NT pirkėjai pagaliau atsibudo: atsargiau renkasi būstą, tariasi su teisininkais ir laukia iš statytojų dovanų, ypač vienos

2021 m. rugpjūčio 16 d. 07:22
Pandemijos įkaitinta nekilnojamojo turto (NT) rinka, ribotas pirminės rinkos būstų sandėlis ir jų pirkimas iš brėžinių pakeitė NT pirkėjų elgesį, pastebi NT plėtros bendrovės „Realco“ ekspertai. Rinkdamiesi būstą gyventojai yra atsargesni, vis dažniau konsultuojasi su teisininkais ar statybų ekspertais, pirmenybę teikia butams su visa apdaila, vis svarbesnis tampa vaizdas pro langą ir vystytojo patikimumas.
Daugiau nuotraukų (3)
Nors NT rinka pastaruoju metu priminė lenktynes su laiku, vystytojai skubėjo ir vis dar skuba statyti, o pirkėjai – pirkti, praėjusių metų viduryje prasidėjęs butų pirkimo vajus būsimų naujakurių reiklumo ir įsitraukimo į statybų procesą nesumažino, priešingai – kaip tik padidino.
„Net ir itin spartaus naujų būstų pasiūlos mažėjimo laikotarpiu daugelis pirkėjų atidžiai analizavo rinką, ieškojo išskirtinių projektų, atidžiai skaitė sutartis, iš statytojų reikalavo lankstumo ir dėmesio savo poreikiams, užtikrintumo. Tai vertiname palankiai ir siejame ne tik su išaugusiu visuomenės išprusimu, bet ir žmonių atsargumu. Pirkėjai nori jaustis saugūs ir būti užtikrinti, kad jų pinigai bus investuoti tinkamai, o ateityje neteks gailėtis sprendimo“, – sako vienos didžiausių NT bendrovių „Realco“ vadovas Julius Dovidonis.
Rinktis buto – su ekspertu
Būstų pirkėjai pastaruoju metu atidžiau skaito sutartis, jas analizuoja ir lygina su kitų NT vystytojų sutartimis. J. Dovidonio teigimu, jau nebestebina, kai į pirkėjo apsisprendimą pirkti ar ne įsitraukia teisininkai, statybų ekspertai, brokeriai. Eksperto nuomonė tampa svarbesnė nei giminaičių ar draugų. Visgi, ekspertus vis dar dažniau linkę pasitelkti tie pirkėjai, kurie nėra tikri dėl savo pasirinkimo, svarsto, ar nepermoka už būstą, vertina dominančio būsto likvidumą.
Iš NT vystytojų pirkėjai dažniau reikalauja lankstumo, įmokų skaidymo, taip pat nuolaidų pinigine išraiška bei dovanų – paprastai kaip nemokamą priedą prie būsto tikimasi gauti sandėliuką ar automobilio stovėjimo vietą. Vieta, o neretai ir dvi, automobiliui statyti apskirtai tapo vienu iš svarbiausių pirkėjų prioritetų renkantis būstą, ypač tankiau apgyvendintuose rajonuose.
„Liepos mėnesį atlikome vilniečių apklausą ir jos rezultatus palyginome su analogiško pernai atlikto tyrimo duomenimis. Žmonių, kuriems renkantis būstą svarbiausia yra automobilių parkavimo galimybė, padaugėjo 7 proc. – nuo 45 proc. 2020-aisiais iki 52 proc. šiemet“, – pastebi J. Dovidonis.
Vystytojo reputacija vis svarbesnė
Kitas svarbus kriterijus, stebimas pastaruoju metu, yra tas, kad labai svarbi tampa ne tik konkreti data, kada bus baigtos būsto statybos, bet ir informacija apie kiekvieną jų etapą. Pirkėjai seka, kaip darbai vyksta ir ar nevėluojama, nori realiu laiku žinoti, kas yra daroma statomame NT objekte. Šis pirkėjų elgesio pokytis pradėjo ryškėti, kai neliko galimybės rinktis būstų jau pastatytuose projektuose ir stipriai išaugo iš brėžinių perkamų būstų skaičius.
„Natūralu, kad tuo domisi perkantieji „iš brėžinių“ – jie turi baimių, ar būstas tikrai bus pastatytas, net jei NT vystytojas ir patikimas. Todėl iš statytojų tikimasi proaktyvumo – periodinių naujienlaiškių apie statybų progresą, nuotraukų ir panašiai. Pastebime, kad tokiam elgesiui įtakos turi ir nuogirdos apie vystytojų atšaukiamas rezervacijas. Kad nuogąstavimų būtų kuo mažiau, savo klientams netrukus pasiūlysime specialią sistemą, kurioje prisijungus galima sekti, kaip vyksta namo statybos, kokie darbai planuojami ir pan.“, – komentuoja J. Dovidonis.
