Jau ne pirmą kartą baimę dėl statybų broko gyventojams įvaręs daugiabutis vėl skelbiamas saugiu

2021 m. kovo 9 d. 09:46
Lrytas.lt
Atlikus sostinės daugiabučio Gabijos g. 30 ekspertizę nustatyta, kad pastatas yra saugus eksploatuoti, taip skelbia Vilniaus savivaldybės Rinkodaros ir komunikacijos skyrius. Tačiau portalas lrytas.lt primena, kad dar 2006-aisiais šio daugiabučio pirmame aukšte veikusi parduotuvė buvo uždaryta dėl šio pastato broko.
Daugiau nuotraukų (44)
Vilniuje pirmadienio vakarą daugiabučio Gabijos g. 30 gyventojai buvo evakuoti ir naktį praleido savivaldybės užsakytame viešbutyje arba pas artimuosius. Evakuacija pradėta pastebėjus, kad namo sienose atsirado įtrūkimų.
„Vakar vakarą į įvykio atvykęs ekspertas atliko nuodugnią apžiūrą ir šįryt pristatė pastato apžiūros išvadą, kurioje nurodoma, jog namas yra saugus, o gyventojams rekomenduojama grįžti į savo butus. Kitaip tariant, evakuacija artimiausiu metu bus atšaukta.
Tačiau esame dėkingi Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui už ryžtingą sprendimą – iki apžiūros išvadų pateikimo gyventojų saugumą buvo būtina užtikrinti gyventojus išvedus iš pastato“, – teigia Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.
2004 m. statybos namo konstrukcijos susideda iš pilno gelžbetoninio karkaso ir lygių monolitinių perdangų. Išilginis rėmas su po perdanga išsikišančiais rygeliais užtikrina pastato išilginį pastovumą. Tuo tarpu namo vidaus, taigi, ir laiptinių sienos, sumūrytos iš silikatinių plytų mūro. Pertvaros įrengtos iš 10 cm storio gipsinių plokščių mūro bei gipskartonio.
Ypatingo statinio ir projekto ekspertas Vytautas Elenbergas apžiūros metu nustatė, kad namą laikančios konstrukcijos nepažeistos, o užfiksuotos deformacijos yra lokalaus pobūdžio. Pasak eksperto, jos susijusios su statybos technologijos pažaidomis nekokybiškai įrengus grindų dangą, taip pat pertvarose neįrengus privalomųjų deformacinių siūlių ir nesiėmus kitų priemonių.
Akmens masės plytelės, kurių atšokimas išgąsdino gyventojus, buvo priklijuotos nekokybiškai. Tačiau šis defektas niekaip nesusijęs su karkaso deformacija. Eksperto vertinimu, su konstrukcijų deformacija nesusiję ir sienų įtrūkimai – jie pastebėti tik pertvarinėse sienose.
Apie galimybę grįžti į savo namus būsto administratorius jau artimiausią valandą gyventojus informuos telefonu, elektroniniu paštu bei būsto administratoriaus sistemoje.
Po techninio patikrinimo Vilniaus miesto savivaldybė daugiabučio administratorių įpareigos stebėti pleišėjimus, atlikti kiekvieno buto apžiūrą ir įvertinti esamą situaciją, taip pat užsakyti pastato laikančiųjų konstrukcijų ekspertizę, nustatyti supleišėjimų priežastis. Būsto administratorius turės įsipareigoti pateikti rekomendacijas, kaip nustatytas priežastis likviduoti.
Dar nepabaigus statybų namas pradėjo irti
Portalas lrytas.lt primena, kad dar 2006-aisiais šio daugiabučio pirmame aukšte veikusi parduotuvė buvo uždaryta dėl šio pastato broko.
Tada nemalonumai prasidėjo, kai virš „Maxima“ parduotuvės verslininkai pradėjo statyti daugiabutį. Tik pradėjus statybas žmonės pradėjo nerimauti, ar tokiame name gyventi bus saugu – butai buvo statomi lyg ant polių.
Žmonių baimė greitai pasitvirtino. Dar nepabaigus statybų namas pradėjo irti, buvo skubiai uždaryta „Maxima“ parduotuvė, sustabdytos ir daugiabučio statybos.
Jos lankytojai tuomet žurnalistams tvirtino, kad viduje matė smarkiai sutrūkinėjusias sienas, o per liūtis pro stogą čiurkšlėmis tekėdavo vanduo.
Ant „Maxima“ stogo turėjo iškilti 9 aukštų pastatas. Tačiau jam pradėjus irti statybininkai vėliau sumažino jo aukštingumą iki 7 aukštų.
Statybos staiga sustojo
Tik pradėję statybas verslininkai sėkmingai išpardavė dalį butų ir biurų. Tačiau po kurio laiko statytojai informavo savo klientus negalintys užtikrinti, kad statomas daugiaaukštis bus saugiai eksploatuojamas, ir pasiūlė klientams nutraukti sutartis.
Teisindamiesi įmonių atstovai tikino, kad negali tęsti butų statybos dėl techninių priežasčių. Statytojai patyliukais pradėjo atšaukinėti sutartis su butus jau rezervavusiais vilniečiais.
2006 m. žurnalistams apsilankius Gabijos gatvėje prie minėto pastato, jis buvo lyg apmiręs. Statybininkai išsivežė kranus, darbininkų nebuvo matyti ir nebaigto pastato viduje.
„Mes laikinai nedirbame, nes patalpų savininkai norėjo patalpas rekonstruoti. Tai gali užtrukti keletą mėnesių. Esame čia tik nuomininkai“, – tuomet teigė prekybos centrų „Maxima“ tinklą valdančios bendrovės atstovė ryšiams su visuomene.
Būtent parduotuvės klientai ir darbuotojai pirmieji pastebėjo sutrūkusias sienas ir pradėjo skambinti pavojaus varpais dėl viršuje vykstančių statybų.
Broką vadino gandais
Pastatą statę verslininkai kalbas apie griūvantį prekybos centrą vadino „gandų lygio“. Esą „Maxima“ buvo uždaryta, nes negalėjo dirbti statybų sąlygomis – dėl triukšmo ir dulkių.
Verslininkai pripažino, kad statybų metu kai kurios sienos suskilinėjo. Tačiau sėdant namui tai esą yra natūralu.
Tačiau vėliau paaiškėjo, kad sustabdyti statybas verslininkus pareikalavo statybų inspektoriai. Tai buvo padaryta pastebėjus įtrūkius. Tokių defektų priežastis – konstrukcijoms tenkančios per didelės apkrovos.
Pastatą valdančio bendrovės „Tadlita“ vadovas Stasys Šliažas portalui lrytas.lt tada teigė, kad per dešimt metų nebuvo jokių rūpesčių dėl statinio kokybės. Anot jo, pastatas buvo nuolat prižiūrimas, kaip to reikalauja įstatymai. Verslininkas sakė, kad pastatą taip pat tikrino priešgaisrinės apsaugos inspekcija, kuri patvirtino, kad viskas yra gerai.
„Parduotuvės konstrukcijos atskiros nuo namo konstrukcijų. Tai nieko bendro neturi su prekybos centru. O pastato konstrukcijos buvo patobulintos. Įdėjus papildomų medžiagų viskas buvo sutvarkyta“, – paklaustas, kaip pavyko ištaisyti statybos metu atsiradusius nesklandumus, pasakojo verslininkas.
daugiabutisMaxima^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.