Vėl atsivėrus pasauliui vis daugiau žmonių renkasi gyvenimą dviejose šalyse ir antrojo būsto, o ne tik atostogų namų, ieško užsienyje. Tarptautinės nekilnojamojo turto agentūros „Baltic Sotheby's International Realty“ bendraturtis Paulius Gebrauskas ir su juo vienoje komandoje dirbantis Mantvydas Žilinskas sako, kad populiariausi kraštai, kur dairomasi būsto – Ispanija, Prancūzija ir Italija.
„Norintys įsigyti būstą svetur, dažnai mano, kad yra tik vienas kelias – patiems ieškoti skelbimų, rašyti laiškus, laukti atsakymų, tačiau neretai tokios paieškos baigiasi tyla, vietiniams NT brokeriams tokie pirkėjai gali pasirodyti nepatikimi ar užimantys laiką. Vis dar atsiranda klientų, kurie nustemba, kad pagalbos būsto užsienyje paieškoms gali kreiptis į Lietuvoje veikiančias tarptautines nekilnojamojo turto agentūras“, – pasakoja M. Žilinskas.
Anot P. Gebrausko, paieškos, bendradarbiaujant su įmone, kuri turi savo padalinius daugelyje šalių ir asmeniškai pažįsta užsienio ekspertus – sutaupo laiko, padeda atrasti savarankiškai neprieinamus objektus, o svarbiausia – leidžia jaustis užtikrintai, kad pirkimo procesas bus sklandus.
Lietuvio pirkinys netoli Komo
Visai neseniai į „Baltic Sotheby's International Realty“ agentūrą, įsikūrusią Lietuvoje, tačiau turinčią platų tinklą agentūrų visame pasaulyje, kreipėsi klientas, ieškantis būsto Italijoje arba Šveicarijoje. M. Žilinskas pasakojo, kad šis pirkėjas nekilnojamojo turto vyko apžiūrėti praėjus vos porai mėnesių po užklausos, dar kelis mėnesius, dėl rinkos intensyvumo ir eilių pas notarus užtruko pats įsigijimo procesas.
„Tai griauna mitą, kad įsigyti būstą užsienyje sudėtinga. Pirkėjas jautėsi užtikrintai, nes nekilnojamojo turto brokerio Lietuvoje galėjo klausti visų klausimų, kurių, galbūt, neišdrįstų dėl kultūrinių skirtumų ar dar neužmegzto ryšio klausti pardavėjo užsienyje“, – vardija ekspertas.
Šis atvejis išskirtinis ir tuo, kad klientas dėl sklandaus dviejų šalių pardavėjų tarpininkavimo įsigijo vilą mažiau nei pusvalandžio atstumu nuo Komo ežero, kuri dar nebuvo parduodama, savininkai netgi neturėjo profesionalios fotosesijos nuotraukų.
Renkantis būstą – pažinti šalį
Pradėjus dairytis būsto užsienyje, labai svarbu įvertinti šalies ypatumus. Pavyzdžiui, Šveicarijoje paprastesni apartamentai gali būti dvigubai brangesni už būstą Italijoje, todėl visuomet verta apgalvoti ir alternatyvius variantus, ypač jeigu nesate prisirišę prie konkrečios vietos.
Taip pat svarbu įvertinti ir įstatyminę bazę. Kaip paaiškinO M. Žilinskas, Šveicarijoje, perkant mažesnį turtą kaip antrinį būstą, jame galima gyventi tik pusę metų per metus, o didesnio ploto būstą – reikia tapti rezidentu. Italija neretai nurungia Šveicariją ir dėl paprastesnės nekilnojamojo turto įsigijimo tvarkos.
Neretai savarankiškai ieškant būsto užsienyje gali kilti sunkumų ir dėl kultūrinių skirtumų, neteisingo klausimų supratimo, todėl vietinio brokerio Lietuvoje pagalba bendraujant su nekilnojamojo turto specialistais užsienyje gali būti naudinga. Kartais pirkėjams iš užsienio nelengva palaikyti nuolatinį ryšį su pardavėjais, todėl praverčia vietinio brokerio tarpininkavimas. Be to jis gali pasidalinti savo įžvalgomis apie užsienio brokerių siūlomus objektus.