Tokių NT pardavimų Lietuvoje brokeriai neprisimena: už geidžiamą butą pirkėjai sutinka net primokėti

2020 m. lapkričio 28 d. 20:10
Kiekvieno pardavėjo svajonė – taip nekilnojamojo turto ekspertas apibūdino pastarųjų mėnesių tendenciją, kuomet prie parduodamo būsto išsirikiuoja eilė norinčių jį įsigyti. O jau tuomet iniciatyvos imasi brokeriai, organizuodami „aukcionus“ – būstas atitenka tam, kuris pasiūlo didžiausią kainą už jį.
Daugiau nuotraukų (7)
Tendencijos visai nedžiugina
NT ekspertas Arnoldas Antanavičius tokias „varžybas“ dėl parduodamų butų vadino tam tikru šio laikotarpio atspindžiu. Ir nors tokia situacija nėra įprasta ar itin dažna, ji, be abejo, bet kurio pardavėjo svajonė.
Įprastai parduodant NT pirkėjų tenka laukti ne vieną mėnesį, kartais juokaujama, jog reikia sulaukti to vienintelio, kuris butą pamatys ir nedvejodamas nusipirks. „Šiuo metu tokie aukcionai aktualūs Vilniuje, Kaune – jie pastarųjų mėnesių atspindys rinkoje.
Brokeriai organizuodami pardavimo procesą, suplanuoja buto apžiūras vieną po kitos, informuoja susidomėjusius, kad vyks ne viena apžiūra, paprašo kainos pasiūlymo. Apie nuolaidas tokiu atveju nelabai kas kalba. Visi apžiūrėję butą pasiūlo savo kainą, užbaigus apžiūras, prasideda aukcionas. Būstas parduodama pasiūliusiam didžiausią sumą už jį“, – pasakojo A.Antanaičius.
Šiuo metu atsidurti aukcione pretenduoja 2–3 kambarių butai miegamuosiuose rajonuose, kurių kaina 60–80 tūkst. eurų. Brangesnis turtas taip greitai neparduodamas, o ir tokiu NT besidominčiųjų skaičius kuklesnis.
„Manau, kad tai – trunpalaikis reiškinys, jis nėra sveikas rinkai, situacija panašėja į buvusį kainų burbulą, kuomet žmonės 2007–2008 metais pirko nežiūrėdami ką ir už kiek. NT – ne bandelė, o įsipareigojimas bent 30 metų. Šiuo metu toks laikotarpis, kuomet žmonės ne visada rimtai žiiūri į šį pirkinį“, – apgailestavo NT ekspertas.
Ką toks kainos kėlimas pasako apie rinką? Norinčių pirkti tam tikrą turtą daugiau nei patrauklių variantų. Kita vertus, ne tokių geidžiamų objektų skelbimai portaluose užsibūna ištisus mėnesius. „Kai kurie pirkėjai apžiūri patinkantį butą, ateina kitas besidomintis, pakelia kainą tūkstančiu ir nuperka.
Po kelių tokių atvejų, kuomet kelis kartus iš po nosies nupirko jiems patikusį būstą, potencialūs pirkėjai ima patys dalyvauti aukcionuose. Kadangi norinčiųjų pirkti santykinai daugiau nei patrauklių objektų, tenka „peštis“ dėl jų“, – paaiškino A.Antanavičius.
Panašu, jog rinkos per daug neveikia ir prasidėjęs antrasis karantins. Po pirmojo ji atsistatė per itin trumpą laiką. „Galima diskutuoti, kiek tai tvaru. Buvo mesta daug pagalbos priemonių atsistatymui. Rinka labai daug nesigilina į niuansus, mato rezultatus. Praėjo keli mėnesiai po karantino, baimių neliko.
Antrasis karantinas – švelnesnis nei pirmasis, baimių daug mažiau, NT plėtotojai taip pat nepanašu, kad rimčiau į jį reaguotų, planuotų nuolaidas, akcijas ar stabdytų projektus. Jie džiaugiasi, kad pirkėjų srautas pakankamai intensyvus.
Gajus tikėjimas, kad antra viruso banga nebus tokia didelė, tik neaišku, kokiais argumentais remiasi tą teigiantieji. Visgi, viską sudėjus, matyti, kad nuotaikos tokios – nieko blogo, viskas baigsis ir bus tik geriau. Kita vertu, įsivaizduojama, kad didžiuliai pinigų kiekiai metami į rinką, kas sukels kainų kilimą, taigi, žmonės priima atitinkamus sprendimus.
Net jei ir mano, kad artimiausiu metu laukia sudėtingesnis periodas, sukurtas precedentas, jog per pirmąjį karantiną įliejo pinigų rinką ir viskas baigėsi gana gerai, taigi, nėra ko bijoti. Nežinau, kiek tai teisingas procesas, bet kol kas žmonės bando žvelgti į ateitį pozityviai, baimių didesnių nėra“, – apibendrino pašnekovas.
Rinka stabtelėjo, bet tik trumpam
NT ekspertas Mantas Mikočiūnas paaiškino, jog „varžybos“ dėl patinkančio būsto – anokia naujiena, tik, galbūt, šiuo, rinkai dėkingu laikotarpiu, pasitaiko dažniau. Dalyvauti aukcionuose lietuviai, anot pašnekovo, nemėgsta.
M.Mikočiūnui teko dirbti Amerikos NT rinkoje, ten aukciono principas daug priimtinesnis. „Kai kurie lietuviai iš principo nedalyvauja, pyksta ant pardavėjų ir brokerių, tačiau jiems paaiškinu, kad jei yra norinčių mokėti daugiau, kodėl butą reikėtų parduoti pirmajam už pigiau“, – kalbėjo pašnekovas.
Senos statybos būstų rinka didžiausia, taigi, renkantis tokį butą didėja tikimybė sudalyvauti aukcione. „Tokia situacija – rinkos arba žemesne nei rinkos kaina parduodamų objektų realybė. Tokiais atvejais padaugėja norinčių įsigyti būstą. Kitas variantas – butai su panoraminiais vaizdais, terasomis ir pan., kurių rinkoje labai mažai, jų paklausa didesnė nei pasiūla. Šiuo atveju svarbu net ne kaina“, – kalbėjo NT ekspertas.
Lyginant su pardavimų skaičiais rugpjūčio-spalio mėnesiais, šiuo metu sandorių sudaroma mažiau. Antrasis karantinas – daug švelnesnis nei pavasarį, daug mažiau keliantis paniką ir chaosą rinkoje. Tačiau, pašnekovo žodžiais, žmonės dabar užsiėmę nuotoliniu darbu, mokymųsi, nori susitvarkyti rutiną. Kai viskas stos į vėžes, aktyvumas, prognozuojama, vėl bus toks, koks buvo iki paskelbiant karantiną.
M.Mikočiūnas pripažįsta – jam pačiam teko nesyk organizuoti panašų aukcioną. Tik, taupant laiką, pats brokeris siūlo kainą kelti ne po 100 eurų, o tiesiog pagalvoti, kokią didžiausią sumą gali mokėti, užrašyti ją. Galiausiai visi potencialūs pirkėjai stebi vokų atplėšimą, o būstas parduodamas tam, kuris pasiūlo didžiausią kainą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.