Manė problemų nekils
A. Mačiekus pasakojo, jog jo sodo name buvo visi patogumai – vanduo, nuotekos, šildymas, todėl dar 1995-aisiais jis pateikė prašymą įteisinti jį kaip gyvenamąjį namą. Leidimą gavo, tą ir padarė. 2007-aisiais vyras parengė namo rekonstrukcijos projektą, gavo leidimą darbams. Anot A. Mačiekaus, projekte buvo parašyta, kad nuotekos iš rekonstruoto gyvenamojo namo bus surenkamos į esamą rezervuarą, vadinasi, jau tuomet jis buvo naudojamas.
„Aš atlikau rekonstrukcijos darbus, Valstybinė komisija juos priėmė, konstatavo, jog viskas atlikta gerai. Tuomet aš neatlikau kadastrinių matavimų ir neįregistravau namo po rekonstrukcijos.
Praėjusiais metais nutariau, kad reikia atsisakyti nuotekų kaupimo rezervuaro, įsigyti biologinį nuotekų valymo įrenginį. Montuotojams paaiškinau situaciją, kad mano sklype yra nuotekų kaupimo rezervuaras ir nuotekų šalinimo vamzdis, kurio dalį reikės atjungti ir užaklinti, naują biologinį nuotekų valymo įrenginį prijungti prie gyvenamojo namo nuotekų šalinimo vamzdžio likusios dalies.
Jie viską atliko, pateikė deklaraciją, sertifikatą, tačiau kažkas iš kaimynų pasiskundė statybų inspektoriams, kad užsiimu savavališka statyba“, – dėstė Vilniaus rajono gyventojas.
A. Mačiekus įsitikinęs, kad jo nusižengimas tik vienas – laiku neatlikti kadastriniai matavimai ir neįregistruota namo rekonstrukcija.
VTPSI teigia, jog ankščiau įrengti nuotekų tinklai ir rezervuarai nebuvo įregistruoti Nekilnojamojo turto registre, tad savavališkos statybos aktą dėl neteisėtai įrengto nuotekų valymo įrenginio statybų inspektorius surašė pagrįstai.
Vyras su tuo nesutinka. Jo teigimu, nuotekų vamzdyno ir kaupimo rezervuaro neįregistravimas kaip NT objekto statybų inspektorių prilyginamas šio turto nebuvimui, o nesančio turto negalima ir rekonstruoti. Pašnekovas įsitikinęs, tą patvirtina ir jo išnagrinėta teismų praktika, prievolės įregistruoti NT nevykdymas nėra priežastis nesinaudoti tuo turtu.
A. Mačiekų pribloškė ne tik surašytas savavališkos statybos aktas, bet ir privalomas nurodymas – viską atstatyti taip, kaip buvo. „Taip, rekonstrukcija nebuvo įregistruota registre, bet projekte įrašyta, kad nuotekos bus surenkamos į esamą rezervuarą, kas patvirtina, jog jis buvo ir iki rekonstrukcijos.
Rangovai sako sumontavę daugiau kaip 800 įrenginių, tačiau panašių problemų nekilo. Neoficialiai man buvo paaiškinta, jog nuostatas dėl naujai statomų nuotekų rezervuarų ir valyklų atsirado tada, kai gyventojai nesijungė prie centralizuotų tinklų, kurie buvo nutiesti už Europos Sąjungos pinigus. Nori vietinių įrenginių, turi turėti projektą, neturi projekto – savavališka statyba, kas kainuos brangiau nei prisijungti. Tokia tvarka atsisuko prieš visus“, – apgailestavo pašnekovas.
Mano, kad viską padarė gerai
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija portalui lrytas.lt atsiųstame komentare teigė, jog praėjusių metų spalio mėnesį gavo gyventojo skundą dėl galimų pažeidimų įrengiant valymo įrenginius Santakos kaime, Vilniaus rajone.
Statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai (SLD). Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą SLD padarinių šalinimas“ nurodyti atvejai, kada privalomas SLD naujo nesudėtingojo statinio statybai, rekonstravimui, statinio kapitaliniam ar paprastajam remontui.
Šiame reglamente nurodyta, kad leidimas statyti naują statinį privalomas naujo nesudėtingojo statinio statybos atvejais – statant II grupės nesudėtingų statinių kategorijai priskirtas nuotekų valyklas ir (ar) nuotekų kaupimo rezervuarus.
Reglamento 53 punkte nustatyta, kad SLD, suteikiantys teisę rekonstruoti statinius, išduodami tik nustatyta tvarka užbaigus šių statinių statybą (naujo statinio statybą). O šio reglamento 54 punkte nustatyta, kad SLD, suteikiantys teisę remontuoti statinius, išduodami tik nustatyta tvarka užbaigus šių statinių statybą (naujo statinio statybą), išskyrus nebaigtus statyti statinius, nustatyta tvarka įregistruotus Nekilnojamojo turto registre ir esančius teritorijose, kuriose pagal galiojančius teritorijų planavimo dokumentus ir kitus teisės aktus nauja statyba negalima.
Išduodant SLD, suteikiantį teisę remontuoti nebaigtą statyti statinį, anksčiau išduotas naujo SLD dokumentas panaikinamas. Teisėtai statomas ar statytas, bet neužbaigtas statyti statinys gali būti išardomas statytojo (užsakovo), statinio savininko ar valdytojo noru be SLD statiniui griauti.
T. y. SLD, suteikiantys teisę rekonstruoti ar remontuoti statinius, išduodami tik nustatyta tvarka užbaigus šių statinių statybą (naujo statinio statybą), išskyrus STR 1.05.01:2017 54 punkte nustatytą atvejį dėl NTR įregistruoto statinio remonto.
Įvertinusi aukščiau nurodytą teisinį reglamentavimą, taip pat tai, kad Vilniaus r. sav., Nemenčinės sen., Santakos k., 2020-09-25 įrengtas VH 6 – VH 50 serijos aerobinio, pratekamojo tipo su veikliuoju dumblu buitinių nuotekų biologinio valymo įrenginys, pagal statybos techninio reglamento STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ 3 lentelės 3.14 punktą priskirtinas II gr. nesudėtingųjų statinių kategorijai, o ankščiau įrengti nuotekų tinklai ir rezervuarai nebuvo įregistruoti Nekilnojamojo turto registre, Statybos inspekcija statytojui surašė savavališkos statybos aktą dėl neteisėtai įrengto nuotekų valymo įrenginio bei įpareigojo pašalinti savavališkai įrengtą nuotekų valymo įrenginį iki 2021-11-14.
Pašalinti galima ne tik išardant neteisėtus statinius, bet ir gaunant SLD.
Asmuo turi teisę parengti projektinę dokumentaciją ir, sumokėjęs Statybos įstatymo 1 priede nustatytą įmoką už savavališkos statybos įteisinimą, gauti SLD, šalinantį savavališkos statybos padarinius, tais atvejais, kai žemės sklype (teritorijoje), kuriame (kurioje) nustatyta savavališka statyba, tokios paskirties naujo statinio statyba yra galima arba tokie šio statinio rekonstravimo, remonto ar griovimo darbai yra galimi pagal galiojančius detaliuosius planus ar žemės valdos projektus (jeigu jie privalomi), taip pat bendruosius planus ar specialiojo teritorijų planavimo dokumentus ir tokia statyba neprieštarauja imperatyviems aplinkos apsaugos, paveldosaugos, saugomų teritorijų apsaugos teisės aktų reikalavimams.
Pašnekovo įsitikinimu, VTPSI žemės sklype įrengtą biologinį nuotekų valymo įrenginį nepagrįstai laikė nauju statiniu ir jį priskyrė II grupės nesudėtingų statinių kategorijai.