Požiūris į šiuos specialistus keičiasi – kada be jų neišsiversi

2020 m. spalio 29 d. 17:36
Nusprendus įsigyti ar parduoti NT, kyla nemažai klausimų ir su tuo susijusių rūpesčių. Iš pradžių gali pasirodyti, kad šiuos iššūkius pavyks įveikti savarankiškai, tačiau netrunka ateiti nusivylimas, ypač jei darbo su NT sritis yra menkai pažįstama, o laiko ištekliai – riboti.
Daugiau nuotraukų (1)
Tokiu atveju reikalinga pagalba, kurią gali suteikti profesionalus NT specialistas – brokeris. Visgi brokerio profesija – viena labiausiai apipintų mitais ir stereotipais. Tačiau šios profesijos suvokimas sparčiai keičiasi. Nekilnojamo turto rinkai išlaikant didelį aktyvumą, o žmonių užimtumui ir poreikiams augant, brokerio darbas tampa itin reikšmingas. Tad kodėl verta bendradarbiauti su brokeriu, kada apskritai be jo apsieiti nepavyks ir kaip išsirinkti tinkamą NT specialistą?
Pasak NT agentūros „Capital“ Kauno „Capital Up“ biuro partnerio ir NT brokerio Tomo Aleksandravičiaus, profesionalus brokeris šiandienėje NT rinkoje yra itin svarbus dėl išaugusių klientų lūkesčių: dabar jie nori pirkti ar parduoti nekilnojamąjį turtą greičiau ir už palankią kainą.
„Dabar tiesioginio darbo atlikimo gali nepakakti: situacijų pasitaiko visokių, todėl tenka pabūti ir teisininko, ir marketingo specialisto, ir finansų konsultanto, ir netgi psichologo kailyje“, – patirtimi dalijasi NT brokeris.
Svarbiausias dalykas – saugumas
Kaip būtų galima apibrėžti brokerio teikiamą naudą? Juk, atrodo, nekilnojamo turto pardavimas – ne tokia ir sudėtinga užduotis, tad gal būtų galima su ja susidoroti savarankiškai? Pasak T. Aleksandravičiaus, būtent pabandžius darbuotis savarankiškai ir išaiškėja brokerio vertė: „Kai iškyla toks klausimas, prisimenu vieną neseną istoriją, labai puikiai iliustruojančią brokerio vertę: pirmu numeriu pažymėtą butą nusipirko kaimynas iš trečiu numeriu pažymėto buto. Kelis mėnesius jį nesėkmingai bandė parduoti pats savininkas. Tada pradėjome dirbti drauge – preliminari sutartis buvo sudaryta vos per kelias dienas.
NT pardavimas ar pirkimas be profesionalaus brokerio pagalbos gali reikšti ne tik nesėkmę, bet ir konkrečius pavojus, ypač tais atvejais, kai bendradarbiaujama su pigiau dirbančiais vadinamaisiais „juodaisiais“ brokeriais. T. Aleksandravičius aiškina, kad, kaip rodo ilgametė patirtis, sklandus sandoris įvyksta geriausiu atveju vieną kartą iš penkių: gali būti, kad problemos prasidės būtent tada, kai jau atrodys, kad turite sutartį.
„Manau, apskritai neverta kelti klausimo: rinktis profesionalų brokerį ar pigesnį mėgėją. Juk, tarkime, norėdami pasisupti verčiau renkamės brangesnį, bet saugų atrakcioną, o ne pigesnį, kuriame trūksta pusės varžtų“, – neabejoja T. Aleksandravičius.
NT brokeris – tinkamas variantas vengiantiems bendravimo
Vienas iš brokerio profesiją supančių mitų yra tas, kad brokeris yra neva įkyrus, su juo teks daug bendrauti. Tačiau T. Aleksandravičius pabrėžia, kad būtent tais atvejais, kai gąsdina įkyrumas ir nesinori daug bendrauti, ir vertėtų dirbti su brokeriu. Juk, tarkime, potencialūs pirkėjai gali drąsiai skambinti vėlų vakarą ir turėti netikėčiausių klausimų. „Jei pirkėjai nesikreipia, vadinasi, pardavėjas kažką daro ne taip, nes jo reklamuojamas objektas nepasiekia tikslinio pirkėjo“, – aiškina NT ekspertas.
Jis pažymi, kad šiais pertekliaus laikais profesionalus NT brokeris išties yra pakankamas deficitas, todėl jis visiems klientams duoda labai svarbų patarimą: dirbti tik su tuo brokeriu, kuriuo pasitiki – tai sėkmingo bendradarbiavimo pagrindas. Tinkamas brokeris labai dažnai pasirenkamas remiantis ankstesnių klientų rekomendacijomis.
