Dėl įskilusio daugiabučio konstruktoriai ir ekspertai kol kas ramūs, gyventojai jaučiasi kitaip

2021 m. kovo 10 d. 11:05
„Žinių radijas“
Vilniuje, Gabijos gatvėje, pirmadienį įskilo daugiabutis. Iš jo laikinai evakuoti gyventojai. Antradienį Vilniaus savivaldybė informavo, kad namas yra saugus eksploatuoti, o žmonės gali sugrįžti į savo butus. Kas atsakingas už tokį broką?
Daugiau nuotraukų (21)
Situaciją „Žinių radijo“ laidoje „Aktualusis interviu“ komentavo Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos vyriausiasis patarėjas Aidas Valys, pats apsilankęs daugiabutyje incidento vakarą ir dalyvavęs apžiūroje kartu su savivaldybės darbuotojais, atsakingais už statinių priežiūrą.
„Matėme trūkių tam tikrose lokaliose vietose sienose, laiptų aikštelėje priešais liftus porą kv. m atšokusių plytelių. Apžiūroje dalyvavo konstruktoriai, ekspertai, kurie pateikė preliminarias išvadas.
Manyčiau, kad tolesnės išvados arba priežastys, kodėl galėjo įvykti arba kodėl atsiranda nuolat pasikartojančių mikroįtrūkimų sienose, atitvarose, turėtų būti išsamiau išnagrinėta, atlikta ekspertizė“, – komentavo VTPSI atstovas.
Pastato perdangos ir kolonos – gelžbetoninės, laikančiosiose konstrukcijose deformacijų nebuvo pastebėta.
Gyventojai baiminasi, jog išlaidas už remonto darbus turės padengti patys. A.Valys paaiškino, jog teisės aktuose įtvirtinti garantiniai terminai. Už matomus defektus statytojas atsakingas penkerius metus, už paslėptus darbus – 10 metų, dėl paslėptų darbų, kurie, galbūt, tyčia padaryti nekokybiškai – 20 metų. Kas nutiko iš tiesų – įrodinėjimo dalykas, tam ir reikalinga ekspertizė.
Jeigu būtų nustatyta, kad defektų atsirado dėl tyčia paslėptų arba neatliktų darbų, būtų galima bandyti išsireikalauti kompensaciją.
Teisės aktuose numatyta, kad rangovo atsakomybės, vadinamasis užstatas defektų šalinimui, paprastai paliekamas trejiems metams, per kuriuos brokas dažniausiai ir pasimato naujos statybos daugiabučiuose.
Mikroįtrūkimų gali atsirasti dėl natūralaus pastato konstrukcijų nusistovėjimo, nedidelio sėdimo – tai visiškai natūralu. Bet jei įtrūkimų atsiranda po dešimties metų ar vėliau, eksperto žodžiais, reikėtų ieškoti rimtesnės priežasties.
Už pastato eksploataciją atsakingas namo administratorius, kuris skiria techninį prižiūrėtoją, kasmet turintį apžiūrėti pastatą ir įvertinti jo būklę. „Blogai prižiūrimas daiktas dėvisi, anksčiau ar vėliau jį reikės remontuoti.
Statinių projektų ekspertizes atliekantys specialistai, norisi tikėti, išmano ir atsakingai atlieka savo darbą, tačiau kyla abejonių, ar visi ekspertai teisingai pasižiūri, kas suprojektuota, ar projektas atitinka kokybinius reikalavimas. Jei praleista kontrolė, turime tokias pasekmes“, – apgailestavo specialistas.
Ar ne per daug dramos šioje situacijoje? „Nenorėčiau taip komentuoti, nes žmonėms, gyvenantiems ten, nėra smagu, kai tau siūlo nakvoti kitur, kad būtų įvertinta pastato būklė.
Tikrai norisi, kad pastatų su tokiomis problemomis Lietuvoje nebūtų“, – apibendrino A.Valys.
Gabijos gatvėdaugiabutis^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.