Pabandė pats – pasigailėjo
Vilnietis Mindaugas prieš porą metų pasidalijo A+ klasės individualiojo namo įregistravimo istorija, kuri užsitęsė 9 mėnesius. Jis pats, varstęs įstaigų duris, tuomet trūkstamiems dokumentams skaičiavo išleidęs 950 eurų, jei būtų samdęs specialistus, kurie siūlėsi greitai ir nebrangiai užregistruoti namą, būtų susimokėjęs maždaug 2 tūkst. eurų. Tuomet džiugino tik viena: mokestis Valstybinei teritorijų planavimo ir statybų inspekcijai (VTPSI) už dokumentų sukėlimą siekė 20–25 eurus.
Tačiau viskas pasikeitė šįmet, gegužės 1-ąją: nuo šiol ne vieną šimtinę mokėti teks ne tik specialistams, kurie už jus surinks reikiamus dokumentus, bet ir ekspertams, kurie, perėmę VTPSI funkciją, patvirtins deklaracijas apie statybos užbaigimą ir pažymas apie statinio statybą be nukrypimų: tik jau ne už keliasdešimt, o kelis šimtus ar tūkstantį eurų.
Beje, tie, kam namo įteisinimas buvo aktualus, suskubo balandį, teigiama, jog gegužės pradžioje besikreipiančiųjų buvo mažiau, tačiau laikui bėgant grįžta ir susidomėjimas namų pridavimo paslaugomis.
„Iki šiol inspekcija šias paslaugas teikė taip pat ne už dyką. Tačiau įkainis visiems buvo aiškus ir vienodas, patvirtintas įstatymu – 35 eurai. Privataus sektoriaus niekas nekontroliuos. Kainas nustatys rinka ir patys dalyviai. Remiantis sveika logika, privatus sektorius piršto nejudins, ypač ten, kur reikia prisiimti atsakomybę: rizikuoti padaryti klaidą, gauti nuobaudą ar net sulaukti teisminio ginčo. Ypač – už 35 eurus.
Nors Aplinkos ministerija įsivaizdavo logišką 100–200 eurų įkainį, kainos už šią paslaugą rinkoje šiuo metu svyruoja nuo 300 eurų iki 1500 eurų. Kai kurios įmonės yra pasitvirtinusios standartinius kainoraščius: nustato didesnius įkainius, jei klientas pageidauja paslaugą gauti skubos tvarka ir pan.
Nemažai įmonių, kurios užsiregistravo teikti šias paslaugas, dar šių darbų realiai neatlieka. Galbūt prisibijo, galbūt, laukia daugiau aiškumo dėl atsakomybės, procesų ar pan. Galbūt, įsijungus daugiau dalyvių kainos šiek tiek sumažės.
Įstatymu numatytas naujas verslas? Jeigu turi už ką statyti, turėsi už ką pastatyti ir A++ klasės namą, ir sumokėti Infrastruktūros mokestį, ir dar ekspertizės įmonės nepamiršk? Galbūt. Laikas parodys, ar ši reforma davė naudos, ar vis tik bus atšaukta“, – komentavo portalo pridavimai.lt vadovas Mantas Milašauskas.
2022–05–26 duomenimis pagal naują tvarką yra suderintos 48 deklaracijos. Pirmosios dvi jų patvirtintos tik 2022 05 10. Tai – skaičiai iš visos Lietuvos. Ir jie labai maži. Palyginimui – 2021 metų gegužės mėn. VTPSI suderino daugiau nei 500 deklaracijų. Kiekis skiriasi 10 kartų. Šiuos duomenis nesunku patikrinti. Jie prieinami viešai.
„Visi greitai ir garsiai pastebi pokyčių blogybes. Tačiau norėčiau paminėti ir kelis gerus dalykus, kuriuos matau. Visų pirma, trumpėja paslaugos atlikimo laikas. Iki šiol turime projektų, kurie VTPSI „kabo“ nuo balandžio mėn. Pakalbėjus su paskirtais specialistais, negali pykti.
