Dėl varguolių kaimynystės Vilniaus rajono gyventojai kaltina savivaldybę: ji kuria getą

2020 m. spalio 17 d. 12:54
Bukiškyje neramu: gyventojai beldžiasi į savivaldybės duris, taip pat renka parašus po peticija, kurioje prieštaraujama užmačioms buvusiame bendrabutyje įrengti 38 socialinius būstus.
Daugiau nuotraukų (6)
Suaugusieji ir vaikai nesaugiai jausis gatvėse, tokia didžiulė socialinio būsto koncentracija sukels daugybę kitų problemų, o net 14 procentų gyventojų prie pat Vilniaus esančioje gyvenvietėje bus socialiai remtini.
Tuo įsitikinusi Bukiškio bendruomenė, kuri remiasi Pilaitės pavyzdžiu. Ten savivaldybei įrengus daug socialinių butų socialinė atskirtis ne tik nesumažėjo, atvirkščiai – išaugo.
Bukiškio bendruomenė piktinasi ir dėl to, kad valdininkai sprendimus priima nepasitarę su vietos gyventojais.
Sumanymas – kurti getą?
Dar vasarą pradėjusi rengti bendrabučio Mokyklos gatvėje perėmimo iš Turto banko procedūras, praėjusią savaitę Vilniaus rajono savivaldybės taryba ėmėsi svarstyti šį klausimą posėdyje. Tuo metu Bukiškio bendruomenė planą įrengti 38 socialinius būstus pavadino sumanymu kurti nepasiturinčiųjų getą.
„Vilniuje yra ne vienas rajonas, pavyzdžiui, Pilaitė, kur akivaizdu, kad didelė koncentracija tam tikrų socialinių problemų turinčių žmonių nesprendžia problemų, net atvirkščiai – jas didina ir sukelia socialinę atskirtį.
Prašome nedelsiant stabdyti sprendimo priėmimą“, – dėstė bendruomenė.
Anksčiau atsisakė perimti
Anot bendruomenės narių, socialinių problemų turinčių žmonių negalima apgyvendinti viename bendrabutyje.
Bukiškyje gyvena 1068 gyventojai. Suapvalinus šeimą iki 4 asmenų, skaičiuojama, kad planuojamų įkelti gyventojų skaičius sudarytų net 14 procentų dabartinių gyventojų. Tai, anot bendruomenės, nerimą keliantis skaičius.
Vietos gyventojai stebėjosi savivaldybės planais. Šalia bendrabučio, kurį ketinama panaudoti socialiniams būstams, yra panašus pastatas. Turto bankas jį pardavė privatiems plėtotojams, ir biudžetas pasipildė nemaža pinigų suma. Pastatas buvo atnaujintas ir butai jame parduoti nemenkomis kainomis.
Beje, bendrabutį, kuriame ketinama įrengti socialinius būstus, savivaldybei Turto bankas mėgino įsiūlyti ir anksčiau, tačiau ji atsisakė – esą kam reikalingas turtas, į kurį teks daug investuoti? Dabar savivaldybės nuomonė pasikeitė ir ji sutinka turtą perimti iš Turto banko.
Beje, Bukiškio seniūnaitis Artūras Semenikas gyventojų vardu prieš porą mėnesių kreipėsi į valdžią dėl patalpų bendruomenei, tačiau sulaukė atsakymo, kad tokių patalpų nėra.
Bijo vagysčių protrūkio
Bukiškyje žmonės svarsto: ar atsiradus tiek daug socialinių būstų nenukentės vietos gyventojai? Juk niekam ne paslaptis, kad socialiniuose būstuose gyvena ir asocialių šeimų.
Savivaldybei ir kitoms institucijoms skirtą peticiją, kuria prieštaraujama planams steigti socialinius būstus, jau pasirašė 736 gyventojai.
Paklausta apie socialinius būstus Bukiškyje gyvenanti Danuta „Sostinei“ sakė prieštaraujanti tokiam sumanymui. Labiausiai ji baiminasi, kad padaugės vagysčių.
„Pas mus ir taip neramu, labiausiai iš automobilių vagia akumuliatorius. Kas užtikrins, kad nusikaltimų nebus daugiau?“ – klausė moteris ir pridūrė, kad ilgapirščiai mėgino pavogti ir jos sūnaus automobilį, buvo įsilaužę į jį, bet nesugebėjo paleisti variklio.
Mėgavosi užmiesčio ramybe
„Ramiai tiek metų gyvenome. To ir norėjome su vyru prieš 35 metus persikeldami į Bukiškį iš Vilniaus. Tada čia buvo kaimas, keli nuosavi namai. Dabar Bukiškis smarkiai išsiplėtė, bet vis tiek ramu“, – pasakojo Bronė.
Gyventi Bukiškyje ūkiškai šeimai nepavyko, karvės neaugino, tačiau kaimo ramybe džiaugiasi iki šiol. Moteris apgailestavo, kad valdžia ketina priimti tokį sprendimą nesitarusi su gyventojais, nesurengusi viešo svarstymo.
Kiekvienam reikia stogo
Šalia bendrabučio – Kristaus gimimo cerkvė. Šalia jos – namas, kuriame dabar gyvena Lietuvos stačiatikų metropolitas Chrizostomas.
Jo nuomonė apie būsimus gyventojus – kitokia. Anot šventiko, kiekvienas žmogus turi turėti stogą virš galvos, o kaltinti jį nusikaltimais, kurių jis nepadarė, neteisinga.
„Reikia į tokius žmones žvelgti su gailesčiu. Nematau problemos, kad jie čia apsigyvens. Blogiau būtų, jei jie glaustųsi tarpuvartėse ar griuvėsiuose“, – apie socialinių būstų gyventojus kalbėjo metropolitas.
Nakvynės namų neatsiras
Tuo metu savivaldybės administracijos direktorė Liucina Kotlovska tikino, kad sprendimai dėl mokyklai anksčiau priklausiusio bendrabučio suplanuoti seniai, nes socialinių būstų, ypač vieno ar dviejų kambarių, labai trūksta.
Ji stebėjosi, kad Bukiškio bendruomenė socialinio būsto gyventojus vadina narkomanais, vagimis. Tai esą žmonės, negalintys už nuosavus pinigus įsigyti būsto, globos namuose užaugę našlaičiai.
Anot L.Kotlovskos, tokie butai nėra socialinės globos ar nakvynės namai.
Bukiškio gyventojai įžvelgia ir dar vieną problemą: penkių aukštų bendrabutyje, kuriame planuojama įkurti socialinius būstus, nėra lifto. Tokios paskirties pastate jis būtinas.
Įrengti liftą būtų sudėtingas architektūrinis sprendimas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.