Situacija kitokia nei atrodo
Didžiasalio seniūnas Antanas Pauliukėnas NT ekspertams pasakojo, jog šiame miestelyje, priešingai nei manoma, situacija nėra prasta: švaru, tvarkinga, žmonės draugiški, sukurta visa reikalinga infrastruktūra, miestelis ramioje vietoje, čia saugu. Kadangi miestelis – netoli nuo Baltarusijos sienos, nemažas pasieniečių judėjimas, kas irgi didina saugumą.
Didžiasalyje, skaičiuojama, daugiau kaip 1000 gyventojų. Labiausiai vietos gyventojų sumažėjo uždarius plytų gamyklą. Seniūnas pripažįsta: gyventojai to nesitikėjo, nes buvo įpratę prie stabilaus gyvenimo, taigi, nelikus darbo, nemaža dalis jų išvyko į gimtąsias vietas, mat dirbo daug baltarusių, ar kitus miestus. Liko daug tuščių butų, juos tuo metu pirko tarpininkai, vežė asocialius asmenis iš didmiesčių, tuomet Didžiasaliui ir imtos klijuoti įvairios etiketės.
Miestelis tvarkosi, gražėja, pastaruoju metu, anot seniūno, dėl pandemijos, praradus darbą užsienyje ar didmiesčiuose, čia nuperkama butų gyventi, o turimi didmiesčiuose nuomojami. Tai nėra masinis reiškinys, bet judėjimas vyksta.
Kaip juokavo A. Pauliukėnas, investuotojų kalbų daugiausia sulaukiama prieš rinkimus, vėliau jie dingsta. Žadėta gamyklų, investicijų, bet kadangi miestelis nutolęs nuo didmiesčių, žodžiai darbais taip ir netampa. Nors situacija tokia, kad kas nori, tikrai dirba.
Štai vienas pavyzdys: vilnietis dirba nuotoliniu būdu, nusipirko namą Didžiasalyje ir niekur iš miestelio išvykti nesiruošia.
Yra keli daugiabučiai-vaiduokliai, statyti paskutiniai prieš uždarant plytų gamyklą. Kas atvažiavo paskutiniai, neįsitvirtino, tie daugiabučiai pirmieji pradėjo tuštėti. Likę gyventojai persikėlė į kitus daugiabučius, šie užkonservuoti.
Suformuotas neigiamas Didžiasalio vardas, tačiau miestelis, anot seniūno, visai kitoks. O ar pirkti butą čia, jo žodžiais, priklauso nuo poreikių ir galimybių.
Buvo kalbų, kad čia galėtų būti apgyvendinti migrantai. Bet, seniūno žodžiais, kalbomis ir liko. Kiek jis žino, siūlytas sklypas buvusios gamyklos teritorijoje, tačia planams pasipriešino gyventojai.
Pastaruoju metu Didžiasalyje yra atvažiavusių vyresnio amžiaus žmonių, sostinėje pardavusių ar išnuomojusių butus, jie apsigyveno čia ir tuo džiaugiasi.
Palygino su Vilniumi
Brokeriai apsilankė daugiabutyje Didžiasalyje, kuris, kaip teigiama, parduodamas už 300 eurų. Butas, anot brokerių, suplanavimu primena esančius Žirmūnuose. Sutiktas šio daugiabučio gyventojas, aprodęs parduodamą butą, Didžiasalyje gyvena nuo 1975-ųjų.
Aplankytame daugiabutyje, vyro žodžiais, tuščias dar vienas butas.
Brokeriai skaičiavo, jog panašaus suplanavimo butas Fabijoniškėse kainuotų apie 80 tūkst. eurų. Tiesa, tikėtina, kad Didžiasalyje už 300 eurų parduodamas butas iš tiesų kainuos kiek daugiau, mat savininkų skolos siekia beveik 2000 eurų, remontui reikėtų apie 10 tūkst. eurų.
Brokerių nuomone, vieta nuvertinta nepelnytai, jie patys manė, kad bus panašiau į Černobylį, o iš tiesų Didžiasalis gyvas: renovuota mokykla, darželis, stadionas. Jo privalumus pamatė ir naujakuriai: nemažai butų parduota grįžusiems emigrantams ir sostinėje gyvenusiems senjorams.
Parengė Kristina Buidovaitė