Už tai, kad 10 metų sostinės centrą „puošė“ statybvietė ir iškasta pamatų duobė, reikia dėkoti prokurorams.
Kai 2010-aisiais telekomunikacijų bendrovė „Telia“ Lvovo gatvėje 21A sumanė statyti būstinę ir klientų aptarnavimo centrą, būtent Vilniaus apygardos prokuroras Giedrius Tarasevičius stojo piestu.
Nuplaukė didelės investicijos
Bėgo metai, savivaldybės darbuotojai buvo tampomi po teismus dėl to, kad numatytas pastatas 2 metrais per aukštas. O dabar bendrovė „Verslo investicijos“ rengia projektinius pasiūlymus, kuriuose – 15–20 aukštų paslaugų paskirties pastatas.
Šią istoriją prisiminęs buvęs meras ir tarybos narys Artūras Zuokas sakė džiaugęsis, kad 2010 metais „Telia“ pradėtų, bet nebaigtų statybų vietoje sumanė pastatyti pastatą, kurio projektas buvo kokybiškas, o planuojamos investicijos siekė 24,33 mln. eurų.
„Bendrovei, siekusiai sutalpinti visus savo darbuotojus, reikėjo 14 aukštų pastato, kitaip tariant, 54 metrų aukščio. Tačiau formaliai buvo galima statyti tik 52 metrų aukščio pastatą.
Savivaldybė, įvertinusi „Telia“ argumentus ir tai, kad įmonė statosi sau, o ne parduoti, įvertinusi investicijų dydį, sutiko ir palaikė projektuotojų pateiktą sprendimą. Atrodo, visi patenkinti.
Miestas gauna investicijų, formuojasi naujasis centras, o „Telia“ turi modernų biurą. Tiesiog puiku“, – pasakojo A.Zuokas.
Tačiau prokuroras G.Tarasevičius ėmėsi ginti viešąjį interesą ir pareikalavo sumažinti pastatą 2 metrais.
„Apgynė“ viešąjį interesą
„Prasidėjo tyrimai, projektuotojai ir savivaldybės darbuotojai buvo tampomi po teismus, kurie baigėsi tik 2013 metais ir tik dėl senaties termino.
„Telia“ atsisakė savo planų, išsinuomojo biurą kitur. Viešasis interesas apgintas – didelė duobė ir toliau puošė miestą“, – neslėpė apmaudo buvęs miesto vadovas.
Bet ir tai dar ne viskas. Prokurorų prašymu sklypui buvo pritaikyti apribojimai, kurie Lietuvos apeliacinio teismo (LAT) panaikinti tik 2014-aisiais.
Prokurorai šią teismo nutartį buvo apskundę, tačiau Lietuvos aukščiausiasis teismas po metų atsisakė priimti jų skundą.
LAT sklypo nuomos teisėtumo klausimą nurodė spręsti Nacionalinei žemės tarnybai, kuri atliko sklypo naudojimo patikrinimą, tačiau galutinio sprendimo nepriėmė.
Per tą laiką „Telia“ pardavė 100 proc. antrinės įmonės „Verslo investicijos“, turėjusios pastatyti naują statinį. 2017 metais įmonės planai įsikurti pastate ir jame atidaryti klientų aptarnavimo centrą žlugo.
Viskas detaliai nurodyta
Ir štai šių metų sausio 6 dieną įvyko visuomenės informavimas apie parengtus projektinius pasiūlymus dėl administracinio pastato Lvovo gatvėje 21A.
Pasak savivaldybės, įmonė prašymo pritarti projektiniams pasiūlymams dar nepateikė. Dokumentuose nurodyta, kad, remiantis detaliuoju planu, sklype projektuojamas 15–20 aukštų pastatas su požeminiais aukštais.
Pastatas bus iš dviejų tūrių, kurių bendras antžeminės dalies plotas – beveik 15 tūkst. kvadratinių metrų.
Viskas nurodyta konkrečiai: kur bus kavinė, kur virtuvė, tualetai. Nuo trečio iki dvidešimto aukšto projektuojami biurai, numatyta vieną aukštą suskirstyti iki keturių biurų.
Biurų patalpų aukštis bus ne mažiau nei 2,8 metro iki pakabinamųjų lubų, šešioliktame pastato aukšte numatoma įrengti apželdintą stogo terasą, skirtą darbuotojų ir lankytojų poilsiui.
„Paradoksas: iki šiol galioja ta pati dešiniojo Neries kranto aukštybinių pastatų koncepcija, pagal kurią šioje vietoje kuriama pastatų kalva negali būti tokio aukščio. Kitaip tariant, kalvos pradžia, matyt, nusikelia į Žirmūnus“, – juokavo A.Zuokas.
Tuo metu savivaldybės atstovė Dovilė Ibianskaitė nurodė, kad dar prieš dvejus metus Lvovo gatvėje 21A suteiktas leidimas statinio projektui. Tik ji kažkodėl tvirtino, kad pastato aukštis kaip lūšnelės – vos 12,5 metro.