Perka nuotoliniu būdu
„Iki prasidedant pandemijai ypač madinga buvo tik grįžus skubėti pirkti NT, nes trūko patirties, kaip sandorį sudaryti nuotoliniu būdu, arba to daugelis vengė. Galiu pasakyti, kad po pastarojo karantino, visus šiuos metus NT aktyviai pirko ir lietuviai, gyvenantys svetur. Ir ne tik prieš šventes, bet visą laiką“, – „Žinių radijo“ laidoje „Tarp keturių sienų“ kalbėjo NT brokeris.
Kadangi būnant užsienyje galima sudaryti įgaliojimą pirkti NT Lietuvoje, žmonės pripratę prie darbo nuotoliniu būdu, emigrantai jaučiasi daug drąsiau, tad NT apžiūra ar pirkimas telefonu jau nieko nebestebina, ypač jei NT perkamas investicijai. „Skirti pinigai, o jei tu patikimas žmogus, jei dar pažįsti emigrantų draugus, į tave žiūri labai paprastai.
Sako: „pasitikiu tavimi, atvažiuos mano pusbrolis, pasižiūrės, ar tikrai viskas tvarkoje, preliminariosios sutartys pasirašomos nuotoliniu būdu, sandoris sudaromas paruošus įgaliojimą arba grįžus pačiam pirkėjui. Tokių sandorių – ne vienas. Jei anksčiau prieš šventes arba tarpušvenčiu darbotvarkė būdavo ypač intensyvi, pasirašoma daug preliminariųjų sutarčių, vykdomi greiti sandoriai, tai dabar situacija kitokia. Manau, kad emigrantai nebejaučia spaudimo, kad būtinai NT turiu nupirkti tuo metu, kai grįžau. Jaučiasi, kad žmonės labiau atsipalaidavę, nebėra stresinio pirkimo“, – komentavo pašnekovas.
Būna, anot brokerio, žmonės paskambina ir prašo porą savaičių, kol grįš, palaikyti butą. Jei perveda avansą, jis laikomas. Tačiau pastebima tendencija, kad tie, kurie paskambina ir sako nupirks, nors buto nė nematė, praktiškai niekada neperka.
Kaune emigrantai ieško saugesnių investicijų: būstų ieško centrinėje miesto dalyje, senamiestyje, nori įsigyti įrengtų butų, jų nedomina dalinė apdaila.
Vieni emigrantai butus perka investicijai, su mintimi, kad kada nors grįš į Lietuvą arba butas bus vaikams, kiti perka grįždami gyventi į Lietuvą visam laikui. Tokie pirkėjai noriai atvažiuoja į apžiūras, pirmiausia butus apžiūri jų artimieji, tuomet grįžta patys.
Svarbu kaina ir kokybė
Perkantieji investicijai, pastebi Č. Savickas, nori saugumo, gero kainos ir kokybės santykio, neretai klausia žmonių iš šalies, ar geras jų išsirinktas variantas. „Kuris brokeris pasakys, kad parduoda blogą objektą? Parodai, kokia rinkos kaina, kokia grąža, pajamingumas, jei tinka – perka. Nebėra streso, kad tą reikia padaryti per savaitę. 99 proc. emigrantų būstą perka be paskolų. Turėjau atvejų, kuomet Prancūzijoje, Vokietijoje ir Anglijoje dirbę emigrantai pirko NT gavę paskolą tose šalyse“, – pasakojo NT brokeris.
Bendraudamas su emigrantais brokeris pastebi, kad jie nebesijaučia karaliais, kaip prieš dvidešimt metų. Žinoma, bendrabučio pirkti ateina vienokie žmonės, būsto centre už 200–300 tūkst., kitokie. Emigrantai perka įvairų NT, nes visų pajamos skirtingos. Yra vystytojų, kurie Anglijoje turi įmones, ten gauna kapitalą, tačiau angliškos įmonės savininkas vysto NT Lietuvoje.
Kas laukia NT rinkos Kaune kitąmet? „Manau, kad po lengvo beprotnamio grįžtame į subalansuotą rinką. Nuo kovo iki birželio pirko bet kas, bet ką ir už bet kiek. Dabar pardavėjų lūkesčiai didesni, nes jie vis dar atsilieka su informacija ir suvokimu, kaip realiai rinka dėliojasi. Tie, kurie parduoda NT, ypač antrinėje rinkoje, vis dar mano, kad visi viską perka, o iš tiesų rinka stabilizavosi. Antrinėje rinkoje pardavėjų lūkesčiai nesumažėję, pirminėje rinkoje jaučiasi, kad grįžta į subalansuotą režimą, kainos dar kinta, bet jau stabilizavosi. Antrinės rinkos žaidėjams dar reikia laiko susitaikyti su informacija, kuri yra“, – aiškino NT brokeris.
Kaunas nesyk buvo pašiepiamas dėl architektūrinių sprendimų. Ar čia dar yra namų su „adidas juostomis“? Kaunas, anot pašnekovo, Europos mastu išlieka santykiniai mažaauškčių namų miestu, nes nesikeičia noras neišdarkyti žemo miesto vizijos. Kaune yra trys vietos, kur galimi šešiolikos aukštų pastatai. „Mes neturime tokių pastatų kaip „Europa“ sostinėje ir tokių nenusimato. Mažesnis užstatymas, mažiau problemų su automobilių statymu“, – reziumavo pašnekovas.