tas, kad statant modulinius namus yra galimybė juos plėsti šalia pristatant naujus“, – sakė meras.
Kol kas tikslios vietos Rokiškio mieste, kur atsirastų tokie namai, jis neįvardino. Svarstoma pora variantų, nes turi būti visos būtiniausios inžinerinės komunikacijos: elektra, nuotekos vanduo.