12 metų rokiškėnus gąsdina namas-vaiduoklis: kol savininkai nerasti, kaimynai gyvena įsitempę

2022 m. birželio 19 d. 20:29
Rita Grigalienė, www.rokiskiosirena.lt
2010 m. rugsėjo 11 d. naktį viename Rokiškio miesto name įvyko tragedija – netikėtai įsiplieskęs gaisras nusinešė 5 žmonių gyvybes. Gaisre žuvo 3 vyrai ir 2 moterys. Manoma, kad žmonėms išsigelbėti nepavyko, nes gaisro metu visi miegojo. Nustatyta, kad žuvusieji: sutuoktiniai Irena L., gimusi 1964 m., ir Vilius L., gimęs 1963 m. Kiti – du kaimynai ir vienas atsitiktinai užsukęs į svečius žmogus. Visi – panašaus amžiaus. Namas degė atvira liepsna, sunaikino beveik viską, tačiau vis tik medinis „karkasas“ liko stovėti iki šių dienų. Krentantys šiferio lakštai, siūbuojančios lentos, išdaužyti langai ir iš namo vidaus išaugę medžiai – toks namo Upės tako g. 10 vaizdas.
Daugiau nuotraukų (17)
Siūlė finansinę pagalbą
Upės tako gatvė – ypatinga. Joje – ir itin seni, nusipelnę kultūros paveldo vardo statiniai, ką tik sutvarkytas gatvės grindinys ir turistų dėmesio verta erdvė. Šalia gyvena pasiturintys ir tvarkingi žmonės, kurie sako, kad tokio namo kaimynyste nesidžiaugia. Vienas šioje gatvėje gyvenantis verslininkas, nenorėjęs skelbti savo pavardės, išreiškė norą bent kuo prisidėti, kad šis namas-vaiduoklis arba būtų atstatytas, arba nugriautas.
Esą ne vienai rajono valdžiai skųstasi dėl padėties, o atsakymas būdavęs vienas: „Negalime nieko padaryti, nes namas turi savininkus“. Kodėl savininkai nesiskubina spręsti problemos, nežinia. Jeigu tai būtų finansinės problemos dėl išlaidų, namą nugriaunant, verslininkas pasiūlė, kad tai būtų galima išspręsti – kaimynai griovimo darbams skirtų lėšų.
Namas – grėsmė
Namo-vaiduoklio kaimynystėje gyvenanti Danutė Baronienė informavo, kad situacija dėl šio namo, bėgant metams, sudėtingėja. Nuo namo krenta medienos atliekos, šiferio lakštai. Yra grėsmė, kad po griuvėsius eis pasivaikščioti vaikai, pavojingoje vietoje apsigyvens benamiai. O ir estetinis gatvės vaizdas dabar esąs prastas.
Moteris pasvarstė, kodėl niekas nedaroma, kad ši miesto „grožybė“ nebadytų akių. Anot D. Baronienės, šis namas neva pripažintas paveldo objektu, turi keletą savininkų, kurie nieko nedaro. Ji girdėjusi, kad buvo žmogus, norintis atstatyti šį namą, tačiau buvo iškelti reikalavimai atstatyti jį lygiai tokį pat, koks buvo, todėl tokių planų atsisakyta. „Gatvelė lankoma turistų, negerai, kai joje – namas – vaiduoklis“, – atsiduso D. Baronienė.
Butų ūkiui pavesta sukviesti namo butų savininkus
Ką būtų galima padaryti su šiuo avarinės būklės namu, paklausėme Rokiškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Valerijaus Rancevo. Butai, esantys Upės tako g. 10 name, yra privačių asmenų nuosavybė ir savivaldybei nuosavybes teise nė vienas iš jų nepriklauso, tačiau savivaldybė nesiruošia likti nuošaly ir šią problemą sprendžia.
AB „Rokiškio butų ūkiui“, kaip minėto namo administratoriui, pavesta sukviesti šio namo butų savininkų susirinkimą, kurio metu būtent jie ir nuspręstų namo likimą. Pastato savininkai turi priimti sprendimą – pastatą likviduoti (nugriauti) ar rekonstruoti (atstatyti).
AB „Rokiškio butų ūkio“ vadovas Virgilijus Dambrauskas informavo, kad jau iš VĮ Registrų centro gavo Upės tako g. 10 namo butų savininkų išrašą. Namas yra penkių butų. Pateiktas užklausimas Rokiškio savivaldybės Civilinės metrikacijos ir archyvų skyriui dėl kelių butų savininkų galimo mirties fakto. Šiuo metu ieškomi tie butų savininkai, apie kuriuos Butų ūkis duomenų neturi. Kiek gali užtrukti teisiniai procesai, V. Dambrauskas tiksliai atsakyti negalėjo.
Administracinė atsakomybė taikyta dar nebuvo, bet tokia galimybė yra
Kilo klausimas, kodėl netaikoma administracinė atsakomybė pastato savininkams. Vis tik pastatas neprižiūrimas, o už tai numatomos baudos. Administracijos direktoriaus pavaduotojas V. Rancevas pripažino, kad statinio savininkai gali būti baudžiami Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso nustatyta tvarka.