Žmonės perkrauti darbu. Taigi su ekspertizės įmonėmis dirbti turėtų būti greičiau. Antras pastebėjimas: daug ginčų ir aistrų kėlęs reikalavimas dėl geologinių grunto tyrimų. Panašu, kad įstatymų leidėjai pagaliau suprato, kad grunto tyrimų reikia reikalauti prieš išduodant leidimą statybai, o ne tada, kai namas jau pastatytas.
Taip pat yra atlikti ir tam tikri IT patobulinimai, kuriuos mes, kasdien dirbantys su šia sistema, tikrai pastebime“, – komentavo M.Milašauskas.
Jis atkreipė dėmesį ir į dar vieną rimtą pakeitimą: atvejus, kuomet keičiama nesudėtingų statinių paskirtis, tačiau nėra atliekami statybos darbai. „Galima laikyti, jog šią iki šiol paprastą procedūrą nauju įstatymu „prilygina“ normaliam pridavimui, nes ir vėl reikės kreiptis į ekspertus. Ar atsiras daugiau reikalavimų, kurių iki šiol nebuvo? Labai tikėtina“, – atkreipė dėmesį specialistas.
Paaiškino, kaip vyksta
Kaip portalui lrytas.lt komentavo VTPSI atstovė viešiesiems ryšiams Rasa Kėkštienė, valstybė nereguliuoja statinio (dalies) ekspertizės rangovų paslaugų kainų. O aptariamų Statybos inspekcijos funkcijų perdavimas ekspertizės įmonėms nepakeitė pačios statybos užbaigimo procedūros.
Kaip ir anksčiau, Deklaracijų ir Pažymų tvirtinimas vykdomas sistemoje „Infostatyba“. Pasikeitus teisiniam reguliavimui statytojams nebereikia pildyti ir teikti prašymo patvirtinti Deklaraciją ir prašymo išduoti Pažymą, taigi IS „Infostatyba“ pildoma vienu dokumentu mažiau.
R. Kėkštienė patvirtino, jog teikiant šias paslaugas, nereikia atlikti ekspertizės. Ekspertizės įmonė, įvertinusi pateiktus dokumentus, priima sprendimą dėl Pažymos (Deklaracijos) tvirtinimo / netvirtinimo.
Teisės aktuose nenumatyta pareiga atlikti statinio ekspertizę siekiant patvirtinti Pažymą ar Deklaraciją bei pateikti statinio ekspertizės aktą kartu su deklaracija ar pažyma.
Statinio ekspertizės vadovas prieš tvirtindamas deklaraciją ar pažymą turi teisę patikrinti statinius vietoje, o statytojas turi sudaryti sąlygas (įskaitant patikrinimą vietoje) subjektams atlikti funkcijas vykdant statybos užbaigimo procedūras ar tvirtinant Pažymas.
Patikrinimo metu ekspertizės įmonės įgaliotas ekspertizės vadovas IS „Infostatyba“ patikrina statytojo pateiktos Deklaracijos arba Pažymos, jos priedų, Nekilnojamojo turto registro, IS „Infostatyba“ ir kitus prieinamus duomenis, jeigu reikia patikrina statinį vietoje ir atlieka kitus nustatytus veiksmus.
Jeigu Statybos įstatyme nurodyti reikalavimai neįvykdyti, Deklaracijos arba Pažymos netvirtina nurodydamas netvirtinimo priežastis, o jeigu įvykdyti, tvirtina Deklaraciją arba Pažymą pasirašydamas kvalifikuotu elektroniniu parašu. Patvirtinta Deklaracija arba Pažyma automatiškai įregistruojama IS „Infostatyba“.
Iki 2022–05–01 už šią paslaugą buvo nustatyta rinkliava – 35 eurai (jei dokumentai pateikiami nuotoliniu būdu per IS „Infostatyba“) ir 42 eurai (jei dokumentai pateikiami tiesiogiai Statybos inspekcijai).
Statybos įstatymo pakeitimai įsigaliojo 2022–05–01. Iki 2022–05–16 užsiregistravo 30 statinio (dalies) ekspertizės rangovų, kurie kreipėsi į Statybos inspekciją dėl prieigų suteikimo IS „Infostatyba“ teikti Deklaracijų ir Pažymų tvirtinimo paslaugas. Aplinkos ministerijos duomenimis, paslaugas turės teisę teikti 49 statinio (dalies) ekspertizės rangovai.
