Smarvė žmones verčia iš kojų, o jiems tik atrėžia: gyvenate neužbaigtos statybos namuose, tad patys kalti

2022 m. gegužės 30 d. 14:19
Kas yra naujos statybos būstas kvartale „Pilaitės terasos“? Tai iš nelegaliai įrengtų valymo įrenginių srūvančios ir aplinką tvindančios nuotekos, čia pat – irgi nelegalus vandens gręžinys, iš kurio į naujakurių butus bėga dvokiantis šokolado spalvos skystis.
Daugiau nuotraukų (14)
Statytojas, naujo daugiabučių kvartalo „Pilaitės terasos“ S.Grunau gatvėje gyventojus maitinęs pažadais, pasislėpė bet namų taip ir neprijungęs prie centralizuotos vandentiekio ir nuotekų sistemos.
Elektra butuose ir kotedžuose – tik vadinamoji statybinė, jos galios neužtenka, todėl kartais ir kelis kartus per dieną tenka ją iš naujo įjungti. S.Grunau gatvė neasfaltuota, išmušta duobėmis, trinkeles prie namų durų gyventojams tenka kloti patiems.
Toks gyvenimas iki šiol iki galo nebaigtuose statyti būstuose Pilaitės pakraštyje.
Gyventojai neranda „Pilaitės terasų“ kvartalo statytojų ir negali jų priversti vykdyti pažadų, o šie registruoja vis naujas bendroves ir toliau čia stato namus. Niekuo nepadeda ir statybų inspektoriai – esą gyvenate neužbaigtos statybos namuose, tad patys kalti, o aplinkosaugininkai dėl nepakenčiamos smarvės tik skėsčioja rankomis.
Pareigūnai neranda kaltų
„Ten yra baisu, užjaučiu arčiau gyvenančius kaimynus“, – atsiduso S.Grunau gatvėje sutiktas „Pilaitės terasose“ kotedžą įsigyti susiviliojęs Rimas Mereckas.
Jis stebėjosi: nors aplinkosaugininkai baudžia už lauko tualetą, čia į aplinką plūsta teršalai iš kelių daugiabučių, dešimčių kotedžų ir pareigūnai nesugeba rasti kaltų.
Vyras praradęs viltį, kad valdininkai „Pilaitės terasų“ statytojus privers įvykdyti pažadus, todėl žada apie padėtį informuoti Europos Sąjungos institucijas.
Tegu žino, kad Lietuvoje aplinka teršiama kaip trečiojo pasaulio šalyse.
R.Merecko kotedžas prie centralizuotų vandentiekio ir nuotekų tinklų turėjo būti prijungtas praėjusiais metais. Tačiau tai dar toli iki rekordo. Kai kuriuose neprijungtuose daugiabučiuose žmonės gyvena jau po porą metų.
Naujakurys būstą dar tik įsirenginėja. Paklaustas apie iš čiaupo bėgantį vandenį R.Mereckas sakė, kad jis baisiai smirdi. Įsirengė anglies filtrą, bet tai nepadėjo.
Nors skalbyklę R.Mereckas nusipirko, jos jungti nebandė, nes baiminasi, kad ji neišlaikytų pirmo skalbimo. Juk nuo prastos kokybės vandens jau genda unitazo bakelis.
Atsirado naujas tvenkinys
Kitas kotedžo savininkas Saulius jau praradęs viltį, kad greitai įsikurs naujuose namuose: „Statytojas jų ir negali užbaigti, kol nėra prijungęs prie vandentiekio ir nuotekų tinklų. Tai ir laiko namus prijungęs prie neregistruoto vandens gręžinio.
Bet baisiausi vietiniai valymo įrenginiai, kurių niekas dorai neprižiūri.“
Gretimame kotedže būstą įsirenginėjanti Viktorija pasakojo, kad praėjusią savaitę bendrovė „Šilėja“ išsiurbė 200 kubinių metrų nuotekų, tačiau šią savaitę jos vėl veržiasi į aplinką.
Šalia jos kotedžo šiais metais atsirado tvenkinys, kuriame vanduo ne pats švariausias, nors moteris vylėsi, kad į jį nuotekos nepatenka. Ar tikrai taip – juk valymo įrenginius nuo tvenkinio skiria vos pora dešimčių metrų?
