Kuo kaltos dvi moterys, per teismus apgynusios savo teisę atkurti nuosavybę į savo tėvo iki nacionalizacijos turėtą 3,27 hektaro žemę, kurioje dabar tarp Fabijoniškių ir Gelvonų gatvių įrengta prekyvietė?
Ji privalėjo būti nugriauta, kol dar egzistavo paviljonų savininkė bendrovė „Vilvatėja“, bet savivaldybė nesugebėjo jos priversti likviduoti laikinų statinių.
Dabar jau likviduojama „Vilvatėja“, o vicemero konservatoriaus Valdo Benkunsko galvoje bręsta sumanymai sklypus po prekyviete atsiėmusias moteris apkrauti didesniais nekilnojamojo turto mokesčiais, apdalinti nurodymais, o galbūt net bylinėtis teismuose.
Siūlė moteris prispausti
„Nemanėme, kad čia taip baisu“, – baugščiai dairydamiesi antradienį po apleistą, šiukšlėmis užverstą turgavietės teritoriją vaikštinėjo savivaldybės, aplinkosaugininkų atstovai, vietos gyventojai.
Pasirodo, kad iš „Vilvatėjos“ jau neįmanoma reikalauti susitvarkyti: bendrovė ne tik likviduojama, bet ir neturi vadovo.
Paklaustas, kodėl savivaldybė išvežė dešimtis tonų šiukšlių iš nukeltų metalinių garažų teritorijų, V.Benkunskas aiškino, kad čia to daryti negali, nes žemė po prekyviete yra privati.
Todėl skambėjo savivaldybės atstovų pasiūlymai prispausti žemės savininkes, nes jos paveldėjo milijonus eurų kainuojančią žemę. Kad jos nepaveldėjo statinių, kurių savivaldybė nesugebėjo priversti nugriauti, – nesvarbu.
Beje, viena seserų, paveldėjusių nemenką sklypą Fabijoniškėse, jau mirusi.
„Greitai viskas nevyks, nes reikia atlikti visas procedūras“, – nuvylė susirinkusius vietos gyventojus V.Benkunskas.
Valdininkai ieškos mirusios savininkės teisių perėmėjos, mėgins susisiekti su jai atstovaujančiu advokatu.
Aplinkos taršos neįžvelgė
Nors greitai paviljonų niekas nenugriaus, V.Benkunskas pripažino, kad iki nelaimės – visai netoli. Ar vaikai gaisrą sukels, ar benamis susipjaustys, nes stiklų šukių – krūvos.
Nors aplink – automobilių ir traktorių padangų rietuvės, paviljonuose veikę autoservisai paliko įvairiausių indų su neaiškios kilmės cheminėmis medžiagomis, aplinkosaugininkų nuomone, aplinkos taršos nėra.
Vis dėlto V.Benkunskui pavyko aplinkosaugininkus įtikinti surašyti patikrinimo aktą, kuris padės savivaldybei šnekantis su žemės savininkėmis.
Tuo metu priešgaisrinės saugos specialistai, baudžiantys už kiekvieną netvarkingą dūmtraukį, apžiūrėti Fabijoniškių paviljonų net neatvyko, nors ir buvo kviesti.
Susigrąžino 2015-aisiais
Keli gaisrai Fabijoniškių turgavietėje kilo 2018 metų vasarą, kai į ją dar nebuvo privilkta tiek šiukšlių.
Tada ant geltono paviljono sienos kabojo Vilniaus miesto apylinkės teismo vykdomasis raštas, kuriame buvo nurodyta, kad dar 2015 metais taip ir neprigijusios turgavietės savininkė bendrovė „Vilvatėja“ turėjo išsikraustyti iš sklypo, kurį susigrąžino dvi vilnietės.
Administraciniai teismai įpareigojo savivaldybę suformuoti toje vietoje natūra žemės sklypą, atlikti kadastrinius matavimus ir patvirtinti parengtą žemės sklypo planą.
Likusioje teritorijoje geltoni paviljonai turėjo būti nušluoti iki 2018 metų spalio.
Tačiau savivaldybė nesugebėjo „Vilvatėjos“ priversti sutvarkyti aplinką.
Bejėgė ir inspekcija
„Vilvatėjai“ priklausanti turgavietė visada buvo įklimpusi į teismų maratonus: iš pradžių – dėl sutartu laiku nepastatytų paviljonų, paskui – dėl jų kokybės.
Su įmone santykius aiškinosi turgavietėje ketinę įsikurti verslininkai.
Vėliau prasidėjo teismų maratonai dėl turgavietės iškraustymo. 2018 metų balandį Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) „Vilvatėjai“ surašė privalomąjį nurodymą, kuriuo įpareigojo nugriauti nesudėtingų statinių – paviljonų dalis ir stogelius tarp jų.
Jie užima 287 kvadratinius metrus valstybinės žemės. Tačiau įmonė nevykdė ne tik savivaldybės, bet ir VTPSI nurodymų.
Šmėžavo ir garsaus sukčiaus pavardė
Fabijoniškių turgavietės bėdos prasidėjo prieš du dešimtmečius, kai tik iškilo geltoni paviljonai.
Juose niekada nevirė prekyba, į turgavietę neplūdo pirkėjai. O 2014 metais Aukščiausiasis teismas neskundžiama nutartimi atmetė turgavietės šeimininkės bendrovės „Vilvatėja“ ieškinį savivaldybei, kuriuo mėgino įrodyti, kad pastaroji neteisėtai nutraukė sutartį.
Savivaldybė sutartį nutraukė dėl Prekybos turgavietėse taisyklių pažeidimo. Valdininkai konstatavo, kad prekyvietė nėra tinkamai eksploatuojama, tai įrodė atlikti du patikrinimai.
Vieno patikrinimų 2010-aisiais metu nustatyta, kad iš 343 turgavietės paviljonų veikė tik vienas.
Geltonus paviljonus Fabijoniškėse 2000 metais statė bendra Lietuvos ir Vokietijos įmonė „RentAIRA“, o verslininkai gyrėsi, kad prekybos sistema „Aira“ taps rimta konkurente įprastoms turgavietėms.
Paviljonus pastačiusios bendrovės atstovai garsiai skelbė, kad prekeiviai nupirks arba išsinuomos didžiąją dalį prekybos vietų. Tačiau laikas bėgo, o prekyvietės buvo vis dar tuščios.
Buvo skelbiama, kad iš viso į trijų geltonų kvartalų statybą „RentAIRA“ investavo apie 6 mln. litų (1,7 mln. eurų).
Kad pažadai gali neišsipildyti, paaiškėjo jau netrukus, kai „RentAIRA“ persivadino į bendrovę LNTV ir ėmė šmėžuoti su ja siejamo už finansinius nusikaltimus teisto ir vis dar teisiamo milijonierius Sergejaus Rachinšteino pavardė.
Fabijoniškių turgavietėje iš viso pavyko parduoti apie 80 paviljonų. Jie prekeiviams buvo siūlomi po 18 tūkst. litų (per 5 tūkst. eurų). Paviljonus įsigiję prekeiviai vėliau spjaudėsi, nes patyrė didžiulių nuostolių. Norėdami atsikratyti paviljonų, juos turėjo perleisti pusvelčiui.