1,8 mln. eurų. Tokia yra Švenčionių Švč.Trejybės cerkvės tvarkybos darbų kaina. Tačiau šiemet, kad pabaigtų visus numatytus darbus, tvarkytojai dar pritrūko 40 tūkst. eurų.
Cerkvė remontuojama nuo 2015 metų. Švenčionių rajono savivaldybės atstovė Giedrė Viščionytė pripažino, kad jiems dažnai užduodamas klausimas dėl užtrukusių darbų.
„Pagrindinė problema – lėšų trūkumas paveldotvarkos programos finansavimui, ypač kai reikia greitai sutvarkyti pradėtus itin didelės apimties objektus“, – aiškino ji.
Darbavosi pastato viduje
Vis dėlto, nors ir pamažu, darbai juda į priekį. Anot G.Viščionytės, vietos gyventojus ir atvykstančius džiugina besikeičiantis cerkvės vaizdas, o svarbiausia – kad šis kultūros paveldo objektas nepasmerktas lėtai sunykti ir jis bus išsaugotas.
Iki šių metų buvo atlikta didelė dalis darbų – suremontuotos ir restauruotos puvinio pažeistos medinės stogo konstrukcijos, pakeista susidėvėjusi ir kiaura stogų danga ir lietvamzdžiai, restauruoti metaliniai stogo kryžiai, antrojo ir trečiojo aukštų fasadai.
Čia restauruotas plytų mūras, sutvirtintos skilusios sienos ir atšokęs tinkas.
Taip pat nudažytos sienos, pakeisti fasadų langai, įrengti vidaus patalpų grindų pagrindai, pakeistos varpinės varpus laikančios medinės sijos, įrengta žaibosauga, pradėtos rengti apšvietimo, gaisrinės ir apsauginės signalizacijos sistemos.
„Šiemet niekas nematė lauke triūsiančių statybininkų, nes darbai buvo atliekami cerkvės pastato viduje“, – pasakojo G.Viščionytė.
Panaši cerkvė – ir Vilniuje
Švenčionių stačiatikių Švč.Trejybės cerkvė pastatyta 1898 metais. Tai viena iš nedaugelio Lietuvoje esančių cerkvių masyviais kupolais.
Cerkvės projekto autorius – žymus to meto architektas Michailas Prozorovas.
Pagal tą patį tipinį projektą, panaudojant kitus fasadų ir interjerų puošybos elementus, buvo pastatyta ir Dievo Motinos ženklo cerkvė Vilniuje.
Cerkvės pastatas išsiskiria įdomia rusų bizantinio stiliaus architektūra. Virš centrinės pastato dalies iškyla didysis kupolas, vaizduojantis dangiškąją sferą, žemiau jį supa 4 mažesni puskupoliai, dar žemiau išsidėstę puskupoliai virš kampinių erdvių, prie centrinės cerkvės dalies prisišlieja varpinė su kupolu, šiek tiek mažesniu už centrinį kupolą.
1913-aisiais buvo suplanuotas cerkvės pastato remontas, tačiau sutrukdė prasidėjęs Pirmasis pasaulinis karas. Kapitalinis remontas atliktas tik 1928 metais – buvo pakeistos medinės kupolo jungtys, sutaisytas cinkuota skarda dengtas cerkvės ir varpinės stogas, tvarkytas tinkas.
XX amžiaus pabaigoje buvo atliktas stogo remontas.
Atsirado daugybė defektų
Iki tvarkybos darbų pradžios 2014-aisiais cerkvės pastato būklė blogėjo. Dėl pažeistos stogo dangos ir lietaus vandens surinkimo sistemos defektų atsiradę pratekėjimai ilgainiui pažeidė didelę dalį fasadų ir vidaus tinko.
Ant įdrėkusio tinko, ypač kupolų, atsirado biologinių pažeidėjų kolonijos. Vietomis buvo pažeistas sienų plytų bei cokolio akmenų mūro paviršius. Taip pat pažeistos medinės stogo konstrukcijos, ažūriniai kryžiai buvo pakrypę dėl netinkamo jų tvirtinimo.
Kupolų stogų pratekėjimo vietose buvo drėgminių defektų. Pažeistas ir vidaus bei fasadų dekoras, langų išorės mediena.
Dalyje viršutinių langų net buvo išbyrėję stiklai.
Istorinė spalvoto piešinio teraco grindų danga buvo suirusi, ypač centrinėje cerkvės dalyje ir šoninių navų zonoje.