Istorinius objektus Kaune sudarkė dar vienas priestatas – abejoja, ar tai legalu

2022 m. vasario 12 d. 11:48
Kauniečiai dar prieš dvejus metus stebėjosi kad ypatingoje vietoje ant tarpukariu pastatyto namo atsirado vaizdą darkantis antstatas. Pikta, nes jis išlikęs iki šiol, o netoliese išdygo dar vienas nelegalus priestatas.
Daugiau nuotraukų (14)
Kauno Naujamiestyje esanti V.Putvinskio gatvė yra tarsi muziejus po atviru dangumi. Čia stovi tarpukariu iškilę namai, kuriuose gyveno garsios to meto asmenybės, veikė užsienio šalių ambasados ir konsulatai.
Nemažai tokių pastatų yra saugomi kultūros paveldo objektai. Deja, vieni vertingi namai neprižiūrimi ir nyksta, kitus darko ant pastatų ar greta jų dygstantys antstatai ir priestatai.
„Laikinoji sostinė“ pasidomėjo, koks bus šių statinių likimas.
Reikėtų bent konservuoti
V.Putvinskio gatvės 52–72 numeriais pažymėti pastatai, iškilę 1928–1937 metais, yra kompleksas, įtrauktas į Nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų sąrašą. Nesaugomas tik tarp jų sovietmečiu įterptas 64-asis statinys, kuriame veikia Velnių muziejus.
70-uoju numeriu pažymėtas penkių aukštų namas – buvęs inžinieriaus Antano Gravrogko namas, o prie jo prišlietą 68-ąjį pastatą pastatė Kauno burmistras Jonas Vileišis. 1934–1938 metais jame buvo įsikūrusi JAV ambasada.
Pastaruoju metu abiejuose statiniuose šeimininkavo Mykolo Romerio universitetas, bet dabar jie stovi tušti. Pastatų fasadai trupa ir jų grožis nyksta.
Kultūros paveldo departamento (KPD) Kauno skyriaus specialistas Andrius Liakas sakė, kad praėjusių metų pabaigoje apžiūrėjus pastatus nustatyta, jog prastesnė yra V.Putvinskio gatvės 70-ojo būklė.
„Su savininku bus susisiekta ir bus aptartas minėto pastato priežiūros planas, reikia skubiai atlikti būtinus statinio konservavimo darbus. Šis pastatas bus įtrauktas ir į KPD Neprižiūrimų kultūros paveldo objektų sąrašą“, – aiškino A.Liakas.
Paveldosaugininkai taip pat pastebėjo, kad nebėra unikalios skulptūrinės šio pastato lauko durų rankenos. Manoma, kad ją kūrė skulptorius Juozas Zikaras.
„Aiškinsimės, kur ji galėjo dingti ir ar yra saugoma“, – patikino A.Liakas.
Durų rankeną saugo patys
M.Romerio universiteto Komunikacijos ir rinkodaros centro vadovė Jurga Strimaitienė sakė, kad V.Putvinskio gatvės 70-asis pastatas nuo 2019 metų pabaigos laikinai nenaudojamas.
„Universiteto Ūkio tarnyba neturi informacijos apie KPD specialistų planus įpareigoti mūsų instituciją pastatą užkonservuoti“, – tikino J.Strimaitienė.
Pasak jos, kadangi pastatas neeksploatuojamas, jo lauko durų rankena nuimta ir saugoma universitete.
„V.Putvinskio gatvės 68-asis pastatas teismo sprendimu buvo perduotas privačiam asmeniui, perdavimas juridiškai įformintas“, – teigė universiteto atstovė.
Statybos vyko patyliukais
Šalia šių pastatų yra Velnių muziejus, kurio kieme stovi 66-uoju numeriu pažymėtas namas. Jis taip pat priklauso tam pačiam saugomų pastatų kompleksui. Dviejų aukštų pastatą pasistatė J.Vileišis, kai gretimame name, kur gyveno, įsikūrė JAV ambasada.
Dabar prie vieno jo galo prilipdytas iš plokščių suręstas dviejų aukštų priestatas. Matyti, kad jame yra baldų, langus dengia užuolaidos. Ant durų yra užrašas, kad čia įsikūrusi advokato kontora, tačiau statinyje žmonių nematyti, durys užrakintos.
Šiame name būstą turintis smuikininkas Vilhelmas Čepinskis pasakojo, kad ilgus metus toje vietoje stovėjo sovietmečiu statytas metalinis garažas.
„Kai pamačiau, kad jį pradeda išmontuoti, apsidžiaugiau. Dabar gyvenu jau kitoje vietoje, todėl kas ir kada pastatė priestatą, nemačiau“, – kalbėjo smuikininkas.
Velnių muziejaus vadovė Jurgita Rimkutė-Vainiuvienė apgailestavo, kad kiemo per muziejaus langus nematyti, todėl taip pat nepastebėjo, kada iškilo priestatas.
Paveldosaugininkas A.Liakas įtarė, kad priestatas yra nelegalus, nes norint ką nors statyti ar remontuoti saugomuose pastatuose reikia KPD leidimo, o dėl šio priestato niekas nesikreipė.
„Apie šį faktą pranešėme Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai, kad specialistai patikrintų, ar statinys legalus, ar ne“, – patikino A.Liakas.
