2021-aisiais daug kalbėta apie infliaciją, investavimą, „Tesla“ ir kriptovaliutas. Didėja nežinomųjų, galinčių neigiamai paveikti NT rinką, skaičius: politiniai neramumai Rusijos ir Ukrainos pasienyje, sankcijos su Baltarusija, Kinijos eskalacija, „Evergrande“ finalas, plėtotojų, nesuvaldančių statybų kainų augimo, rizika, neefektyvus infliacijos suvaldymas, svyravimai akcijų biržose.
Šie ar kiti nenumatyti įvykiai galėtų labiausiai paveikti visas rinkas, „Žinių radijo“ laidoje „Tarp keturių sienų“ sako platformos „CityNow“ kūrėjas Vilius Visockas.
Laidos vedėjas, NT brokeris Mantas Mikočiūnas pabrėžė, jog popieriuje, anot ekonomistų, 2021 metai išties gražiai atrodo, tačiau visi supranta, kad jie nebuvo tvarūs: dirbtinai skatinta ekonomika, kas lėmė kainų kilimą ir pan.
Anot V. Visocko, NT kainos kilo kone 20 proc. Buvo daug skatinimo, pandemija – visos problemos ir toliau išliks, kaip ir infliacija bei kiti neramumai. Kokia nuotaika dėl pandemijos? „Mano nuotaika labiau optimistinė, tikiu, kad mokslas suvaldys ją. Nuo to priklauso, ar grįšime į miesto centrą, ar ir toliau kraustysimės į užmiestį“, – kalbėjo pašnekovas.
Kalbant su NT plėtotojais, dauguma skundžiasi, kaip pabrango medžiagos, darbo jėga, trūkinėja komponentų linijos, įvedė Žemės mokestį – viskas blogai. Pirkėjai sako: kainos žvėriškai auga, negalime įpirkti NT.
„Mažos vertės butai pajūryje, tai, kas paprasta, investuotojui ir toliau gali būti patrauklu“, – mano pašnekovas.
Lietuvoje tendencijos, lyginant už užsieniu, šiek tiek vėluoja. Kalbant apie NT, siūloma paprastinti planavimo, biurokratinius procesus, tikima, kad rinka susitvarkytų. Jeigu trūksta būsto, būtų didesnė paklausa ir pan.
Anksčiau žmonės pirkdavo būstus sau arba investicijai, šiemet atsirado tokių, kurie ieškojo, kur padėti pinigus. Neskaičiavo grąžos, pirko, tuomet svarstė, ką su NT įsigytu daryti toliau.
„Nėra taip, kad pinigus būtina investuoti. Jei infliacija siekia 5–7 proc., bet investuojama į NT klasę, kur būstas pervertintas 20 proc., netenkama galimybės investuoti kitur. Grynieji pinigai tam tikra forma yra investicija. Nebūtina jų skubėti merkti. Palaikius pinigus jie galės dirbti, kai atsiras galimybė tą daryti pigiau. Tikiu Vilniaus ilgalaike perspektyva. Jis prilygsta kitiems Šiaurės Europos miestams, turi gerą augimo istoriją.
Pandemija parodė, kad darbo jėga globali, galima dirbti Londono, Vokietijos įmonėse ir už gautą atlyginimą įpirkti didesnį būstą. Vilnius tampa apskritai patraukliu miestu gyventi skaitmeniniams keliautojams, kurie iki šiol rinkdavosi Portugaliją, Balį. Pas mus trūksta gero oro, bet turime nuostabią gamtą, tvarumą. Po 3–5 metų turėsime vis daugiau turtingų žmonių, kurie ieškos prestižinio būsto, galbūt, galima investuoti į prestižinį būstą“, – kalbėjo V. Visockas.
Manoma, kad netrukus prasidės mažų NT objektų Senamiestyje jungimas į didesnius, nes rinkoje itin trūksta didelio ploto butų. Buvo pristatyta daug mažų butų, kuriuos buvo lengva parduoti, išnuomoti, o šiandien situacija jau kitokia: trūksta didelio ploto prestižinio NT centrinėje sostinės dalyje. Žmonės gali įpirkti tokį būstą, bet neturi pasirinkimo.
Pašnekovas pozityviai vertina ir galimybę, kad NT gali įsigyti daug žmonių, jį išskaidant į šimtą dalių. Nors tą sunku padaryti. M. Mikočiūnas abejojo, ar būtų patrauklu su 100 žmonių dalintis sodyba. Kartais būna sunku susitarti su 3–4 savininkais, ypač jei vienas iš jų turi problemų su antstoliais ar pan.
Ar jau baigėsi investuotojų era? 2005–2007 metais daug kas kalbėjo, jog investuodami per dieną uždirbs daugiau nei per mėnesį biure, tačiau 2009 metais grįžo atgal į biurus.
Apie investavimą daug kas kalba, bet, anot pašnekovo, gali būti nudegusių investuotojų. Gali atsirasti tų, kurie iš tiesų negalėjo investuoti, investavo iš skolintų pinigų ir pan.
NT retas pirkinys – vieną kartą per 5 ar 10 metų. „Jei nesi visiškai saugus, geriau atidėti pusmečiui. Jei net atrodo ir neracionali priežastis, kodėl galima bijoti pirkti būstą, tas galėtų sustabdyti. Viena priežasčių – nauja koronaviruso atmaina. Tas galėtų įnešti nežinomumo. NT negali greitai perkelti, parduoti.
Baltarusijos ir Ukrainos situacija: prasidėjus Krymo istorijai, žmonės pusmetį baiminosi investuoti. Jei šie įvykiai ekskaluotųsi, tas galėtų paveikti visą situaciją.