Kauno pakraščiai: gyventojai svajoja, kad miestas į miestą taptų panašus, nes kol kas – blogiau nei kaime

2022 m. gegužės 31 d. 10:05
Miesto ir rajono riba jau seniai tapo erdve Kauno plėtrai. Buvę žemės ūkio paskirties sklypai tampa plotais ekonominio būsto statyboms. Tačiau pasivažinėjus po Romainius, Vijūkus, Giraitę miesto teritorijos atrodo panašesnės į kaimą, o rajono – į miestą.
Daugiau nuotraukų (35)
Pirmiausia, kas labiausiai krinta į akis šiuose rajonuose, – tai gatvės be šaligatvių ir apšvietimo. Daugelio besidriekiančių gyvenamųjų namų kvartalų tvoros baigiasi vos ne su gatve, todėl pėsčiomis pasivaikščioti po Romainius gali išdrįsti nebent savižudis.
Tačiau už miesto prasidėjus rajono teritorijai vaizdas staiga pasikeičia. Atsiranda ir šaligatviai, ir apšvietimas, ir pėsčiųjų perėjos.
Daug metų kalbama apie tai, kad Kaunas nenumatęs šių teritorijų infrastruktūros plėtrai skirti nei dėmesio, nei lėšų, tačiau rajonas, vizualiai žiūrint, į tai investuoja, todėl skirtumai tarp miesto ir rajono šioje sandūroje itin akivaizdūs.
Bijo koją į gatvę kelti
„Kai atsikraustėme gyventi į Romainius, vaikai buvo dar maži, bet kai jie paaugo ir teko leisti į darželį, o vyresnėlį į mokyklą, supratome, kad gyvenimas čia pernelyg komplikuotas, ypač kai vaikai paaugs ir teoriškai galėtų grįžti namo savarankiškai. Romainiuose tokių galimybių nėra, čia net suaugę žmonės pėsti nevaikšto, visi visur, net iki artimiausios parduotuvės važiuoja automobiliu“, – pasakojo anksčiau Romainiuose gyvenusi dviejų vaikų mama Aldona.
Kad gatvės be šaligatvių – sena ir įprasta šių miesto teritorijų problema, teigė ir pagrindinėje Romainių gatvėje dirbanti greitojo maisto užkandinės padavėja Jonė.
„Kiek metų čia dirbu, tiek žadama Romainių gatvės rekonstrukcija, kurios metu turėtų įrengti ir šaligatvius. Kad miestas į miestą taptų panašus, nes dabar gyvename kaip kaime, gal net blogiau, nes gyvenvietės Lietuvoje sutvarkytos gražiau nei ši Kauno pusė“, – apgailestavo moteris.
Tačiau ir rajono pusėje esančioje Giraitėje su vyru gyvenusi Aurelija sakė tą patį.
„Kai gimė kūdikis, galėjau iš namų tik automobiliu išvažiuoti. Esu kelis kartus ėjusi su vežimėliu gatve, jausmas tikrai nemalonus“, – teigė ji. Moteris taip pat paminėjo ir žalių plotų trūkumą.
„Anksčiau bent pieva buvo prie namų, kur šunį eidavau pavedžioti, galiausiai užstatė ir ją“, – pasakojo Aurelija. Šeima prieš metus turėtą kotedžą pardavė ir išsikraustė į Panemunę.
Miestas siūlo kooperuotis
„Niekur stebuklingai buvusiose tuščiose teritorijose neatsiranda visavertė miesto infrastruktūra. Reikia nepamiršti, kad ir įvairūs plėtotojai naujakuriams būstus parduoda su labai skirtingu aplinkos ir inžinerinių tinklų išplėtojimo lygiu“, – sakė Kauno mero pavaduotojas Andrius Palionis.
Pasak jo, siekiamybė, kad mieste visa vieša infrastruktūra būtų įrengta pagal šiuolaikinius standartus, neva link to ir judama visuose miesto mikrorajonuose.
Tačiau realybė kiek kitokia. Per pastaruosius kelerius metus Romainiuose savivaldybės lėšomis sutvarkytos Bivylių, A.Šapokos, Mosėdžio, Lubinų, Kudrėnų, E.Volterio ir J.Semaškos gatvės, tačiau ne visose įrengti šaligatviai ir apšvietimas, nes teritorijos išplėtotos chaotiškai, be numatytų vietų pėstiesiems ar kitai miesto infrastruktūrai.
Pasak A.Palionio, tų gatvių, kurios dar nesutvarkytos, gyventojai, nenorintys laukti, kol savivaldybė užsiims jų gatvių tvarkymų pagal savo planą, gali patys rodyti iniciatyvą ir pasidalinti 50 proc. asfaltavimo išlaidų. Tokiu principu Romainiuose išasfaltuotos Maumedžių, Kaimelės gatvės, taip pat Bernatonių gatvės atkarpa nuo Bivylių iki Vijūkų gatvių.