NT pardavimo istorija: kliūtys be specialisto pagalbos galėjo pasirodyti neįveikiamos
Pasak T. Aleksandravičiaus, kai klientai bendradarbiauja su profesionaliu NT brokeriu, problemų sprendimas nukrenta nuo jų pečių. Tą puikiai pademonstruoja ir brokerės Justinos Ramanauskienės papasakota NT pardavimo istorija.
Kelias iki sandorio įvykdymo pasižymėjo kliūtimis, kurių klientas be profesionalaus NT brokerio pagalbos veikiausiai nebūtų įveikęs. Klientas gyveno užsienyje, NT objektą iki tol mėgino parduoti kitas brokeris, tačiau jam nepavyko – taip klientas ėmė bendradarbiauti su J. Ramanauskiene. Jos dėmesį pirmiausia atkreipė tai, kad taikomas antstolių areštas ir apribota turto disponavimo teisė – apie tai nieko nežinojo nei pats klientas, nei anksčiau su juo dirbęs brokeris. „Nuraminau klientą, kad viską sutvarkysiu – išsiaiškinau aplinkybes, ir areštas buvo panaikintas dar tą pačią dieną“, – pasakoja NT brokerė.
Tiesa, buvo ir daugiau sunkinančių veiksnių: klientas iš esmės nieko nežinojo apie patį objektą, jis netgi nė karto jame nebuvo apsilankęs. Todėl viską išsiaiškinti turėjo pati brokerė, aptikusi konkrečių problemų. „Visuose planuose ir žemėlapiuose buvo žymimas kelias, tačiau nuvykus į objektą jokio kelio nebuvo matyti. Situaciją žinoti turėjusios institucijos tiesiog siuntinėjo vienos pas kitas. Teko investuoti nemažai laiko ir kantrybės, bet galiausiai jau galėjau imtis objekto pardavinėjimo“, – prisimena J. Ramanauskienė.
Užsienyje gyvenantis pirkėjas atsirado karantino metu. Nors galimybės atvykti apžiūrėti objekto nebuvo, pirkėjas labai susidomėjo, tad buvo pasirašyta preliminari sutartis, o sandorį už pirkėją turėjo sudaryti kitas žmogus. Visgi istorija tuo nesibaigė: kadangi J. Ramanauskienės klientas į Lietuvą sugrįžti galimybės neturėjo, buvo nutarta, kad jis suteiks NT brokerei įgaliojimą.
Jiedu kreipėsi į ambasadą, deja, dėl karantino pagalbos nesulaukė. Tada J. Ramanauskienė Lietuvoje susitarė su notaru, kad jis atsiųs lietuvišką įgaliojimo formą, kurią reikės išversti į anglų kalbą ir gauti šalies, kurioje gyvena klientas, notaro patvirtinimą. Visa tai padarius, notaras dar paprašė išversti gautus dokumentus į lietuvių kalbą. J. Ramanauskienės pastangų dėka visi dokumentai vėl buvo paruošti per vieną dieną.
Artėjant sutartai sandorio dienai, J. Ramanauskienė nutarė dar kartą patikrinti dokumentus ir pamatė, kad šį kartą jau kitas antstolis ir vėl skyrė areštą. Ir vėl brokerės dėka viskas per vieną dieną buvo sutvarkyta.
Pardavimo procesas iki sandorio sudarymo truko tris mėnesius. Viską derino ir visas problemas sprendė J. Ramanauskienė, tad klientas buvo nepaprastai dėkingas – jis nė nemanė, kad pardavimas yra toks sudėtingas, tad džiaugėsi sulaukęs profesionalios pagalbos.
Kardinaliai keičiasi ir patys brokeriai, ir požiūris į juos
T. Aleksandravičius pastebi, kad nuo 2008 m., kai jis pradėjo dirbti NT srityje, požiūris į brokerį labai smarkiai pakito: šiandien pirkėjai jaučiasi labiau užtikrinti tais atvejais, kai bendrauja su NT brokeriu, o ne pačiu savininku.
Suprantama, tokius požiūrio pokyčius labiausiai paskatino augantis brokerių profesionalumas: brokeriai išklauso informacijos gausoje pasiklydusius žmones, juos išgirsta, išsiaiškina konkrečius poreikius ir pateikia juos atitinkančius variantus.
Specialistas mano, jog profesionalumas augs ir toliau, ateityje NT brokerio profesija bus smarkiau reguliuojama, jiems bus keliami aukšti reikalavimai, o klientai gaus dar profesionalesnes paslaugas. „Šiuo metu viską pamažu keičia dirbtinis intelektas, bet abejoju, kad jis galėtų pakeisti profesionalų brokerį“, – šypteli T. Aleksandravičius.
Na, o norintys išsamiau susipažinti su tuo, kaip sudėtingas situacijas išspręsti gali profesionalūs brokeriai, gali pasiklausyti jų pasakojamų istorijų „Capital“ puslapyje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.