Valdininkei nemalonumai: teks griauti savo 2 aukštų namą pačiame Klaipėdos centre

2020 m. rugsėjo 11 d. 20:31
Klaipėdos savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjos Irenos Šakalienės laukia neįprasta užduotis – nugriauti jai pačiai priklausantį miesto centre esantį dviejų aukštų namą su mansarda, o dalį privatizuoto sklypo grąžinti valstybei.
Daugiau nuotraukų (8)
Taip nusprendė Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs civilinę bylą, kurioje viešąjį interesą gynė Generalinė prokuratūra.
Šios misijos sostinės pareigūnams teko imtis dėl to, kad uostamiesčio prokurorai pareiškė nieko neteisėto šioje istorijoje neįžvelgę.
Teismas prokuratūros ieškinį patenkino iš dalies, tačiau tai nedidelė paguoda už miesto tvarką atsakingai 62 metų valdininkei, kurios pusėje bylinėjimosi metu buvo ir Klaipėdos savivaldybė, ir Nacionalinė žemės tarnyba.
Pradžia – nedidelis kambarys
Ši istorija prasidėjo dar 2006 metais, kai šimtamečiame pastate, buvusiame šešių butų gyvenamajame name, I.Šakalienė įsigijo 17 kvadratinių metrų ploto kambarį – vadinamąsias kūrybines dirbtuves.
Vėliau per keletą metų valdininkės nuosavybe tapo visi šeši senojo namo butai.
Po vieną butą ji padovanojo dukterims Imantei ir Mažvydei Šakalytėms, o vėliau visos kartu įkūrė bendrovę „Donelaičio namai“.
Gavusi Klaipėdos savivaldybės palaiminimą valdininkė per keturis kartus lengvatine tvarka įsigijo ir šalia paveldo statinio esančius žemės sklypus – iš viso apie trylika arų.
Prieš tai savivaldybės sprendimu buvo nugriauta šalia senojo pastato stovėjusi malkinė ir skalbykla, o joms priklausančias sklypo dalis valdininkė įsigijo ne aukciono tvarka ir toli gražu ne už rinkos kainą.
Senojo sukiužusio pastato rekonstrukcija vis dar nejuda iš vietos – per daugelį metų sienos suskilinėjo, stogas įsmuko.
Tačiau pernai šalia sparčiai iškilo naujas dviaukštis namas su mansarda.
Visa tai įvardijama kaip senojo pastato priestatas.
Atgaus sumokėtus pinigus
Generalinė prokuratūra siekė negaliojančiomis pripažinti keturias valstybinės žemės pirkimo ir pardavimo sutartis, tačiau tokiomis įvardytos tik dvi, sudarytos vėliausiai – 2014 metais.
Nuspręsta valstybei grąžinti lengvatinėmis sąlygomis, ne aukciono tvarka įgytus sklypus, nes juos pardavus pagal įstatymą arba išnuomojus buvo galima gauti didesnį pelną.
Aštuonių arų sklypas vėl taps valstybės nuosavybe, o jos savininkėms – I.Šakalienės dukterims – bus grąžinti sumokėti pinigai: 3451 ir 4370 eurų.
Panaikintos ir bendrovės „Donelaičio namai“ su jomis sudarytos akcijų pasirašymo sutarčių dalys dėl žemės sklypo dalių perleidimo bendrovei, taip padidinant jos įstatinį kapitalą.
Teismas priėjo prie išvados, kad sudarant šias sutartis buvo pažeistos imperatyviosios įstatymų nuostatos, nes ne aukciono tvarka buvo perleista didesnė dalis žemės sklypo ploto, negu buvo reikalinga atsakovėms nuosavybės teise turimoms patalpoms eksploatuoti pagal jų tiesioginę paskirtį.
Dėl to buvo pažeisti visuomeninės naudos, efektyvumo, racionalumo, viešosios teisės principai naudojant valstybės turtą.
Teismas taip pat pripažino negaliojančia Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos I.Šakalienei išduoto leidimo dalį dėl dviejų aukštų su mansarda priestato statybos.
Valdininkė įpareigota per tris mėnesius nuo sprendimo įsiteisėjimo nugriauti naująjį pastatą ir sutvarkyti statybvietę, o už darbus sumokės Nacionalinė žemės tarnyba.
Valdininkė galės užsiimti senojo pastato rekonstrukcija.
Nei I.Šakalienė, nei jos dukterys, nei trečiuoju asmeniu įvardytas valdininkės vyras Egidijus Šakalys – Neringos savivaldybės administracijos direktorius, buvęs ilgametis Registrų centro Klaipėdos filialo vadovas – nė viename teismo posėdyje nepasirodė.
Klaipėda tirti nenorėjo
Apie įtartinomis aplinkybėmis pigiai brangų žemės sklypą įsigijusią I.Šakalienę pirmasis parašė „Lietuvos rytas“.
Žurnalisto kalbinti klaipėdiečiai stebėjosi, kodėl valdininkė žemės sklypus pačiame miesto centre įsigijo taip pigiai, – visai šalia esantys buvo parduoti dešimtis kartų brangiau.
Įžvelgęs akivaizdžių korupcijos apraiškų skundą Generalinei prokuratūrai parašė Seimo narys Valerijus Simulikas.
Prokurorai skundą persiuntė Specialiųjų tyrimų tarnybos Klaipėdos valdybai, tačiau ji atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą – esą nepadaryta veika, kuri turėtų nusikaltimo požymių.
Tuomet V.Simulikas skundais atakavo generalinį prokurorą Evaldą Pašilį, šis Seimo nario pareiškimą persiuntė Klaipėdos apygardos prokuratūrai, bet prokurorai nusprendė viešojo intereso neginti.
I.Šakalienė savo ruožtu skundė V.Simuliką dėl spaudimo teisėsaugai, tačiau Seimo Antikorupcijos komisija klaipėdietės pareiškimą nagrinėti atsisakė.
Šių metų sausį atvertus civilinę bylą Klaipėdos apygardos teisme I.Šakalienė „Lietuvos ryto“ TV teigė, kad nėra padariusi nė vieno neteisėto veiksmo: „Viskas įsigyta teisėtai. Bene metus įvairios institucijos tyrė ir jokių pažeidimų nerado. Plačiau pakomentuosiu, kai pasibaigs teismas, tikiuosi, kad gyvenu teisinėje valstybėje.“
Bet dabar ji į telefono skambučius neatsiliepia, nusiuntus elektroninį laišką taip pat nepavyko sulaukti atsakymo.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.