„Realco“ vadovas pabrėžia, kad perkant būstus iš brėžinių ypač svarbus tampa vystytojo vaidmuo, jo reputacija ir patikimumas. „Kad didėja vystytojo svarba, rodo ir sostinės naujakurių apklausos – šių metų liepą atliktoje apklausoje beveik kas penktas respondentas nurodė, kad renkantis būstą jam svarbus projekto vystytojas ir tai buvo 4 proc. aukštesnis rezultatas nei analogiškoje apklausoje pernai“, – skaičiuoja J. Dovidonis.
Atidžiau vertina aplinką ir vaizdą pro langą
Apklausos duomenimis, absoliučiai daugumai (87 proc.) respondentų, renkantis konkretų būstą, neskaitant kainos ir jo dydžio, svarbiausia vis dar išlieka vieta mieste. Tačiau vis dažniau imamas vertinti ir rajonas, gatvė bei konkreti statomo objekto vieta, ar greta yra naujos, ar senos statybos pastatai, taip pat jo ateities perspektyvos ir likvidumas.
Palyginti su ankstesniais metais, vis svarbesnis darosi būstų langai – jų orientacija ir vaizdas pro juos. Šiemet langų orientaciją kaip svarbią nurodė 58 proc. gyventojų, kai pernai tokių buvo 54 proc., o vaizdą pro langą vertina 47 proc. respondentų šiemet ir 38 proc. praėjusiais metais.
„Gyventojams labai svarbu, kad pro langus matytųsi geras vaizdas – graži panorama ar patrauklus, apželdintas kiemas, kad priešais esantis namas būtų atitolęs pakankamai. Tai buvo svarbu visada, tačiau pastaruoju metu tokį norą išsako beveik kiekvienas, net ir perkantieji būstus investicijai – žiūrima ne tik į atsiperkamumą, bet ir į emocinį aspektą“, – akcentuoja J. Dovidonis.
Pilna apdaila ir galimybė įsigyti būstą bei pasirašyti notarinę sutartį jau po jo įrengimo taip pat vis dažniau tampa vienu iš esminių pirkėjų lūkesčių. „Realco“ vadovas šį pirkėjų elgesio pokytį sieja su tuo, kad pastaruoju metu itin išaugusi apdailos darbų specialistų paklausa ir būstą su daline apdaila įsigijusiems žmonėms sudėtinga rasti patikimų specialistų, susitarti dėl darbų terminų.
Būstų „iš brėžinių“ bus daugiau
J. Dovidonio teigimu, laisvų butų sandėlis pirminėje Vilniaus NT rinkoje nuo metų pradžios stabiliai mažėjo, tačiau šiuo metu jau stebimi stabilizacijos ženklai. „Nors pirminė būsto rinka sostinėje vis dar išlieka deficitinė, situaciją stabilizuoja sumažėjęs pirkėjų aktyvumas ir rinkai pristatomi nauji projektai. Visgi, NT vystytojai yra pasiruošę pirkėjams pasiūlyti dar daugiau naujų projektų ir greičiau normalizuoti rinką, tačiau procesai, matyt, dėl didelių apkrovų stringa Vilniaus miesto savivaldybės koridoriuose“, – aiškina jis.
Bendrovės duomenimis, liepos pabaigoje sostinėje buvo beveik 3400 laisvų būstų, daugiausia – Baltupiuose (įskaitant Ozo parko teritoriją), Šnipiškėse, Pilaitėje ir Lazdynėliuose. Šiuose mikrorajonuose esantys laisvi butai sudarė daugiau nei pusę visos mieste esančios naujų būstų pasiūlos.
Per pastaruosius 3 mėnesius buvo pradėti būstų pardavimai 19-oje naujų projektų ir jau esamų projektų naujuose etapuose, o tai pirminę rinką papildė beveik 1500 butų, daugiausiai Pilaitėje, Šnipiškėse ir Naujamiestyje.
„Mūsų duomenimis, per septynis 2021 m. mėnesius Vilniuje paviešinti 38 daugiabučių projektiniai pasiūlymai. Naujų planuojamų projektų gausu centrinėje miesto dalyje, Šnipiškėse, Lazdynėliuose, Pilaitėje, Verkiuose. Tai leidžia prognozuoti, jog brėžinių stadijoje esančių butų pasiūla per artimiausius metus galėtų padidėti iki 4600 vienetų, tad tikėtina, jog šiandien pastebimi pirkėjų elgesio pokyčiai artimiausiu metu dar labiau ryškės“, – įsitikinęs J. Dovidonis.
Birželio 21 – liepos 9 d. bendrovės „Spinter tyrimai“ atliktoje reprezentatyvioje Vilniaus gyventojų, kurie per pastaruosius trejus metus įsigijo arba artimiausiais metais planuoja įsigyti būstą, apklausoje dalyvavo 510 gyventojų.
Statybosstatinio brėžiniai^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.