NT vystytojai pandemiją atlaikė savo jėgomis – valstybės parama naudotis neskuba

2020 m. liepos 31 d. 14:54
Nekilnojamojo turto plėtros įmonės dėl COVID-19 pandemijos ir karantino skaičiuoja praradusios nemažą dalį suplanuotų pajamų, tačiau visiško atsigavimo laukia per artimiausius metus.
Daugiau nuotraukų (10)
Valstybės paramą nuo pandemijos nukentėjusioms įmonėms NT plėtotojai vertina kaip per daug komplikuotą ir labiausiai pagalbos tikisi lengvinant finansų prieinamumą, mažinant biurokratines kliūtis bei skaitmenizuojant viešas paslaugas.
Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijai (LNTPA) liepą atlikus narių apklausą, paaiškėjo, kad dėl pandemijos didelės dalies planuotų pajamų neteko 71 proc. apklaustų įmonių, darbuotojus į prastovas išleido kas ketvirta, ne visus darbuotojus išlaikė kas penkta bendrovė.
Karantino mėnesiais rinkos aktyvumui beveik sustojus, dėl neapibrėžtumo dalį projektų nukėlė daugiau nei pusė (64,3 proc.) apklaustų įmonių, suplanuotų projektų laikinai atsisakė – kas penkta.
„Tačiau praėjus karantinui NT rinka pradėjo sparčiau kilti aukštyn – augo būsto sandorių skaičius, o kainos per birželį augo 0,2 proc. Paskelbta SEB banko apklausa parodė, kad beveik pusė gyventojų tikisi būsto brangimo. Nors atsargiai ruošiamasi antrajai galimai viruso bangai, matyti, kad gyventojų lūkesčiai vėl stiebiasi aukštyn“, – sako LNTPA prezidentas Mindaugas Statulevičius.
Apklausos duomenimis, mažiau nei pusės apklaustų NT plėtotojų nuomininkų naudojosi valstybės siūloma parama – pirmiausia, nuomos mokesčio kompensavimo mechanizmu. Dauguma nurodė, kad valstybės parama buvo neprieinama arba procedūros – labai ištęstos laike. Todėl bendras vertinimas Vyriausybės organizuotos paramos verslui rezervuotas.
Pandemijos metu dėl išaugusio atsargumo finansų sektoriuje kas antra įmonė pajuto sugriežtėjusias skolinimo taisykles, todėl būtinybę gerinti lėšų verslui prieinamumą nurodo 71 proc. apklaustųjų.
„Bendrai valstybės parama buvo įvertinta tik patenkinamu balu. Karantino metu subsidijų forma buvo taikoma parama nuomininkams, tačiau bendrai paramos priemonės apklausos dalyvių įvertintos kaip komplikuotos, sunkiai prieinamos ir labai lėtos, o tai ir lėmė, kad valstybės pagalba naudojosi mažesnė dalis apklaustųjų“, – sako M. Statulevičius. Jis akcentuoja, kad finansų prieinamumas tiek dėl pandemijos, tiek dėl seklios konkurencijos Lietuvos rinkoje, išliks vienu svarbiausių iššūkiu verslui artimiausiu metu, todėl čia tikimasi ir aktyvios Vyriausybės pagalbos.
Kad Vyriausybė, norėdama padėti verslui, pirmiausia turėtų imtis biurokratinių kliūčių mažinimo, nurodė šeši iš dešimties apklausos dalyvių, daugiau nei pusė taip pat mato reikalinga greičiau skirstyti paramą ir daugiau tartis su verslu dėl priemonių tikslingumo.
„Geriausias šios trumpos krizės išnaudojimas NT sektoriuje būtų spartus ir platus viešų procedūrų skaitmenizavimas. Dabar galioja nuotolinės statinių projektų viešinimo procedūros, kurios leidžia dalyvauti ir įsitraukti visiems pageidaujantiems nuotoliniu būdu, nuo rudens numatomas nuotolinis sandorių notarinis tvirtinimas.
Šis laikas taip pat gali būti išnaudotas teritorijų planavimo dokumentų ir statybos duomenų registrų tvarkymui, kurie padėtų kurti skaitmeninių miestų modelius, matyti plėtojamų teritorijų potencialą“, – sako LNTPA valdybos pirmininkas Vytas Zabilius. Anot jo, svarbu skaidrinti ir paprastinti statybų leidimo išdavimo, detaliųjų planų rengimo ir valstybinės žemės nuomos tvarkas.
Apklausa vykdyta liepos 14–17 dienomis, apklausoje dalyvavo 14 įmonių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.