Medžių šakos lamdo automobilius, kelia grėsmę žmonėms, o kas atsakingas už tai – neaišku

2021 m. spalio 5 d. 07:55
Klaipėdoje, vieno daugiabučio kieme, nukritusi medžio šaka apgadino ten stovėjusį automobilį. Kas turėtų atlyginti dėl to gyventojo patirtą finansinę ir materialinę žalą – namo administratoriai ar miesto želdynų ir želdinių būklę kontroliuojanti savivaldybė? Įsipliekė ginčas, kurį narplioja teismai.
Daugiau nuotraukų (18)
Teismas stojo gyventojo pusėn
Šurmulį sukėlė klaipėdiečio ieškinys daugiabučio namo administruojančiai įmonei „Vitės valdos“. Žmogus nurodė, kad pernai vasarą prie namo, kuriame gyvena, nukritusi medžio šaka apgadino jo automobilį. Ginčas dėl žalos atlyginimo persikėlė į Klaipėdos apylinkės teismą.
Klaipėdos savivaldybės tarybos sprendimu tvarkyti daugiabučio teritoriją pavesta „Vitės valdoms“. Tačiau administratoriai, geranoriškai neatlyginę beveik 9 tūkst. eurų žalos, ieškovui nurodė, jog pagal galiojančius teisės aktus tinkama želdinių priežiūros kontrolė – esą ne jų reikalas.
Civilinį ieškinį nagrinėjęs teismas atmetė „Vitės valdų“ argumentus ir stojo gyventojo pusėn. Ieškovo naudai priteistas 8957 eurų žalos atlyginimas, 5 proc. metinių palūkanų, bylinėjimosi išlaidos.
Teismo požiūriu, už tinkamą želdynų būklę atsakingi administratoriai, kuriems norminiais teisės aktais patikėta medžių priežiūra namo teritorijoje. Jie ir turi padengti nukentėjusiojo nuostolius.
Kas atsako už želdynų priežiūrą?
„Vitės valdos“ su pirmosios instancijos teismo sprendimu nesutiko – įrodinėjo, kad želdinių ir želdynų priežiūros kontrolė – ne jo, o miesto savivaldybės pareiga. Nutartis apskųsta Klaipėdos apygardos teismui.
Nagrinėjant apeliacinį skundą kilo abejonių, ar Klaipėdos savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintos Miesto tvarkymo ir švaros taisyklės teisėtai išplečia gyvenamųjų namų administratorių veiklos lauką – jiems priskirta papildomą želdinių ir želdynų priežiūros funkcija.
Apygardos teismas pastebėjo, kad nors šios funkcijos patvirtintos Vyriausybės nutarimu dėl bendrojo naudojimo objektų administravimo, „Vitės valdos“ nėra įkinkytos į želdinių ir želdynų priežiūrą.
Konstatuota prieštaringa situacija – savivaldybė, patikėjimo teise valdanti valstybės žemę, įpareigota prižiūrėti ir tvarkyti želdinius, savo poįstatyminiu aktu šią pareigą kažkodėl užkrauna miestiečiams.
Byla dėl žalos laikinai sustabdyta
Daugiabučių gyventojams ant pečių dar perkelta ir finansinė želdinių ir želdynų priežiūros namų teritorijose našta, nors jie valstybei moka žemės nuomos mokesčius už faktiškai naudojamus sklypus.
Klaipėdiečiui, kurio automobilį apdaužė kieme nulūžusi medžio šaka, taip ir neaišku, kas privalo rūpintis želdynais prie gyvenamųjų namų, atlyginti nuostolius panašių nelaimių atveju – daugiabučių kvartalų administratoriai ar miesto savivaldybė?
Neaišku ir ieškinį nagrinėjusiems teisėjams, todėl byla dėl žalos atlyginimo perduota Regionų administraciniam teismui. Jo prašoma išsiaiškinti, ar Klaipėdos miesto tarybos patvirtintos aplinkos tvarkymo taisyklės atitinka Vietos savivaldos, Želdynų įstatymus, Vyriausybės nutarimus.
„Ištyrus, ar šis administracinis dokumentas neprieštarauja Konstitucijai, ar savivaldybės ir gyventojų santykių nereguliuoja aukštesnės galios juridiniai aktai, bus galima priimti teisingą sprendimą“, – kalbėjo Klaipėdos apygardos teismo pirmininko patarėja Gintarė Daugėlaitė.
