Kaunietis įsigijo būstą įspūdingame komplekse tarp kalnų ir jūros: neatsidžiaugia kainomis ir klimatu 

2022 m. liepos 1 d. 07:35
Tinklalaidė „NT tiesiogiai“
Keliasdešimt tūkstančių eurų, ir butas Juodosios jūros pakrantėje – tavo: šia galimybe vis aktyviau domisi ir lietuviai, nusprendę nepirkti būsto Lietuvos pajūryje, o pasidairyti kiek toliau, ten, kur visuomet šilta. Tinklalaidėje „NT tiesiogiai“ NT brokeriai Justas Pranskaitis, Mantas Sladkevičius ir Arūnas Pranevičius kalbėjosi su trejus metus Bulgarijoje NT parduodančia brokere Ala Bernatavičiene. Ši pasidalijo patarimais, kaip įsigyjant būstą šioje šalyje sutaupyti ir kiek iš tiesų galima uždirbti.
Daugiau nuotraukų (16)
Nustebins ne tik orai, bet ir kainos
Bulgarijoje vasarą oras įkaista iki 40 laipsnių, bet klimatas ten švelnesnis, tad tokia temperatūra nėra alinanti. Kaip pasakojo A. Bernatavičienė, ji Bulgarijoje atsidūrė netikėtai: susipažinusi su vokiečių investuotojais, pradėjo su jais dirbti. Vokietijoje prieš trejus ar ketverius metus butų su daline apdaila kaina viršijo 4000 eurų už kv. m, o, pavyzdžiui, Frankfurte – 6 tūkst. eurų ir daugiau, tad vokiečiai pradėjo ieškoti alternatyvų investuoti pinigus.
Pirmoji jų dėmesį atkreipusi šalis buvo Maljorka, o tuomet – naujos statybos būstai Bulgarijos pajūryje. Vokiečiams tuometės Bulgarijos NT kainos – 700–900 eurų – už kv. m, atrodė juokingos, tiesa, panašiai atrodo ir dabar.
A. Bernatavičienė Bulgarijos NT rinkoje dirba trejus metus: to pakako susipažinti su bulgarais, teisininkais, infrastruktūra, maistu, klimatu ir NT pirkimu. Žiema Bulgarijos pajūryje švelni, 8 laipsniai šilumos, beveik nėra vėjuotų dienų (Nesebere, kurorte Sveti Vlas, Saulėtojoje pakrantėje ar Bela Radoje). Turistus čia žavi įspūdinga senamiesčių architektūra, grynas oras ir kalnai.
Bulgarijoje vasaros sezonas skaičiuojamas 160 dienų, bet keliautojų sulaukiama ir kitais metų laikais, tad turistinis sezonas čia trunka ištisus metus.
NT statytojai pajūrio regione įprastai stato kompleksus su baseinais, SPA, poilsio zonomis, parduotuvėmis ir restoranais, medicinos centrais – taiko tokį pat modelį, koks paplitęs, pavyzdžiui, Druskininkuose.
Uždarbis varijuoja
Ar saugu investuoti Bulgarijoje? „Lietuviai, lyginant su vokiečiais, labai atsargūs klientai. Vokiečiai dažnai investuoja į butus iš brėžinių, taip sutaupydami daug pinigų, nes įsigydamas butą pradinėje projekto stadijoje gali sutaupyti net 40 proc. sumos.
Pavyzdžiui, būstą iš brėžinių galima nusipirkti už 43 tūkst. eurų, pasibaigus statyboms ir jas įteisinus, toks būstas kainuos 80 tūkst. eurų. Rezervuoti būstą pakanka 2 tūkst. eurų, mokėjimo grafikas išdėliojamas dvejiems metams, kol bus baigtos komplekso statybos. Būstai parduodami visiškai įrengti. Galima pasirinkti apdailos medžiagas ir baldus“, – paaiškino NT brokerė.
Lietuviai įprastai perka tai, kas jau pastatyta, bet už tai moka daugiau. Komplekse, kuris pastatytas už 250 metrų nuo jūros, maždaug 50 kv. m ploto, dviejų kambarių butas su baldais kainuotų 65 tūkst. eurų. Kartu galima naudotis SPA, restoranais, baseinu, sporto salėmis, masažais ir kitomis paslaugomis.
Anot A. Bernatavičienės, 80 metų senjoras iš Lietuvos yra įsigijęs būstą Bulgarijoje ir pažadėjęs mokytis bulgarų kalbos – žada čia gyventi. Būstą išsirinko įspūdingame komplekse, kurį supa kalnai ir jūra.
Dokumentų sutvarkymas, įforminant būstą, šioje šalyje kainuoja brangiau nei Lietuvoje, visas išlaidas padengia pirkėjas. Skaičiuojama, jog 5–8 proc. nuo oficialios būsto vertės tektų susimokėti už notaro paslaugas, valstybei, savivaldybei, mokesčių inspekcijai.
Koks tas procentas bus, priklauso nuo savivaldybės ir NT vertės. Kuo brangesnis NT, tuo mokesčiai mažesni. NT Bulgarijoje iki parduodant reikia išlaikyti trejus metus, tuomet jokių mokesčių moketi nebereikia. Jei būstas parduodama anksčiau, gyventojų pajamų mokestis siekia 10 proc.,
Pajūryje esančiam būstui pagrindinis metinis mokestis siekia 12 eurų už kv. m. Šis mokestis mokamas už baseino priežiūrą, apželdinimą ir kitas paslaugas.
Pagalvės mokestis 0,09 eurocento, arba 12 eurų per sezoną, mokama už sunaudotą elektrą ir vandenį, kuris nėra brangus.
Skaičiuojant vien tik sezono metu įsigijus būstą Bulgarijoje investicinė grąža siekia nuo 6 proc. Vidutinė paros nakvynės kaina praėjusį sezoną buvo 65 eurai. Žiemą – 40 eurų.
Butą nuomoti gali vystytojas, tuomet investicinė grąža ir siekia 6 proc., arba pats savininkas – skirtumas abiem atvejais didelis, nes būstą nuomojant pačiam grąža gali siekti ir 10 proc. Lietuviai, beje, ir linkę viską daryti patys.
Į Ravdą rudenį noriai atvyksta Izraelio gyventojai. Pajūrio regione pakankamai saugu – tuo kruopščiai rūpinasi atsakingos institucijos.
Bulgarija 2024 metais ruošiasi įsivesti eurą, todėl, anot pašnekovės, dabar tinkamas metas investuoti į NT šioje šalyje.
Prieš du mėnesius butą Bulgarijos pajūrio regione brokeriai galėjo parduoti už 900 eurų už kv. m, dabar kaina siekia 1100 eurų už kv. m. Būstus čia perka lietuviai, vokiečiai, airiai, britai, daug ukrainiečių, tiesa, rusai prieš kelerius metus nemažai anksčiau įsigytų butų pardavė.
Į Bulgariją galima skristi su persėdimu Londone, Lenkijoje arba užsakomuoju reisu vasaros sezonu į Varną arba Burgasą. Užsakomuoju reisu kaina į abi puses gali siekti nuo 150 eurų. Tiesioginis skrydis trunka maždaug 3 val.
Bulgarijakurortas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.