„Gatves tvarkome prioritetų tvarka ir pirmiausia dėmesys skiriamas pagrindinėms, kuriose yra didžiausi automobilių srautai ir infrastruktūros gerinimas reikalingas viešajam transportui. Taip pat toms gatvėms, kurios veda į mokyklas, darželius ar gydymo įstaigas“, – aiškino A.Palionis.
Rajonas tvarkosi geriau?
Pasak Kauno rajono savivaldybės mero patarėjo Edmundo Mališausko, Užliedžių seniūnija, į kurią patenka Vijūkų, Giraitės, Sausinės, Paparčių, Naujųjų Muniškių ir kiti kaimai, yra viena sparčiausiai augančių Kauno rajone, joje gyvena daugiau kaip 10 tūkst. gyventojų.
„Seniūnijos teritorija ribojasi su Kauno miestu, todėl čia statomi gyvenamieji kvartalai, kurie labiausiai vilioja jaunas šeimas dėl arti esančio miesto ir santykinai mažesnės nekilnojamojo turto kainos“, – sakė E.Mališauskas.
Jis sutiko, kad plėtra vyksta plynuose laukuose, todėl čia stinga žaliųjų plotų, ne visi NT plėtotojai pasirūpina tinkama infrastruktūra.
„Šį procesą buvo ypač sunku valdyti, kai LR Statybos įstatyme buvo įtvirtinta nuostata, leidžianti nedidelius namus statyti be leidimų. Situacija pasikeitė į geresnę pusę 2021 metais Seimui patvirtinus Savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatymą“, – pabrėžė mero patarėjas.
Atsižvelgdama į seniūnijos poreikius Kauno rajono savivaldybė rekonstravo Tyrlaukio, Klevų, Liepų, Eglių, Pušų, Akacijų gatves su šaligatviais Giraitės kaime. Taip pat kapitališkai rekonstruota Ledos gatvė su šaligatviais Užliedžiuose, išasfaltuota Liucijanavos gatvė, jungianti Vijūkus ir Užliedžius.
Užliedžių seniūnas Irmantas Šumskas informavo, kad šiemet bus išasfaltuotos Užliedžių Žvalgų ir Giraitės Kaštonų gatvės. Seniūno teigimu, iš viso seniūnijoje įrengtos 184 šviesos diodų lempos. Šiemet taip pat bus įgyvendinti Ievų (Giraitės kaimas) ir Adolfo Šapokos (Vijūkų kaimas) gatvių apšvietimo projektai. Projektuojamas gatvių apšvietimas Žvalgų gatvėje Užliedžiuose, Pušų gatvėje (Giraitės k).
Gyventojai – iš kaimų
Užliedžiuose jau daugiau kaip dešimtmetį gyvenantis Vytas Ignatavičius teigė, kad šioje Kauno rajono vietoje kuriasi naujakuriai iš visos Lietuvos.
„Jie net nebūtinai dirba Kaune, juk ši vieta yra pačiame centre: čia patogu pasiekti bet kurį Lietuvos miestą – Vilnių, Klaipėdą. Žmonių amžiaus vidurkis yra 25–30 metų, daug žmonių suvažiavę iš mažesnių miestelių. Kaunas ir jo pramogos arti, o gyvenimas visai patogus, tvarkoma infrastruktūra, atsirado daug darželių, kuriasi mokyklos“, – kalbėjo V.Ignatavičius.
Vis dėlto mieste ir rajone situacija kiek skiriasi. Kadangi šios miesto ir rajono teritorijos ilgą laiką vystėti gana chaotiškai, o jose dėl santykinai mažesnių būsto kainų kūrėsi jaunesni žmonės, vaikų darželių ir pradinių mokyklų trūkumas išryškėjo palaipsniui, o visu aktualumu smogė, kai miestas gerokai pakėlė darželių įkainius rajone gyvenančių tėvų vaikams.
Šį kartą suveikė posakis, kad jei yra poreikis, atsiras ir pasiūla. Žvalgantis po Romainių ir Vijūkų naujakurių kvartalus galima pastebėti ir ne vieną čia duris atvėrusį privatų darželį.
Vaikų darželių plėtra
Miesto savivaldybės teritorijoje viešųjų paslaugų darželių kol kas nėra. Užtat jų netrūksta rajone.
6 grupių modulinis darželis veikia šalia Užliedžių daugiafunkcio centro, 3 grupių – Giraitės kaime. Vijūkų kaime 2016 metais pastatytas 7 grupių darželis „Saulutė“.
„Vietų darželinukams dar trūksta, todėl baigiamas statyti ir jau šiemet bus atidarytas naujas darželis Pienių gatvėje“, – sakė E.Mališauskas.
Gyvenimą rajono teritorijoje esančiuose Užliedžiuose pasirinkę jaunavedžiai Julija ir Antanas sakė svarstę, kur geriau pirkti būstą – čia ar Romainiuose, bet labiau patiko, kaip tvarkoma rajono teritorija. Užliedžiuose yra rekonstruotas daugiafunkcis centras, jame įsikūrusi pradinė mokykla, biblioteka, laisvalaikio salė.