Teisės aktas reglamentuoja, kokių institucijų pareigūnai, kuriais atvejais tiria administracinius nusižengimus. Jeigu butų savininkai artimiausiu metu nesutars dėl pastato likimo, Rokiškio rajono savivaldybės administracija, kaip vykdančioji organizacija (praėjus 12 metų nuo gaisro – aut. pastaba), imsis priemonių šiai situacijai spręsti.
Sprendimus turi priimti butų savininkai, o jiems neišreiškus nuomonės – teismas
Savivaldybės Turto valdymo ir ūkio skyriaus vedėja Violeta Bieliūnaitė – Vanagienė išvardijo, kokius kelius reikia praeiti, norint šį namą nugriauti:
„Pastatas, esantis Upės tako g. 10, Rokiškio m., yra daugiabutis. LR Civilinis kodeksas reglamentuoja butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės teises ir pareigas (butų ir kitų patalpų savininkams bendrosios dalinės nuosavybės teise priklauso namo bendro naudojimo patalpos, pagrindinės namo konstrukcijos, bendrojo naudojimo mechaninė, elektros, sanitarinė-techninė ir kitokia įranga).
Sprendimai dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo ir naudojimo, taip pat dėl naujų bendrojo naudojimo objektų sukūrimo ir disponavimo jais klausimų priimami butų ir kitų patalpų savininkų balsų dauguma. Butų ir kitų patalpų savininkai (naudotojai) bendrojo naudojimo objektus privalo valdyti, tinkamai prižiūrėti, remontuoti ar kitaip tvarkyti.
Daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektams valdyti 2020–03–16 yra paskirtas bendro naudojimo objektų administratorius – AB „Rokiškio butų ūkis“, kuris turi organizuoti pastato savininkų susirinkimus dėl sprendimų priėmimo. Taip pat, savininkams nepriimant sprendimų, yra galimybė kreiptis į teismą.“
Už nugriovimą turėtų sumokėti savininkai, bet jeigu padės kaimynai – nieko blogo
Sprendimą, kad namo nugriovimui lėšas skirtų kaimynai, Violeta Bieliūnaitė-Vanagienė įvertino gerai: „Jeigu sprendimas (nugriauti namą – aut. pastaba) būtų priimtas, o kaimynai sumokėtų – pastato savininkams labai pasiseks.“
Vis tik Turto valdymo ir ūkio skyriaus vedėja pažymėjo, kad išlaidas dėl namo išlaikymo bei priežiūros turi susimokėti savininkai: „Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.82 straipsnyje reglamentuota, kad butų ir kitų patalpų savininkai privalo proporcingai savo daliai apmokėti išlaidas namui (statiniui) išlaikyti ir išsaugoti, įstatymuose nustatyta tvarka mokėti mokesčius, rinkliavas ir kitas įmokas, o 4.83 straipsnyje nustatyta, kad buto ir kitų patalpų savininkas (naudotojas) taip pat turi teisę imtis būtinų priemonių be kitų savininkų (naudotojų) sutikimo, kad būtų išvengta žalos ar pašalinta grėsmė bendrojo naudojimo objektams, ir reikalauti iš kitų buto ir kitų patalpų savininkų atlyginti išlaidas, proporcingas šių savininkų bendrosios dalinės nuosavybės daliai reikalauti iš kitų butų ir kitų patalpų savininkų (naudotojų), kad gyvenamojo namo bendrojo naudojimo objektų valdymas ir naudojimas atitiktų bendrąsias buto ir kitų patalpų savininkų (naudotojų) teises ir teisėtus interesus.
Butų ir kitų patalpų savininkai (naudotojai) bendrojo naudojimo objektus privalo valdyti, tinkamai prižiūrėti, remontuoti ar kitaip tvarkyti. Taigi, už statinio griovimą turėtų susimokėti savininkai. Visgi visų pirma reikia priimti sprendimą.“
Galimybė – ieškoti investuotojų
Tai kurgi kreiptis namo-vaiduoklio kaimynams ir kokios dar galimos išeitys iš situacijos? V. Bieliūnaitė – Vanagienė pasiūlė netikėtą sprendimą: kadangi statinys stovi Senamiestyje, gražioje vietoje, neatmestina galimybė, kad visi butų savininkai savo nuosavybę gali parduoti nekilnojamojo turto vystytojui ar kitam investuotojui, kuris turėtų viziją pastato rekonstrukcijai.
Tik ar bus norinčių investuoti į gana prastos būklės pastatą? Nebent į žemės sklypą... Prisiminta situacija dėl Juodupėje savivaldybės lėšomis likviduoto daugiabučio avarinės būklės namo, tačiau pažymėta, kad jame savivaldybei priklausė 54/100 dalys nugriauto pastato, kitaip nei yra šiuo atveju.
Taigi, lieka laukti, ar „Rokiškio butų ūkiui“ pavyks sukviesti šio namo butų savininkus ir ką jie nuspręs.
RokiškisUpės gatvė^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.