Įmonės atstovai tikina, kad pažeidimai yra mažareikšmiai, ir inspekcijos pateiktą savavališkų statybų aktą svarsto skųsti teismui.
Statybos inspekcijos Pagirių bendruomenei atsiųstame rašte teigiama, jog balandžio 1 dieną buvo surašytas aktas dėl savavališkos gamyklos statybos.
„Statytojui surašytas savavališkos statybos aktas dėl neturint statybą leidžiančio dokumento žemės sklype Šiltnamių gatvė 33, Pagirių kaime, vykdomo ypatingosios kategorijos gamybos paskirties pastato – medienos plaušo plokščių gamybos, apdirbimo ir sandėliavimo pastato – statybos darbų“, – rašoma inspekcijos akte, kurio kopiją turi BNS.
Inspekcija nurodo, kad statybų nelegalumą patvirtina gamybos pastato perimetru sumontuoti 1,5 tūkst. gręžtinių gelžbetoninių polių su įrengta galvena ir prie jos pritvirtintais inkariniais varžtais, įrengtos technologinių įrenginių atramos, o nelegalaus užstatymo plotas siekia 0,5 tūkst. kvadratinių metrų.
„Homanit Lietuva“ teigia, jog inspekcijos nurodytus pažeidimus laiko mažareikšmiais.
„Tarp pažeidimų įvardijami nesudėtingais laikomų statinių statybos darbai, kuriems pagal taikytiną reguliavimą leidimo nereikia, taip pat minimi gręžtiniai gelžbetoniniai poliai, kurie yra bandomieji, todėl jų įrengimui ir išbandymui statybos leidimas taip pat nėra reikalingas, – rašoma įmonės BNS atsiųstame komentare.
Įmonė teigia vertinanti inspekcijos aktą dėl savavališkų statybų ir svarsto jį skųsti.
„Įmonė gavo ir šiuo metu vertina statybos Inspekcijos aktą. Atlikus išsamų gautos informacijos įvertinimą bus priimtas sprendimas dėl inspekcijos akto apskundimo“, – rašoma komentare.
Pasak Statybos inspekcijos, prisidengiant gruodį įmonės pradėtomis sandėlių ir administracinio pastato statybomis, kurioms nereikia poveikio aplinkai vertinimo (PAV), teritorijoje jau vyksta ir pagrindinio gamyklos pastato statybos, nors pastarajam nei PAV, nei statybų leidimas nėra gautas, todėl inspekcija nurodė ne tik stabdyti statybas, bet ir iki šių metų spalio pašalinti jų padarinius.
Šis sprendimas per mėnesį gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos administraciniam teismui.
Pasak Statybos inspekcijos atstovės Rasos Kėkštienės, „Homanit“ tikrinta ir pernai gruodį – tuomet pažeidimų neužfiksuota, tačiau vietos bendruomenei pranešus apie galimus pažeidimus kovo pradžioje inspektoriai dar kartą patikrino įmonę ir šįkart fiksavo nelegalių statybų faktą.
„Gruodžio pabaigoje atlikome patikrinimą. Tuo metu gamyklos statybos nebuvo pradėtos – buvo statomi sandėliai. Po pakartotinio patikrinimo kovą buvo surašytas savavališkos statybos aktas – statybos vykdomos neturint statybą leidžiančio dokumento“, – BNS sakė R. Kėkštienė.
Aplinkos apsaugos agentūros atstovė Toma Jakutytė BNS patvirtino, jog įmonė neturi leidimo gamyklos statyboms, nes tik balandžio 11 dieną agentūrai pateikė patikslintą PAV ataskaitą.
„Gruodžio 22 dieną įmonei buvo sugrąžinta ataskaita su pateiktais pakeitimais ir balandžio 11 dieną „Homanit“ agentūrai pakartotiniam nagrinėjimui pristatė pakoreguotą PAV. Dabar per 15 dienų agentūros specialistai įvertins, ar buvo padarytos išvados: arba bus vėl grąžinta toliau taisyti, arba mes patvirtinsime šią ataskaitą“, – BNS teigė T. Jakutytė.
Prieš gamyklos statybas kovojančios Pagirių bendruomenės „Medeina“ pirmininko Vytauto Vyskupaičio teigimu, nepaisant inspekcijos sprendimo, nelegalios gamyklos statybos vyksta toliau.
„Jie nesiruošia nieko nugriauti ir toliau stato – kranas ir šiandien tvarko konstrukcijas“, – BNS teigė V. Vyskupaitis.
„Kaip mes galime pasitikėti tokia gamykla, tokiu investuotoju, kai jis mums nuo pat pradžių meluoja ir iš mūsų tyčiojasi. Mes kategoriškai prieš tą gamyklą, mes nesiruošiame nustoti kariauti“, – pridūrė Pagirių bendruomenės pirmininkas.
Vietos bendruomenė teismuose su gamykla taip pat bylinėjasi ir dėl Pagirių vandenvietės apsaugos zonos sumažinimo. Pernai spalį Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė prokuratūros skundą dėl viešojo intereso gynimo, tačiau nutartis apskųsta Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.
„Homanit Lietuva“ pernai gruodį Pagiriuose pradėjo pirmąjį būsimos apie 175 mln. eurų vertės gamyklos statybų etapą – tyrimų centro, sandėlio bei administracinio pastato – statybą, į kurią investuos apie 12 mln. eurų.
„Homanit Lietuvos“ vadovas Andrius Ostrauskas BNS anksčiau teigė, kad įmonė šiemet kovą planuoja gauti statybų leidimą pagrindinio gamyklos pastato statyboms, o ją pastatyti iki metų pabaigos.
Bendrovė skelbia, kad gamykloje turėtų būti sukurta 440 naujų darbo vietų.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija pernai spalį projektui suteikė stambaus investicinio projekto statusą, o bendrovė dėl to 20 metų gavo mokesčių lengvatų.
Nauja „Homanit“ gamykla turėtų gaminti komponentus baldų, durų, parketo pramonės įmonėms tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų. Jos pajėgumai sieks apie 260 tūkst. kubinių metrų plokščių per metus – apie 25 proc. visos „Homanit“ grupės produkcijos.
Bendrovė gamyklose Vokietijoje ir Lenkijoje gamina vidutinio ir aukšto tankio suspaustas medžio pluošto plokštes. Grupėje dirba apie 1,5 tūkst. darbuotojų.