Konversijos idėją „Baltijos NT investicijų forume“ pristatė Vilniaus vyriausias architektas Mindaugas Pakalnis ir architektų studijos „Do architects“ steigiančioji partnerė, architektė Gilma Teodora Gylytė.
Vilniuje per pastaruosius penkerius metus gyventojų skaičius išaugo 20 tūkst. Ambicija – gyventojų skaičiumi aplenkti Rygą. Anot M. Pakalnio, augantis miestas šiame regione, viena, vertus, tam tikras raidos stebuklas, kita vertus, iššūkis. Tokį augimą reikia suvaldyti, mat nesinorėtų, kad jis virstų naujaisiais perkūnkiemiais arba naujais kaimais aplink Vilnių.
„Natūralu, kad tuomet turėtume kitokį miestą nei siekiame. Mūsų miestas postsovietinis. Turime daug vidinės plėtros potencialo. Būtų didžiulė klaida miestą plėsti į išorę, kur nesugebėtume sukurti infrastruktūros, o žmonės negautų kokybiškų paslaugų. Tada reikia ieškoti vidinių plėtros rezervų. Tai nėra išskirtinis dalykas, tačiau Vilnius jis ypač reikalingas“, – kalbėjo vyriausiasis miesto architektas.
Neseniai pristatytos būsimojo „Akropolio“ prie Vingio parko vizualizacijos. Projekto autoriai – architektų biuras „Do architects“.
Architektė G. T. Gylytė kalbėjo, kad pasirodžius vizualizacijoms, ji sulaukė daugybės klausimų, tai kur tas Akropolis? Kodėl tame „Akropolyje“ nėra Akropolio? Patys architektai vystomą teritoriją vadina Vilkpėdės arba „Akropolio“ kvartalu. Apie miesto kvartalus kalbama jau seniai, nors nemažai kam atrodo, kad tai nauja kategorija.
Architektė paaiškino, kad nebėra kaip anksčiau: nebestatomas tiesiog gyvenamųjų namų kvartalas, „Akropolis“ kaip prekybos centras, tikslas – projektuoti daug funkcijų. „Akropolį“ projektavome kaip miesto dalį, su kvartaliniu užstatymu ir su didele funkcijų įvairove, vidinėmis gatvėmis, gyvenamąja paskirtimi, biurais, koncertų sale. Jis apeinamas ir atviras miestui, ko anksčiau nebuvo.
Projektas, atsigręžiant į kitą pusę, į ateitį, ypač aktualus, stumiant miesto ašį Vilkpėdės link. Mes sakome, kad tai didžiosios Vilkpėdės konversijos pradžia. Konvertuojama teritorija funkciškai, kvartališkai, užstatymo prasme suka ašį Savanorių prospekto link. Ten tūkstantis hektarų teritorijos, kone dvidešimt paupių, kurie galėtų tapti kokybiška miesto dalimi“, – kalbėjo G. T. Gylytė.
Naujamiestyje, nepaisant visų trūkumų, kuriuos paklausti įvardija vilniečiai: trūksta žaliųjų erdvių, per daug transporto, šeimos nori gyventi, panaši vizija piešiama ir Vilkpėdei.
Pokyčių potencialas, anot M. Pakalnio, priartėjo prie vakarinės Naujamiesčio ribos. Žemieji Paneriai, Vilkpėdė, tas visas rajonas palei Nerį, tarp gražių kalvų, su upe, Bukčių mišku, neabejojama, taps puikia vieta kurtis. „Turime urbanistinę struktūrą, pastatų, kurie kuria identitetą.
Gal jis ne toks, kokio norisi, bet tai geriau nei pradėti statyti naujoje vietoje. Kai kažką paveldi, perdarai, prisitaikai – tai kuria istoriją. Naujamiesčio plėtra baigiasi, Paupys užbaigtas, reikia naujo poligono, akivaizdu, kad tai bus Žemieji paneriai ir Vilkpėdė“, – dėstė M. Pakalnis.
Vasario mėnesį „Do architects“ biurą iš Senamiesčio perkels į buvusį stiklainių dangtelių fabriką. Kodėl? Anot G. T. Gylytės, norisi būti kažko didesnio pradžia, nes darant tai, kuo tiki, prisiimi eksperimentinio triušio vaidmenį ir parodai, kaip viskas veikia.
Tokioms teritorijoms vystytis, anot architektės, tereikia impulso. „Ogmios miestas“ prasidėjo nuo viešos aikštelės su keturiais restoranais, Vilkpėdė daug didesnė, bet „Akropolis“ bus didžiulis impulsas šiai teritorijai.
Pakalnis paaiškino, kad prastą Vilkpėdės reputaciją bent iš dalies lėmė veikianti elektrinė, kuri kaip barjeras. Miestas prieina prie jos, o perlipti negali. Geležinkelis buvo skirtas mazutui atgabenti, likęs geležinkelis – išskirtiniams atvejams, jį būtų galima kitaip panaudoti, pavyzdžiui, įrengti žaliąjį pėsčiųjų ar dviračių taką.
Panaudojant esamus elementus, neabejoja vyriausiasis miesto architektas, galima daug pasiekti. Elektrinėje yra šilto vandens išleistuvas, pastačius šezlongus, gali būti šilta tekanti upė. Elektrinėje filmuotas serialas „Černobylis“, viena iš idėjų – suorganizuoti ekskursijų. Past pastatas nuostabaus grožio, jis taps to rajono dalimi.