Paslaugas teikiančių įmonių sąrašas nuolat atnaujinamas ir papildomas. Statybos inspekcijos skelbiamame sąraše yra tik tos įmonės, kurios pareiškė norą ir ketinimus teikti šias paslaugas, atsiuntė savo duomenis bei pažymėjo, kad sutinka, jog jų duomenys būtų skelbiami viešai.
Pažymų ir Deklaracijų tvirtinimo paslaugas IS „Infostatyba“ priemonėmis gali teikti visi atestuoti statinio ar statinio dalies ekspertizės rangovai (jais gali būti tik juridiniai asmenys), su kuriais statytojas turi pasirašytą sutartį. Deklaracijas ir Pažymas tvirtinti gali tik šių įmonių įgalioti atestuoti statinio (dalies) ekspertizės vadovai.
Pažymų ir deklaracijų tvirtinimo paslauga pradėta teikti nuo 2022–05–01, pirmasis dokumentas IS „Infostatyba“ įkeltas 2022–05–02.
Išsiaiškino kainų kilimo priežastis
Kaip portalą lrytas.lt informavo Aplinkos ministerija, aplinkos ministras Simonas Gentvilas, nuo gegužės 1 d. įsigaliojus įstatymui ir poįstatyminiams teisės aktams ir pamačius, kaip išaugo statybos pažymų kainos, susitiko su statinio, jo dalies ekspertizės rangovais, ir išsigrynino išaugusių kainų priežastis.
Pirmiausia reikėtų pažymėti, kad nustatytos kainos niekaip nepadengdavo valstybės tarnautojo atlygio, naudojamų resursų ir sukuriamos pridėtinės vertės. Todėl tikslinga ribotus valstybės resursus naudoti didžiausią riziką keliančiose objektuose ar statybose.
Statinio, jo dalies atestuoti ekspertai pažymėjo, jog kainos dydį išaugino neaiški atsakomybė statinio, jo dalies atestuotiems ekspertams už statinio vertinimą. Dėl to aplinkos ministras šiomis dienomis tikslins Statybų techninį reglamentą, kuriame bus aiškiau įvardijama, jog įvertinimas dėl statinio dalies užbaigtumo atliekamas tik iš pateiktų dokumentų, nevykstant į statinio vietą.
Taip pat aplinkos ministras kitą savaitę registruos Statybos įstatymo pataisas, išplečiančias ekspertų sąrašą, kas gali atlikti statinio, jo dalies užbaigtumo faktinio konstatuojamumo vertinimą. Planuojama ekspertų sąrašą praplėsti projektų ekspertizės rangovais, techniniais prižiūrėtojais. Tai turėtų didinti konkurenciją tarp ekspertų ir natūraliai mažinti kainas.
Įstatymo Aplinkos ministerijos žiniomis, šiuo metu užregistruotų 30 įmonių, kurios yra įtrauktos į sąrašą, kurios teikia arba numato teikti šias paslaugas. Kol kas šios paslaugos patikėtos teikti aukščiausią kvalifikaciją turinčioms įmonėms ir jose dirbantiems atestuotiems ekspertams.
Natūralu, kad tokių įmonių nėra labai daug, nes tokią kompetenciją įrodyti reikalingas laikas ir kvalifikaciją pagrindžiantys duomenys. Tačiau statinio ar jo dalies užbaigtumo pažymos nėra statinio kokybės vertinamoji ekspertizė, tai yra statinio atitikties projektui įvertinimas, dėl to tikrai gali būti praplėstas vertinančių ekspertų sąrašas.
VTPSI, kaip institucija atlieka įstatymu nustatytas funkcijas, jai pavesta atlikti ir valstybinę statybos priežiūrą statybos srityje. VTPSI ir toliau atliks ūkio subjektų kontrolę, prižiūrint statybos vadovus, techninius statinio vadovus, ekspertizės rangovus ir kitus subjektus, pagal skundus ar savo nuožiūra kilus įtarimams. Ši funkcija bus stiprinama. Toks informacijos patikrinimas, leidžia ūkio subjektams ir patiems pasitikrinti jų atliekamus darbus