„Užliedžiuose yra vaikų darželis. Girdėjome, kad gyvenvietėje bus įrengtos laisvalaikio ir sporto zonos, tai bus smagu ateiti pasivaikščioti, kai jau susilauksime atžalų“, – džiaugėsi pora.
Tai patvirtino ir rajono atstovas. Jis taip pat atkreipė dėmesį ir į Užliedžiuose įrengtą Šviesos skverą, Vijūkų kaime pradėtą Ledos kapinių plėtrą bei planus kartu su Kauno arkivyskupija pastatyti bažnyčią ir įkurti naują parapiją.
„Klausimas, kurioje vietoje turėtų iškilti bažnyčia, kol kas lieka atviras, tačiau ir meras Valerijus Makūnas, ir Kauno arkivyskupas Kęstutis Kėvalas sutaria, kad maldos namai turėtų labiau sutelkti bendruomenę ir atnešti daugiau darnos į šį kraštą“, – sakė E.Mališauskas.
Miestas žada pasitempti
„Šiemet daug dėmesio bus skirta sparčiai augantiems mikrorajonams, tarp jų ir Romainiams. Numatyta rekonstruoti pagrindinę Romainių gatvę. Prieš važiuojamosios dalies ir takų sutvarkymą ruošiamasi pakeisti požemines komunikacijas – pakloti naują lietaus surinkimo tinklą, į kurį susijungs visos kitos aplinkinės gatvės. Kartu su važiuojamąja dalimi ir takais planuojama atnaujinti apšvietimą ir kitą reikalingą infrastruktūrą“, – žadėjo A.Palionis. Vėliau planuojama įrengti Vijūkų gatvės tęsinį.
Vicemeras taip pat atkreipė dėmesį, kad 2018 metais Romainiuose savivaldybės lėšomis buvo atidarytas naujai pastatytas Kauno Veršvų gimnazijos pradinių klasių korpusas.
„Tai pirmoji po Nepriklausomybės atgavimo Kaune pastatyta nauja mokykla. Šiame filiale mokosi apie 250 mokinių“, – sakė mero pavaduotojas.
Pasak A.Palionio, atsižvelgdama į bendruomenės išreikštą pageidavimą savivaldybė Romainiuose planuoja įrengti vaikų darželį. Pasak jo, Vijūkų gatvės 78 numeriu pažymėtame sklype jau suprojektuotas vieno aukšto 260 vietų darželis bus vienas didžiausių Kaune.
Negyvena tame pačiame būste iki mirties
Ramūnas Pečiulaitis, „Capital“ NT brokeris:
„Būstas Romainiuose, Vijūkuose ar Giraitėje dažnai yra pirmas jaunų žmonių būstas. Pardavęs nedidelį butą daugiabutyje Dainavos rajone ar kituose miegamuosiuose rajonuos – Eiguliuose, Šilainiuose žmogus gali nusipirkti iki 60 kv. metrų dviejų aukštų kotedžą su daline apdaila. Šalia būsto bus nedidelis plotelis kiemo, žolytės, garantuotos vietos dviem automobiliams.
Jaunesnius žmones tokia galimybė labai vilioja. Jie pagyvena tokiame būste 5–8 metus, sukaupia daugiau lėšų ir keliasi į kitą – geresnį būstą. Tai normali vakarietiška praktika. Jauni žmonės dabar nebegyvena tame pačiame būste iki mirties kaip mūsų tėvai.
Kainas minėtuose rajonuose labai sunku palyginti, nes mieste arčiau centro tokių būstų tiesiog nerasime. Galima būtų Romainių ir jų apylinkių projektus lyginti su NT projektais Aleksote ir aplink jį. Čia kainos mažai skiriasi, o žmonės renkasi gyventi ten, kur jiems patogiau, arčiau darbovietė, seneliai ar vaikų ugdymo įstaigos.
Aišku, dauguma naujakurių tikisi, kad miesto pakraščiai taip pat bus tvarkomi, atsiras reikalinga infrastruktūra.
Šiuo metu sparčiai plečiasi Aleksoto apylinkės: Ireniškiai, Narsiečiai, Jonučiai, Karkazai, Kazliškiai.“
Įsikurti pakraščiuose – perpus pigiau
100 kv. metrų ploto kotedžo tipo būstas su daline apdaila ir iki 3 arų sklypu Romainiuose kainuos nuo 1450 iki 1650 eurų už kv. metrą. Už panašaus tipo būstą Aleksote tektų pakloti nuo 1387 iki 2000 eurų už kv. metrą.
Žaliakalnyje tokio tipo kotedžų pasiūlos nėra, tačiau šiuo metu statomi ir parduodami panašaus tipo būstai kainuoja nuo 2791 iki 3230 eurų už kv. metrą.
Galima teigti, kad panašaus tipo būstas Žaliakalnyje gali kainuoti du kartus brangiau, tačiau arčiau miesto centro dėl brangios žemės dažniau statomi daugiabučiai pastatai.
Kaunas^Instantkaimas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.