Bažnyčia ant pilies
„Lietuvos dvarų“ kelionė po Trakus prasideda Senuosiuose Trakuose, kurie yra vos keturi kilometrai nuo mums geriau pažįstamų Naujųjų Trakų, šiandien vadinamų tiesiog Trakais. Tačiau Senieji Trakai ne mažiau svarbūs: čia kadaise stovėjo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino pilis (kol jis neišsikėlė į Vilnių), čia gimė ir Lietuvos didysis Kunigaikštis Vytautas. „Šiandien labai sunku suvokti šio mažo kaimelio su keliais pastatais reikšmę, tačiau kadaise tai buvo didžiausias Lietuvos miestas. Tai puikus momentas susimąstymui, kad istorijoje daug kas yra laikina“, – laidos vedėjai Eglei Kernagytei Dambrauskei pasakos Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos direktorius Gintaras Abaravičius.
Ir nors šiandien iš pirmo žvilgsnio sunku suvokti, kad Senuosiuose Trakuose stovėjo pagrindinė Lietuvos pilis, daugiau sužinojus, galima dar pastebėti jos palikimą: yra išlikęs gynybinis griovys, o XIX a. neogotikinė bažnytėlė pastatyta panaudojant gana ilgai išlikusius pilies griuvėsius.
Patogumai, kurie džiugina
Iš Senųjų Trakų laidos „Lietuvos dvarai“ komanda keliaus link Naujųjų Trakų, į salos pilį. Čia, kartu su Trakų istorijos muziejaus direktore Alvyga Zmejevskiene, kiekviena pilies plyta bus prakalbinta ir primins, kad ši pilis kadaise niekuo nenusileido Vakarų šalių valdovų pilims. Pavyzdžiui, ar žinojote, kad pilies grindys buvo šildomos? „Buvo tokia speciali technologija, kai kaitinant didžiulius akmens riedulius buvo išgaunamas garas, kuris kildamas iš apačios šildė menių grindis“, – patogumą, kuris laikomas privalumu ir šiandien pristatys A. Zmejevskienė.
Eglė Kernagytė-Dambrauskė apsilankys ir pačiame Vytauto Didžiojo kambaryje: pasirodo, jis mėgo ten pat ir ilsėtis, ir dirbti, na, o garbingus svečius priiminėdavo menėse, kurių sienos dar prisimena įspūdingas puotas: dosniam ir įtakingam valdovui kiti valdovai dovanodavo ne tik tarnus, muzikantus, virtuvės šefus, bet net laukinius žvėris: pavyzdžiui, pilyje esą gyvenęs ir liūtas.
Na, o ar pilį galima vadinti dvaru?
Išsamus atsakymas, kodėl tikrai galima – jau šį šeštadienį, 16.30, „Lietuvos ryto“ TV laidoje „Lietuvos dvarai“.