Pirminės instancijos teismo nutartis neskundžiama, bet byla sustabdyta, kol Regionų administracinis teismas nagrinės, ar Klaipėdos savivaldybė neprasilenkė su įstatymus ir Vyriausybės nutarimais.
Klaipėdiečius šiurpina kirtimai
Klaipėdoje dėl želdynų priežiūros kyla ir daugiau ginčų. Pernai pradėti Rumpiškės gyvenamųjų namų kvartalo rekonstravimo darbai įstrigo, vos tik savivaldybė paskelbė, kad planuojama iškirsti projektui įgyvendinti trukdančius medžius tvarkomoje teritorijoje.
Sunerimę gyventojai ir asociacijos „Klaipėdos žalieji“ aktyvistai kreipėsi į teismą prašydami sustabdyti leidimo kirsti medžius galiojimą, kol bus priimtas galutinis sprendimas. Toks ieškovų prašymas buvo patenkintas.
Žmonės labiausiai piktinosi Klaipėdos savivaldybės administracijos, projektuotojų ir rangovų užmojais tvarkomame kvartale iškirsti 54 saugotinus medžius, nors tai yra mažiau negu prašė vykdytojai.
Ne juokais įsiaudrinę klaipėdiečiai žadėjo kreiptis ir į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą (LVAT), kur tokios bylos nagrinėjamos iki pusantrų metų.
Sustabdė želdynų naikintojus
Iškilo grėsmė, kad gamtos mylėtojai gali sustabdyti Klaipėdos savivaldybei svarbų, pavyzdinį, Europos Sąjungos lėšoms finansuojamą dar sovietmečiu statytų daugiabučių kvartalo tvarkymo investicinį projektą.
Kilus triukšmui, į žmonių nuomonę atsižvelgta dėmesingiau – savivaldybės Želdynų ir želdinių apsaugos komisija nusprendė dalį kvartale numatytų šalinti medžių išsaugoti, darbus organizuoti taip, kad želdiniai būtų palikti ten, kur tai įmanoma.
Nelaukdami, kol teismų karuselė įsisuks ir bus priimti galutiniai sprendimai, Rumpiškės gyventojų ir savivaldybės administracijos atstovai sėdo už derybų stalo ir atrado bendrą kalbą. Taikos sutartis jau sudaryta.
Susitarta, kad gyventojai savivaldybei leis tęsti pradėtus darbus, o ši atsisakys dalies ankstesnių sumanymų: kiemuose paliks kai kuriuos saugotinus medžius, neįrengs trijų vaikų žaidimų aikštelių, naujų automobilių statymo vietų.
Rekonstruojamo kvartalo dalyje bus pasodintas 151 naujas medis ir 570 krūmų. Aplinkos tvarkymo projektas bus koreguojamas atsižvelgiant į pasiektą kompromisą.
Projekto administratoriai įsipareigojo kai kuriuos medžius perkelti į kitas vietas, rūpintis, kad jie prigytų, prižiūrėti trejus metus.
Medžiai guldomi kitose vietose
Tik po to, kai ginčo šalys sukirto delnais, o LVAT panaikino gyventojų civilinio ieškinio užtikrinimo priemones, atsivėrė galimybė tęsti įšaldytus kompleksinius Rumpiškės kvartalo tvarkymo darbus.
„ES finansuojamas projektas juda. Atsisakius dalies automobilių parkavimo vietų, kvartale išsaugosime daugiau želdinių“, – taikos sutartimi džiaugėsi Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Andrius Dobranskis.
Šiuo metu benzopjūklai jau virpina orą kitoje Rumpiškės kvartalo vietoje – seni medžiai vienas po kito guldomi daugiabučių kiemuose Taikos prospekto pradžioje.
Vieni kvartalo gyventojai stebisi, kiti grąžo rankas, lieja apmaudą, kad medžiai po jų langais kertami plynai kaip miške – be jokio gailesčio ir atrankos.
Daugiabučių kvartalą ES lėšomis tvarkanti savivaldybė nereikalauja, kad gyventojai savo lėšomis apmokėtų kiemų, kuriuose šeimininkauja medkirčiai, tvarkymo darbus.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.