Viktorija guodėsi bent tuo, kad naujame tvenkinyje apsigyveno antys, buvo atskridusios gulbės. Jeigu vanduo būtų smarkiai užterštas, paukščiai negyventų.
Nėra nė vieno darbuotojo
Viktorijai teko girdėti savivaldybės priekaištą, kam gyventojai pirko Pilaitėje nekilnojamąjį turtą. Tačiau kodėl valdininkai neprisiima atsakomybės dėl suteiktų statybos leidimų?
Gerų žinių naujakuriams neturi ir Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI): įstatymas nenumato, per kiek laiko statytojas turi iki galo užbaigti projektą.
Todėl šios įstaigos patarimas – nepirkti butų nebaigtos statybos namuose, įsigyti nekilnojamąjį turtą tik tada, kai jo statyba užbaigta. Todėl padėti „Pilaitės terasų“ gyventojams VTPSI šiuo metu negali.
Nieko gero gyventojams nepasakė ir Aplinkos apsaugos departamento (AAD) atstovai, kurie prieš kelias dienas buvo atvažiavę į S.Grunau gatvę.
Anot tikrintojų, informacija pasitvirtino, tik su statytojais jie nesugebėjo susisiekti.
Panašiai kaip savivaldybė AAD atstovai priminė, kad „Pilaitės terasų“ daugiabučių gyvenamųjų namų statyba neužbaigta, buitinių nuotekų tinklai nesujungti su centralizuotu nuotakynu, be statybą leidžiančio dokumento pastatyti buitinių nuotekų valymo įrenginiai, iš kurių nuotekos išleidžiamos į aplinką.
O nuotekos esą yra gyventojų, įsikėlusių gyventi į neužbaigtos statybos pastatus, kurie naudojasi nebaigtos statybos nuotekų tinklais.
AAD pareigūnai „Pilaitės terasų“ statytojams surašė privalomąjį nurodymą nutraukti nuotekų išleidimą į aplinką, bet jiems teko konstatuoti, kad bendrovėje „Pilaitės terasos“ nėra darbuotojų ir vadovo.
Dėl to jie ieškojo „Pilaitės terasų“ akcininkų. Paaiškėjo, kad vienintelei „Pilaitės terasų“ akcininkei bendrovei „Domus Estate“ pradėta bankroto procedūra.
Paklaustas, kaip savivaldybė ketina padėti „Pilaitės terasose“ būstus įsigijusiems vilniečiams, jos atstovas Paulius Vaitekėnas pasakojo, jog savivaldybė kartu su bendrove „Vilniaus vandenys“ siekia, kad kvartalas kaip įmanoma greičiau būtų prijungtas prie centralizuotų vandentiekio ir nuotekų tinklų.
Nuotekų nespėja išsiurbti
Negana to, savivaldybės atstovai su vienu buvusiu „Pilaitės terasų“ savininku suderino projekto korektūrą dėl namų prijungimo prie miesto vandentiekio ir nuotekų infrastruktūros.
Taip pat organizuojamas laikinas nuotekų išvežimas. Šiuo metu „Šilėja“, turinti pastatų priežiūros sutartis su keliais namais S.Grunau gatvėje, yra sudariusi sutartį su bendrove „Vidurys“ dėl nuotekų išvežimo.
Planuojama, jog nuotekos iš teritorijos bus išvežamos kas dvi savaites, o jeigu prireiks, ir dažniau, kad netekėtų iš valymo įrenginių.
O kad komunalininkai nespėja išsiurbti nuotekų, akivaizdu iš kvartale tvyrančios smarvės.
Vamzdžiams ieškos šimtų tūkstančių eurų
Centralizuotų tinklų vamzdynai yra 500–600 metrų nuo „Pilaitės terasų“ teritorijos.
„Pilaitės terasų“ statytojams buvo suteikti teisėti ir tvarkingi statybos leidimai prisijungti prie centralizuotų tinklų, tačiau statyba pagal patvirtintą projektą nebuvo baigta.
Be to, be suderinto leidimo vietovėje atsirado neteisėti valymo įrenginiai. Dėl jų tolesnio likimo aiškinasi VTPSI. Tačiau projektą įgyvendinusi įmonė yra paskelbusi apie bankrotą.
Skaičiuojama, kad prijungti namus prie centralizuotos nuotekų sistemos reikėtų apie 270 tūkst. eurų.
valymo įrenginiai^Instantnuotekos
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.