Apie šias statybas panevėžietis redakcijai atsiųstame laiške rašo: „G. Petkevičaitės-Bitės g. 35F adresu yra nelegaliai statoma plovykla, tai sužinojus gyventojams, buvo kreiptasi į savivaldybę, buvo pateiktas skundas.
Gavome atsakymą, kuriame rašoma, kad ji yra statoma nelegaliai, savavališkai, o ne pagal išduotą projektą. Gyventojai yra nepatenkinti statoma plovykla, nes ji visai šalia gyvenamųjų namų. Prieš pradedant statybas, nebuvo klausiama gyventojų nuomonės. Tik dabar, kai ji praktiškai pastatyta, savininkai pradėjo reikalauti parašų iš aplinkinių gyventojų.
Leidimas išduotas prieš 12 metų
Panevėžio gyventojams, nepatenkintiems vykstančiomis statybomis, į skundą atsakė savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna.
Paaiškinamajame rašte „Dėl automobilių plovyklos statybos“ aiškinama, kad dar 2008 metų birželio 16 d. Panevėžio savivaldybės buvo išdavusi statybas leidžiantį dokumentą. Tačiau, pagal išduotą leidimą, šioje vietoje galima statyti komercinį pastatą – prekybos paskirties pastatą su administracinėmis patalpomis. Leidimas – neterminuotas.
Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos atstovė paaiškino, kad plovyklos statyba G. Petkevičaitės-Bitės gatvėje – savavališka.
Naujo leidimo neprašė
Toliau rašte paaiškinama, kad „Savivaldybės administracija nėra gavusi jokio prašymo išduoti naują statybą leidžiantį dokumentą – minimos automobilių plovyklos statybai. Todėl vadovaujantis teisiniais aktais statybas pradėję asmenys privalėjo parengti pakeisto projekto sprendinių dokumentą ir gauti naują statybą leidžiantį dokumentą. Tuo labiau, kad automobilių plovyklos priskiriamos paslaugų paskirties pastatams, o ne komercinės paskirties pastatui.
Administracijos direktoriaus T. Juknos pasirašytame rašte teigiama, kad „statybos darbai privalo būti vykdomi pagal statinio projektą, kuriam ir buvo išduotas statybą leidžiantis dokumentas. Statyba be galiojančio statybą leidžiančio dokumento, kai jis privalomas, arba jį turint, bet pažeidžiant esminius statinio projekto sprendinius yra savavališka ir įstatymu draudžiama.“
Leidimas būtinas
Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos atstovė viešiesiems ryšiams Diana Dambrauskienė paaiškino, kad plovyklos statyba G. Petkevičaitės-Bitės gatvėje – savavališka.
„Pagal Statybos techninio reglamentą nurodyta, kad statant 2-os grupės nesudėtingiesiems statiniams priskirtas nuotekų valyklas ir (ar) nuotekų kaupimo rezervuarus, privaloma gauti statybą leidžiantį dokumentą. Be minėto leidimo automobilių plovyklos su nuotekų valykla ir (ar) nuotekų kaupimo rezervuaru statyba yra savavališka“, – informavo D. Dambrauskienė.
Atlieka tyrimą
Pateikus klausimą, kaip turėtų elgtis G. Petkevičaitės-Bitės gatvės gyventojai, kad nelegali statyba būtų sustabdyta, inspekcijos atstovė viešiesiems ryšiams D. Dambrauskienė paaiškino:
„Gyventojams nieko nereikia daryti. Pagal gyventojų pranešimą, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija atlieka statybos teisėtumo tyrimą. Jei bus nustatyta savavališka statyba, bus surašytas savavališkos statybos aktas ir du privalomieji nurodymai: nevykdyti jokių statybos darbų ir panaikinti savavališkos statybos padarinius.“
Gali skirti baudą
Be to, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos atstovė viešiesiems ryšiams D. Dambrauskienė informavo, kad jų duomenimis statybas leidžiančio dokumento statyti automobilių plovyklai nėra išduotas.
„Statytojas iki šiol statybos dokumentų nepateikė, todėl Statybos inspekcija statytojui surašė privalomąjį nurodymą pateikti dokumentus. Be to, išsiuntė užklausimą Panevėžio miesto savivaldybei dėl anksčiau išduoto statybas leidžiančio dokumento ir projekto pateikimo. Gavusi dokumentus inspekcija spręs, ką toliau daryti“, – teigė D. Dambrauskienė ir tęsė: „Jei tokio statinio statyba negalima arba statytojas nusprendžia neįteisinti tokio statinio statybos, tai tokiu atveju asmuo turi nugriauti statinį ir sutvarkyti statybvietę.
Savivaldybių administracijos už statinio naudojimą pažeidžiant reikalavimus ar naudojimą ne pagal paskirtį gali skirti baudas. Pagal Lietuvos administracinių nusižengimų kodeksą, gali būti skiriama bauda nuo 140 iki 1 500 eurų. Pakartotinai padarius nusižengimą bauda gali siekti nuo 200 iki 3 000 eurų.“