Antstatas vis dar stovi
2020 metų pavasarį pagarsėjo ir V.Putvinskio gatvės 22-asis trijų aukštų daugiabutis, kai ant jo atsirado antstatas. Tada ir paveldo specialistai, ir neabejingi kauniečiai griebėsi už galvos, nes antstatas sudarkė ir namo, ir greta esančio funikulieriaus bei jo prieigų vaizdą.
Šis namas buvo pastatytas 1938 metais. Jo projekto autorius – Leiba Zimanas. Pastatas nebuvo įtrauktas į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą, nebuvo nustatytos ir vertingosios jo savybės. Tačiau namas yra paveldo saugomoje Žaliakalnio funikulieriaus vizualinėje apsaugos zonoje, todėl jo vaizdas negali būti darkomas.
V.Putvinskio gatvės 22-ojo pastato palėpės rekonstrukcijos projektą rengė architektų biuras „G.Natkevičius ir partneriai“. Šį projektą 2016 metais patvirtino paveldosaugininkai, o 2018-aisiais miesto savivaldybės administracija išdavė statybų leidimą. Tačiau jį gavęs privatus asmuo nenorėjo, kad statybų eigą prižiūrėtų projektą rengę architektai, ir viskuo rūpinosi pats.
Kurį laiką viršutinį pastato aukštą, palėpę ir stogą buvo apsupę statybininkų pastoliai ir nepermatomas uždangalas. Visa tai nuėmus atsivėrė „patobulinto“ namo vaizdas.
Architektas G.Natkevičius sakė, kad tūrinės stogdėžės buvo įrengtos platesnės ir greičiausiai aukštesnės, nei buvo numatyta projekte, langų sudalijimas neatitiko projekto. Nors pastato stogas ir prieš rekonstravimą nebuvo autentiškas, visos savavališkai įrengtos stogo detalės – labai žemo estetinio atlikimo lygio ir sumenkino tarpukario pastato architektūrą.
Tada paveldosaugininkai kreipėsi į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją, kad ši institucija imtųsi visų priemonių, jog darbai būtų vykdomi pagal architekto parengtą ir valstybinių institucijų suderintą projektą.
Tačiau antstatas ir dabar stovi toks, koks buvęs, jokie darbai neprasidėjo.
Savininkai prašo vis daugiau laiko
Rasa Kėkštienė
Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos atstovė viešiesiems ryšiams
„Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija dar 2019 metais pasitikėjimo linija gavo pranešimą apie galimai savavališką statybą prie V.Putvinskio g. 66-ojo pastato.
Statybos inspekcija 2019 metų lapkričio pabaigoje atlikusi patikrinimą nustatė, kad statytojas neturėdamas statybą leidžiančio dokumento rekonstravo garažą ir pristatė antstatą.
Statytojui buvo surašytas savavališkos statybos aktas ir privalomasis nurodymas nevykdyti jokių statybos darbų ir pašalinti savavališkos statybos padarinius – išardyti savavališkai rekonstruoto garažo antrąjį aukštą.
Už atliktus nesudėtingo statinio savavališko rekonstravimo darbus statytojui surašytas administracinių nusižengimų protokolas ir skirta 70 eurų bauda.
Statytojas gali bandyti įteisinti savavališką statybą – parengti statinio projektą ir kreiptis į Kauno savivaldybę su prašymu išduoti statybą leidžiantį dokumentą.
Priestato statytojo prašymu Statybos inspekcija pratęsė privalomo nurodymo vykdymo terminą iki 2020 metų rugsėjo, vėliau iki 2021 metų sausio. Kauno regionų apygardos administracinis teismas priėmė sprendimą privalomo sprendimo įvykdymo terminą pratęsti iki 2022 metų rugsėjo 12 dienos. Jei iki numatyto termino statytojas neįvykdys privalomo nurodymo ir negaus statybą leidžiančio dokumento, Statybos inspekcija kreipsis į antstolį, kad jis priverstinai vykdytų nurodymą pašalinti savavališką statybą.
2020 metų balandžio 29 dieną Statybos inspekcija gavo KPD Kauno skyriaus prašymą patikrinti galimai ne pagal projektą vykdomus V.Putvinskio gatvės 22-ojo pastato rekonstrukcijos darbus.
Statybos inspekcija 2020 metų gegužės 12 dieną atliko patikrinimą. Jo metu buvo nustatyta, kad daugiabučio gyvenamojo namo rekonstravimo, įrengiant butus pastogėje, darbai atliekami ne pagal projektą, kuriam Kauno savivaldybės administracija yra išdavusi statybas leidžiantį dokumentą.
Statybos inspekcija statytojui surašė privalomąjį nurodymą, kuriame nurodė iki 2020 metų lapkričio 22 dienos pašalinti pažeidimus – statybos darbus atlikti pagal projektą arba pakeisti projekto sprendinius ir parengti projekto korektūrą, kuriai pritartų savivaldybės administracija.
Statytojo prašymu Statybos inspekcija privalomąjį nurodymą pašalinti pažeidimus pratęsė iki 2021 metų gegužės 22 dienos. 2021 metų birželio 21 dieną atlikus patikrinimą buvo nustatyta, kad privalomasis nurodymas neįvykdytas, ir, vadovaudamasi Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymu, Statybos inspekcija privalomąjį nurodymą perdavė antstoliui priverstiniam vykdymui.“
Kaunas^InstantNamas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.