Šiuo metu Rita ir Dalia suskaičiavo 8 apsemtas sodybas, tačiau sakė, kad yra ir daugiau, nes ne su visais kaimynais kalbėjosi. Kai kurių žmonių rūsiai yra apsemti, tačiau prie namų vandens gali ir nesimatyti.
Problema sena, o sprendimo niekas nepasiūlė
Išklausius gyventojų pasakojimus, paaiškėjo, kad toks potvynis Bajorų kaime nutinka beveik kiekvieną pavasarį. Vienas sodybas semia labiau, kitas – mažiau. Kolūkio laikais potvynių nebūdavę, vėliau kažkuriuo momentu jie prasidėjo ir patys gyventojai nežino, kodėl.
Kurį laiką taikiai pumpuodavę iš rūsių bei sodybų prieigų vandenį, šiemet Bajorų kaimo gyventojos kreipėsi į avarinę tarnybą (UAB „Rokiškio vandenys“), tačiau pagalbos negavo. Dalia Bartininkienė sako, kad anksčiau yra ne kartą kreipusis į Rokiškio kaimiškąją seniūniją, tačiau savo klaida įvardijo tai, kad nesikreipė raštu, o vis skambindavo telefonu arba apie situaciją pasakodavo atvykusi.
Pasak šios bajorietės, atsakymai iš seniūnijos būdavę, kad situacija darbuotojams žinoma, sutvarkys, jeigu bus pinigų, o jų taip ir neatsirado.
Negali naudotis tualetais, nuvykti į parduotuvę
Skęstančioms sodyboms bėda ne tik krosnį pasikurti. Per keliolika metų esą buvę ir tokių dalykų, kad žmonės apsemtame kvartale negalėjo naudotis namuose esančiais tualetais, dėl ko netgi kieme išlikusios būdelės atrodė išeitis iš keblios situacijos.
Tiesiog potvynio metu vanduo klozetuose imdavo kilti į viršų, bėgti per kraštus. Bajorų kaimo gyventojos pasakoja, kad kai kuriems gyventojams tokių potvynių metu yra sudėtinga ir iš namų išvykti.
Yra buvę, kad kaimynams, negalintiems pravažiuoti apsemtu keliu, tekdavo padėti įsigyti maisto produktų. Panašu, kad dalis Bajorų kaimo gyventojų gyvena tokiu pat ritmu kaip ir, tarkime, Šilutėje.
Priežastis nežinoma
Paklaustos, kaip manančios, kokia problema trukdo vandeniui nutekėti, kad jis iš lauko plūsta į rūsius bei semia sodybas, moterys sakė girdėjusios, kad problema yra drenažas. Jos sakė nežinančios, ar vyrai sako tiesą, kad esą tik griovį užtenka iškasti ir potvynis baigtųsi. Bajorų kaimo gyventojai spėlioja ir taip, kad neva kai kurie naujieji kaimynai išsikasė „prūdus“ ir pažeidė drenažo sistemą, dėl to dalis kaimo skęsta. Pakalbintos moterys šiuos spėliojimus bandė paneigti, sakydamos, kad potvyniai prasidėję anksčiau, dar prieš vadinamų „prūdų“ iškasimą.
Seniūnė niekuo pagelbėti negalėjo
Rokiškio kaimiškosios seniūnijos seniūnės Dalios Janulienės apie galimus problemos sprendimus pasiteiravome dar tą pačią dieną, kai bajorietės į mus kreipėsi, šeštadienį. Pasak seniūnės, apie pasikartojančius potvynius Bajorų kaime ji sužinojo tik iš „Rokiškio Sirenos“.
Esą tiesiogiai į ją gyventojai dėl į rūsius plūstančio bei kelius semiančio vandens anksčiau nėra kreipęsi. „Tokia žiema, toks pavasaris,“ – gamtai atsakomybę permetė seniūnė. Esą tik Dievulio žinioj, kada šis vanduo susigers. Mat neišėjęs pašalas, vis palyja ir vanduo kaupiasi žemės paviršiuje. Anot D. Janulienės, seniūnijos darbuotojai savaitgalį atvykti ir padėti pašalinti avarijos padarinius negali – neturi nei technikos, nei kitų galimybių. Seniūnė informavo, kad kitais metais žadama Ąžuolų gatvę Bajorų kaime asfaltuoti ir dėl šios priežasties dabar niekas neinvestuos ir šio kelio nemelioruos.
Paklausta, ką reikėtų daryti apsemtų sodybų gyventojams, seniūnė pasvarstė, kad galbūt reikia kreiptis į melioratorius ar priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą – seniūnija avarinės tarnybos neturi ir kažkuo galėtų pagelbėti nebent pirmadienį.